Yabancılara Türkçe Öğretimi yıllık plan ve kazanımlara dair Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü tarafından hazırlanan kurs programlarını pdf olarak sunmaya karar verdim.  Zira yabancılara Türkçe öğretimi yapan eğitici ve öğretmen arkadaşların yıllık planlar ve kazanımlar oluştururken faydalanabileceği çok fazla kaynak yok. Bu aralar sitedeki tüm paylaşımları üzerine eğilmeye başladığım yabancı öğrencilere Türkçe öğretimi alanına yoğunlaştırdım. Araştırırken öğreniyor, öğrenirken paylaşmaya çalışıyorum. Aşağıda yer alan kütüphaneden yabancılara Türkçe öğretimi için kullanılan ve oluşturulan yıllık plan örneklerini inceleyebilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ YILLIK PLANLAR

Yakın zamanda yabancı öğrencilere ders vermeye başladım ve ilk deneyimlerim keyifli ama bir o kadar meşakkatli bir iş olduğu yönünde. İnşallah üstesinden gelebilir ve çocuklara faydalı olabiliriz. Bir sonraki yazıya kadar hoşçakalın. Kazanımlar tablosu aşağıda tüm yaş gruplarına yönelik olarak yer alıyor. İstediğiniz seviyeye uygun kurs programını indirmek için linklere tıklamanız yeterli. Dosyalar .pdf formatında olup dosyaları görüntülemek için Adobe Acrobat programını kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar. Not: Yabancılara Türkçe öğretimi için yıllık plana aşağıdan erişebilirsiniz.

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ YILLIK PLAN (YENİ) 

Yeni eklenen yıllık planlara yabancilaraturkce.gurkanbilgisu.com adresinden erişebilirsiniz. !

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

24 Yorumlar

 1. ömer göğer Yanıtla

  Hocam 13-17 yaş a1 seviye türkçe yıllık çalışma planı varsa email adresime gönderebilir misiniz? Teşekkür ederim

 2. Abdussamet Çolak Yanıtla

  6-12 yaş grubu a2 seviye yılık planınız var mı? varsa e-mailime atabilir misiniz? Teşekkürler.

 3. merhaba, bilgileriniz cok guzel. Yabancılara Türkçe Öğretimi Yıllık Plan linklerini acamiyorum. yardimci olur musunuz. tesekkur edrim.

 4. tekrar merhaba, Yabancılara Türkçe Öğretimi Yıllık Plan acamadigimi saniyordum. actim:) fakat bunu pdf olarak degil de digerleri gibi internet link olarak yapamaz misiniz? ben bunlari bilgisayarda favori olarak kayit yapiyorum. download yapmiyorum.

 5. Merhaba Meral Hanım,

  Linklerde yer alan planların bir kısmı “Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü” sunucularında yer alıyor. Aşağıya eklediklerim kendi sunucularımda yer alan planlar. Bu yayının olduğu sayfayı yer imlerinize ekleyerek faydalanbilirsiniz. Yabancılara Türkçe öğretimi için mataryel, yıllık plan , ders kitapları v.b pek çok kaynağa aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Teşekkürler.

  https://www.gurkanbilgisu.com/materyaller

 6. begümhan kayserili Yanıtla

  merhaba hocam yabancılar için A2 Türkçe halk eğitim kurs planı var mı acaba elinizde? 160 saatlik

 7. Merhaba sevgili Gürkan, ben de yurt dışında seninle aynı alanda çalışıyorum. Ve eğer mümkünse Türkçe seviyeleri için özellikle A1 A2 B1 B2 seviyeleri için konu başlıklarına ihtiyacım var. Bu konuda ysrdımcı olabilir misin? Herhangi bir kaynak yada link önerisi de olabilir, şimdiden teşekkür ederim

 8. Gönül hocam merhaba,

  Ben Türkçe’nin yabancı dil olarak öğretimi ile alakalı tüm kaynak ve dökümanları oluşturduğum “Yabancılara Türkçe öğretimi online kaynak kütüphanesi” üzerinden erişime sunuyorum. Burada pek çok materyal, döküman, sınav ve plan örnekleri mevcut. Siz de faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki linkten kütüphaneye erişmeniz mümkün. Ben teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  http://yabancilaraturkce.gurkanbilgisu.com

 9. 2018 yılına ait aralık-mayıs ayına ait yıllık plan varsa siteye yükleyebilir misiniz?

 10. Merhabalar planlara baktımda eylulden itibaren başlayan planınız yok mu neden aralık veya ocaktan itibaren başlatilmis.. tesekkurler

 11. Merhaba,
  Yetişkin ,Almanya’da eğitim almış, genç bir kadına Türkçe dersi vermek istiyorum.Ner
  eden başlayabilirim ? Önerilerinize ihtiyacım var.46 yıllık sınıf öğretmeniyim ama ilk kez bu işi yapacağım.

  • Merhaba,

   Sorduğunuz soru çok spesifik bir soru. Öncelikle hedef kitlenizin yaşı, Türkçe dil seviyesi vb gibi ölçütlerinizin olması lazım ardından hangi yöntem ve teknikle Türkçe öğretmeye başlayacaksınız onu seçmenizi tavsiye ederim. Yabancı dil öğretim ve teknikleri ile alakalı alandaki kitapları okumanız faydalı olacaktır.

 12. Eğitim Aşkına Yanıtla

  Eksikliği çok duyulan bir alana eğilmişsiniz. Sizi takdir ettim. İyi çalışmalar dilerim.

 13. merhaba Gürkan Bey. halk eğitim merkezinde işaret dili eşliğinde, işitme engelli yabancı uyruklu vatandaşlarımıza türkçe öğretimi veriyorum. yaygın eğitimde bize sunulan materyal dışında kaynak önerebilirmisiniz? aynı zamanda işitme engelli vatandaşlarımıza okuma yazma dersi veriyorum. materyal ve süre yetersiz gerçekten. akademik olarak yorumunuz olursa ,şimdiden teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim…

  • Merhaba,

   Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında sizin çalıştığınız alan bir alt alan gibi. Bana göre yaptığınız iş zor ve takdir edilmesi gereken bir şey. İşitme engellilere yönelik bu alanda inanın hiçbir çalışmaya denk gelmedim yanlış yönlendirmek istemem fakat oluşturduğum yabancılara Türkçe öğretimi online kaynak kütüphanesinde çeşitli etkinliklere erişebilir, işinize yarayanları indirebilirsiniz.

   http://www.yabancilaraturkce.gurkanbilgisu.com

   Adresinden kütüphaneye ulaşabilirsiniz.

 14. Merhaba. sınıf öğretmenliği okuyorum. günlük plan hazırladıysanız inceleyebilir miyim?

 15. merhaba hcam, B1 knu başlıklarını arama mötörunda bir türlü bulamadım. yardımcı labilir msiniz?

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.