MacBook Air M2 inceleme ve kullanıcı deneyimi. M2 işlemcili MacBook Air satın almayı düşünenler için faydalı olacağını düşündüğüm yeni bir teknolojik deneyim yazısından herkese merhaba. Apple Silicon mimarisi ile kendi işlemcilerini kullanmaya başladığından beri Macbook Air’ı yenilemek istiyordum. 2017 model MacBook Air kullanıyordum ve her ne kadar çok sevsem de gerek tasarım gerekse performans anlamında demode bir cihaz olmaya başladı. Ben de hem tez yazım sürecinde hem de diğer işlerimde kullanmak üzere bir yükseltme yapmayı planladım ve bu yazıyı yazdığım MacBook Air M2 model cihazı öğrenci indirimiyle satın aldım.

M2 MacBook Air neden tercih ettin? M2 MacBook Air yerine M1 MacBook Pro neden almadın? diye soranlarınız olabilir bunların hepsine kısa kısa cevaplar vermek ve sizi çok sıkmadan deneyimlerimi anlatmak istiyorum.

 • Apple ekosisteminde yer aldığım için tercihim yine macOS işletim sisteminden yana oldu.
 • M1 MacBook Air ve MacBook Pro m1 tasarım olarak çok demodeydi ve performans olarak M2 gayet tatmin ediciydi.
 • Yeni MacBook Air m2 ile gelen tok klavye, güçlü hoparlör, yeni tasarım ve Webcam yükseltmesi cazip geldi.
 • En önemlisi ekran gövde oranı ve tasarım çok tatlıydı.

Bu soruları yanıtladıktan sonra biraz deneyimlerimi anlatmak istiyorum. Öncelikle ekran, klavye, hoparlör ve kamerayı çok sevdim. Hepsi cidden kaliteli ve işinizi fazlaca görecek türden. Ekranı belge okurken, video izlerken keyif veriyor. Webcam e gelen güncelleme çok iyi olmuş önceki Macbookların kamerası berbattı. Hoparlör de epey güçlenmiş. Bu ses bu aletten nasıl çıkıyor diyorsunuz. Tasarım konusu zevk meselesi fakat çentikli tasarım benim hoşuma gitti. Çerçeveler incelmiş fakat değişen tasarımla beraber kalından inceye giden gövde yerine her tarafı aynı kalınlıkta bir tasarıma geçilmiş. Ben bunu dert etmedim açıkçası çünkü ağırlık aynı. İşlemci Apple’ın iddaasına göre M1’e kıyasla yüzde 20 güçlenmiş. Yukarıda saydığım sebepleri ve fiyatların daha da artacağını düşünerek emektar MacBook Air 2017 yerine M2 Macbook’a geçişimi yaptım anlayacağınız.

MacBook Air M2 Kutu İçeriği

MacBook Air M2 inceleme ve kullanıcı yorumlarında en çok dikkatimi çeken konulardan birisi 256 gblık giriş seviyesi model ile 512 gblık model arasında ssd okuma ve yazma hızları konusunda yarı yarıya fark olduğuydu. Benim kullanım senaryom için giriş seviyesi modelin oldukça yeterli olduğunu gördüğüm için ben giriş seviyesi modeli tercih ettim. Aradaki 4-5 binlik fark bence gereksiz ve inanılmaz yüksek. Apple yine pintilik yapmış. Ayrıca günümüz koşullarında baz modelin 512 gb olması gerekiyor diye düşünüyorum. Peki cihazın performansı nasıl? M2 MacBook Air’ benim gibi intel işlemcili eski bir Macbook’tan geçiş yaptıysanız performans tek kelimeyle şahane diyebilirim. Büyük boyutlu pdfler oldukça hızlı açılıyor, Office 365 kullanıcıları için her şey çok akıcı ve hızlı çalışıyor.

Apple’ın işlemcileriyle uyumlu çalışan uygulama sayısı halen inanılmaz seviyelerde değil ama Apple’ın emulatörü Rosetta sayesinde yakalanan uyumluluk ile tüm uygulamalar sorunsuz ve akıcı şekilde çalışıyor. Yani uygulama konusunda sorun yok. Her şey olması gerektiği hız ve kararlılıkta. Bunlar dışında gece yarısı diye ayrı bir renk gelmiş şahane bir renk ama hem çok parmak izi tuttuğu hem de çabuk çizildiğini öğrendiğim için vazgeçip uzay grisi satın aldım. Genel olarak söyleyeceklerim bunlar. Şimdilik her şey sorunsuz ve akıcı. Özellikle pil performansı i-na-nıl-maz. Saatlerce takılıyorum ve pili bitirmem mümkün değilmiş gibi geliyor. Pil döngüsünü eskitmemek adına fişe takılı kullanacak olsam da anlık durumlar için 20 saate varan pil ömrü rakipsiz. Ben M2 Macbook Air’ı şimdiden çok sevdim diyebilirim. Yazımı bitirirken bana göre artı ve eksilerini de özet olarak ekliyorum. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

MacBook Air M2 Artıları

 • Ekran kalitesi
 • Yenilenen tasarım
 • Güçlü hoparlörler
 • İnanılmaz pil ömrü
 • Webcam
 • M2 işlemci
 • Klavye yazma hissi
 • Taşınabilirlik ve incelik

MacBook Air M2 Eksileri

 • Usb-C dışında giriş bulunmaması (Usb hub almak zorundasınız)
 • Giriş seviyesi 256 gb ssd inadı
 • Fiyatların iyice yükselmesi (1000 dolar beklenen cihaz 1200 dolara satışa çıktı)

Meraklısına notlar: Gece yarısı diye çok güzel yeni bir renk çıkarmışlar fakat çok fazla parmak izi bıraktığı ve çabuk deforme olduğunu okuduğum için onu almak yerine uzay grisi tercih ettim. Ayrıca usb hub olarak iyi fiyat her şeyi barındıran bir hub ve koruyucu kapak kılıf aldım. Satın alacak olanlar ve merak edenler yorumlarda linklerini sorarsanız paylaşabilirim.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

2 Yorumlar

 1. Deeyimleme şansım olmuş, M1’nin şarj süresine hayran kalmıştım. M2’de daha da güncel tam kampa alıp gitmelikmiş. Eski macbook’umu bir şekilde elden çıkarmayı düşünüyorum resmen. 🙂

  • M2 Macbook Air’ı 2 aydır kullanıyorum ve gerçekten bir bilgisayar hem bu kadar ince, hem hızlı hem de nasıl bu kadar iyi pil performansı sunarın yanıtı olmuş cihaz. Tabi ben 2017 Air’dan geçince daha bir hızlı gelmesi normal ama Apple Silicon işlemciler özellikle Apple Silicon destekli yazılımlarda çok hızlı çalışıyorlar. M2 ile ekran, ses ve tasarım değişikliği de bence yakışıklı olmuş. Sevmediğin yanı yok mu derseniz usb hub kullanma zorunluluğunu sevmiyorum diyebilirim. Macos Ventura’ya geçmenizi önermiyorum ben Monterey ile kullanıyorum.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.