Huawei MatePad Paper İnceleme ve kullanıcı deneyimi. Elektronik mürekkep (E-ink) teknolojisi son yıllarda gelişen ve popüler olan teknolojiler arasında yer alıyor. Temelde tablet üzerinden ePub ve Pdf gibi dosyaları kağıttan okurcasına okuma hissi veren bu teknoloji ile yüzlerce kitabı tek bir cihazda taşıyabiliyoruz. Huawei MatePad Paper E-ink teknolojisi içeren ve bunun yanında bir sürü kullanışlı özelliği de barındıran bir tablet. Bu yazıda kullanmaya başladığım bu cihaz hakkında deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Huawei MatePaper incelemesine başlarken bu cihazı ne amaçla satın aldığımı söyleyerek başlamak istiyorum. Benim cihazı satın alma nedenlerim; makale ve tez okumak, not almak ve e-kitap okumaktı. Klasik e-kitap okuyucular sadece temel özellikleri olan e-ink ekran ve belirli formatlarda elektronik kitapları okumaya izin veriyor. Huawei Matepad Paper ise internete bağlanma, kalem ile not alma, ses kaydı alma, takvim, e-posta, android uygulamalarına erişim gibi ekstra özelliklere sahip. Bu ekstra özellikler benim bu ürünü tercih etme sebebim oldu diyebilirim ve kara cuma indirimi ile Huawei store üzerinden ürünü satın aldım. Ürün kısa sürede bana teslim edildi.

Huawei MatePad Paper Kutu İçeriği

Kutu İçeriği ve İlk İzlenimler

MatePad Paper’ın kutu içeriği yukarıda gördüğünüz gibi. Kutu içerisinden ikinci nesil kalem, 22w type-c şarj adaptörü, MatePad Paper, tablet kılıfı ve kalem uçları. Ürünü ilk açtığımda kılıfı çok hoşuma gitmişti. Çok şık ve karizmatik duruyor. Mıknatıslı bir yapısı olan kılıfa tablet oturtmanız yeterli. Tek olumsuz yanı sağda kalan parçanın bazen sarkıp can sıkması. İkinci nesil kalem cihaza bluetooth ile bağlanıyor ve cihazın sağ tarafına mıknatısla tutunarak sabit kalıyor. Cihazın 10.3 inç e-ink teknolojili ekranı oldukça güzel bir okuma deneyimi sağlıyor ve görüntüsü hoş. Ayrıca gün ışığı haricinde gece okumaları içinde arka plan ışığı mevcut. (ben pek kullanmıyorum)

Not Alma Özellikleri

Bu cihazla not almak benim için büyük keyif oldu. Kalem hassasiyeti ve kağıda yazar gibi hissiyat vermesi çok iyi. Daha önce iPad ve Apple Pencil ile not alan biri olarak oldukça beğendimi söyleyebilirim. Notlarınızı dahili not uygulaması ile alabiliyorsunuz harici uygulamalar stabil çalışmıyor. Kendi not uygulaması oldukça yeterli. El yazısını metine dönüştürme, notlara ses kaydı ekleme, çeşitli not kağıdı türleri, notları Pdf olarak kaydetme gibi özellikler yazılımsal olarak var. Bu şekilde not almak oldukça keyifli.

Pdf ve E-Kitap Deneyimi

Cihaz çeşitli formatlardaki dosyaları açabiliyor. Bunlardan başlıcaları ve benim en sık kullandıklarım ePub, Pdf ve docx. Docx uzantılı dosyaları yüklü gelen Wps Office isimli ücretsiz bir uygulama ile açabiliyorsunuz. ePub ve Pdf dosyalarını ise dahili okuyucu ile görüntülemek mümkün. ePub konusunda cihaz kusursuz. Müthiş bir okuma deneyimi sunuyor, punto ayarlama, okuduğunuz metni İngilizce’den Türkçe’ye çevirme, ayraç ekleme, okuduğunuz kitaplar üzerine not alma gibi güzel özellikleri var. Aynı şeyleri .pdf uzantılı dosyalar için maalesef söylemem mümkün değil. Dahili okuma yazılımı Pdf dosyaları sadece görüntüleyebiliyor. Üzerine herhangi bir not vs. alamıyoruz. Benim için bu durum cihazın en büyük eksiği.

Huawei MatePad Paper üzerinde Pdf dosyaları açmak ve not almak için ben Wps Office uygulamasını kullanıyorum ama genellikle Pdf dosyalarını ePub a dönüştürür tablete atıyorum. Cihaza dosya transferini eğer Huawei ekosistemindeyseniz kolayca yapabilmeniz mümkün. Farklı platformlarda iseniz bluetooth üzerinden dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. Cihazın ses kayıt özelliği de çok başarılı. Özellikle derslerde not alırken ses kaydı da almayı düşünenler için üzerindeki mikrofonlar kaliteli. Huawei USA yasaklı olduğundan Google Play kullanamıyorsunuz ama apk dosyalarını yüklemek ve Google servislerini kullanmak için alternatif çözümler var. Cihazın dahili depolaması 64 gb ve hafıza kartı desteği yok. Cihazda steroid hoparlör var ve iş görüyor. Sesli kitap dinlemeyi sevenler için Storytel uygulaması mevcut.

MatePad Paper e-ink teknolojisi ile kağıttan okurmuş gibi kitap okumak isteyenler ve aynı zamanda kağıda yazar gibi notlar almak isteyenler için bence oldukça iyi bir seçenek. Batarya süresi de tatmin edici. Normal kullanımda 4-5 gün yetecek seviyede bir pil ömrü mevcut. Sadece yazılım güncellemesi ile dahili uygulamalarının biraz daha gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim. Cihazla ilgili merak ettiklerinizi yorum formu aracılığıyla bana sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.