Son zamanlarda pandemi nedeniyle  dizi, film ve belgesellere sardığımı daha önceki yazılarımda da ifade etmiştim. Belgesel izlemeyi seviyorsanız Netflix ve diğer platformlar üzerinden izlediğim ve izlerken gerçekten bana keyif veren belgesellerin bir listesini yapıp burada okuyucularla da paylaşmak istedim. Kaliteli belgeseller izlemek insana gerçekten keyif veriyor. Ben de bu yüzden bir şey izlemeden önce oldukça seçici davranıyor ve araştırıyorum. Bu listede yer alan belgeseller izlediklerim içerisinde önerebileceğim ve beğeneceğinizi düşündüğüm belgesel tavsiyelerinden oluşuyor. Haydi başlayalım !

BELGESEL ÖNERİLERİM


  •  Gezegenimiz

Netflix yapımı “Gezegenimiz” mutlaka izlemeniz gereken müthiş sahnelere sahip bir David Attenborough belgeseli. Toplam 8 bölümden oluşan bir doğa belgeseli olan belgesel gerek çekimleri, gerek seslendirmeleri ile muazzam bir seyir zevki sunuyor. Türkçe dublajı da orijinal seslendirmesi de çok başarılı. Türkçe seslendirmesinin Mazlum Kiper’e ait olduğunu söylemem gerek. Gezegenemiz belgeselini mutlaka izlemeli ardından kamera arkası bölümlerine mutlaka bakmalısınız. Böyle belgesellerin arkasında nasıl bir emek ve sabır olduğunu görmek açısından kamera arkası çekimlerini izlemek bana hep büyük keyif vermiştir.

  • Formula 1 Drive To Survive

Eğer benim gibi F1 seven ve bu spora ilgi duyan biriyseniz Drive To Survive kurgusu ve bol aksiyonlu çekimleri ile izlemesi oldukça keyifli bir belgesel dizisi. Çeşitli sezonlarda Formula 1 takımlarını, pilotların pit ekiplerini ve araçları bizlere sunan belgeselde olayların mekanik, teknik, taktik ve insani yönlerine oldukça fazla yer veriliyor. Takımlar arası strateji, pilotlar arası demeçler ve savaşları başarılı bir kurgu içerisinde veriyorlar. İzlemesi oldukça keyifli bir seri olduğunu söyleyebilirim. Gelecek yıl yayınlanacak sezonunda Türkiye GP’nin de yer alacağını şimdiden söyleyeyim.

  • Kedilere Bulaşmayın

Belgeselin başlığını görünce aaa kedilerle ilgili bir belgesel ne güzel diyebilirsiniz ama işin aslı öyle değil. Son dönemde izlediğim en kan dondurucu olaylardan birinin belgesel hali diyebilirim. Norveçli katil Luka Magnota’nın yaptığı işkence ve cinayetleri konu alan belgeselin kurgusu oldukça iyi. Bir grup Facebook kullanıcısının dikkatini çekmeyi başarmış narsist bir katilin yaptıklarını konu alan belgesel toplamda 3 bölümden oluşuyor ve her bölümü izlerken “ohaaa yok artık!” diyorsunuz. Gerçekten sıradışı bir vaka. Belgesel +18. Eğer gerilim ve gerçekliği olan şeyler seviyorsanız izleyin ama etkileyici ve sarsıcı bir belgesel olduğunu söylemem gerek.

  • High Score

Teknolojiye ve oyun dünyasına merakı olanların kaçırmaması gereken bir belgesel daha. Geçmişten günümüze dijital oyun sektörünün nasıl şekillendiğini hangi aşamalardan bugüne geldiğini oldukça eğlenceli ve güzel şekilde işleyen keyifli bir seri. Atari, Gameboy, Mario, Tetris, Nintendo… aklınıza gelebilecek eski ama popüler bütün oyun konsolları ve oyunların nasıl yaratıldığını hangi süreçlerden geçtiğini, oyunları kimlerin nasıl tasarladığını görmek çok keyifliydi. 70 lerden günümüze oyun teknolojisinin nasıl gelişim gösterdiğini görmek istiyorsanız bu keyifli seriyi izleyebilirsiniz.

  • Eğlenceli Tarih Dersleri

Yemek yerken ya da bir şeyler hazırlarken böyle 20 dakikalık şeyler izlemek isterseniz bu belgesel tam sizlik. Benim çerezlik dediğim bu tarz belgeseller kısa kısa ve eğlenceli bilgiler içeriyor. İsminden de anlaşılacağı üzere eğlenceli olan bu belgesel çeşitli konularda tarihi bilgiler içeriyor. Her bölümde farklı bir konunun ele alındığı belgeselin birinci sezonunda toplam 10 bölüm var. Eğlenceli çerezlik güzel bir yapım.

  • Korku Şehri New York Mafyaya Karşı

Toplam üç bölümlük mini bir belgesel dizisi olan bu dizi de Netflix yapımı. 1980lerin Amerikasında FBI ve mafya arkasında geçen hakimiyet savaşını konu alan belgeselde o dönem mafyayı dinleyen ve yakalamaya çalışan FBI çalışanları, savcılar ve hakimlere yer verilmiş. Mafyanın nasıl yakalandığını, ne şekilde dinleme yaptıklarını birinci ağızdan görüntüler ve canlandırmalarla anlatmışlar. Öylesine başladığım ama izlerken güzelmiş bu ben bunu izlerim dediğim türden bir yapım oldu. Mafyanın nasıl örgütlendiğini ve güvenlik güçlerinin bu yapılanma ile nasıl başa çıktığını görmek ilginç ve güzeldi. Bu tarz şeyler seviyorsanız deneyebilirsiniz.

  • Gıda Suçları

Muhtemelen bunu izledikten sonra bize neler yedirip içirmişler kim bilir sorusunu kendinize soracaksınız. Gıda sektöründe yapılan tüm hile ve tağşişleri konu alan belgeseli izleyince insan gerçekten hayret ediyor. Özellikle Amerika gibi denetimin yüksek olduğu ülkelerde bile bunlar dönüyorsa diğer ülkelerde neler neler oluyordur diyor insan. Her bölümde farklı bir gıda türü ve bu türde yapılan tağşişler konu alınıyor. Labaratuarların ve testlerin gıda simsarları tarafından nasıl alt edildiği açıklanıyor. Hem izlemesi keyifli hem de ürkütücü bir belgesel dizisi.

  • Senna

Yine Formula 1 ya da motor sporları ile ilgilenen herkese tavsiye edebileceğim bir diğer kaliteli yapım. Formula 1 tarihinin en iyi pilotlarından birisi kabul edilen (pek çok kişiye göre en iyisi) Brezilyalı pilot Senna’nın hayatını konu alan belgesel gerçekten izlemesi inanılmaz kaliteli bir yapım. Bu belgeseli izledikten sonra Senna’ya olan saygı ve sevginiz bir kat daha artıyor. Gerçekten inanılmaz bir hayat ve öyküsü var Senna’nın. Malum kazaya kadar olan hayatı, yarışları, Proust ile olan rekabetleri, insani yönü oldukça iyi işlenmiş. İzlerken yer yer duygulanıyorsunuz. Formula 1’e çok kişinin ilgi duymadığını biliyorum ama olur da ilgilenirseniz mutlaka bu yapımı izlemenizi öneriyorum.

Benim önereceğim yapımlar bunlar. Bu liste dışında zaten hemen herkesin bildiği Planet Earth, Kozmos gibi kült yapımlar var onlar hem eski olduğu için hem de bilindiğinden dolayı listeye eklemeye gerek görmedim. Belgesellerin eğitici özelliğinin yanında keyif veren yanlarının da olması gerektiğini düşünüyorum. Listemde yer alan yapımlar genelde bu düşünceyle izlediğim yapımlar. Sizin de tavsiye edeceğiniz belgeseller varsa yorum formunu kullanarak yazabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.