iPhone 11 kullanıcı yorumları ve deneyimleri ile ilgili satın alma aşaması öncesi hemen herkes gibi ben de pek çok yazı, blog okudum, videolar izledim özetle bol bol araştırma yaptım. Bu yazıyı yazdığım tarihten 2.5 ay kadar önce kullandığım telefon olan iPhone 7 Plus yerine iPhone 11 almaya karar verdim ve yeni bir modele geçiş yaptım. Yaklaşık 2.5 aylık bu süreçte elbette pek çok deneyim elde ettim ve bu kullanıcı deneyimlerini de iPhone 11 satın almak isteyen ya da satın almayı düşünenlere fikir vermesi açısından buradan yazmak istedim.

Öncelikle şunu belirteyim günümüz şartlarında ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar sebebiyle teknoloji oldukça pahalı bir hal aldı ve özellikle Apple ürünleri ülkemizde oldukça pahalı fiyatlardan satılıyor. Bunun ana sebebi hepinizin malumu olan döviz kurları. Apple da fiyat politikasında ülke bazlı indirim yapmadığı için fiyatlar bir hayli yükseliyor. iPhone 11 de bu fiyat artışlarından nasibini alan cihazlardan birisi. Hali hazırda bu yazının yazıldığı tarihte iPhone 11’in 64 gb modeli 7.500 TL, 128 gb modeli ise 8 bin TL ye satılıyor. Hal böyle olunca insanlar o parayı vermeye değer mi ? Gerçekten iyi mi diye merak ediyor. Daha önce iOS kullanmış olan kullanıcılar aslında kolay kolay android e dönmüyor (en azından ben hem android hem iOS u yıllarca kullanmış birisi olarak bir daha android tarafına dönmeyi düşünmüyorum.) Bir teknolojik ürünü satın alacaksanız fiyat/fayda analizini iyi yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Bütçeniz nedir ? ve satın alacağınız cihazdan bu bütçe dahilinde beklentiniz nedir? Öncelikle kendinize sormanız gereken sorular bunlar.

Ben bilgisayar ve tablet kısmında da Apple ekosisteminde yer aldığım için tercihimi yine bir iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazdan yapacaktım ve iPhone 11 satın almaya karar verdim. Beni iPhone 11 almaya iten başlıca sebepler şunlar oldu:

  • Güçlü işlemci
  • Daha fazla ram
  • Önceki serilere göre gelişmiş özelliklere sahip kamera
  • Apple ekosistemi ile iOS uyumu
  • Oldukça tatminkar pil performansı

Android tarafında belki daha uzun pil süreleri mevcut haklısınız fakat ekosistem uyumu, çok güzel fotoğraflar çekmesi, ve stabilize benim için önem arz eden konular olduğu için fiyatını biraz yüksek bulsam da tercihim bu yönde oldu. Aldıktan sonra tabi o kadar para verdik umarım videolarda anlatıldığı kadar vardır deyip karmaşık duygular yaşıyorsunuz elbette. Cihaz bana teslim edildikten sonra eski telefonumdan bilgilerimi kolayca yeni cihaza kopyalaması ile mücadeleye 1-0 önde başladı bile. iOS 13 ile gelen özellik sonrası eski cihazınızda ve yeni cihazda iOS 13 yüklüyse bilgilerinizi yeni telefona direk kablosuz olarak aktarmanız mümkün. Açıkçası bu işleri epey kolaylaştırdı benim için çünkü tek tek uygulama kurmakla uğraşmadım. Çentikli tasarım ve kenar boşlukları kırmızı model göze hoş geliyor ve renk ahengi güzel gözüküyor o yüzden kırmızı model tercih ettim. Çentiğe alıştıktan sonra telefon daha güzel geliyor. Bir diğer alışmanız gereken nokta ise benim gibi Touch ID kullanmaya alışıksanız Face ID oluyor. Elim her telefona gittiğinde ortadaki o home butonunu aradım alışana kadar. Alıştıkta sonra da Face ID bağımlısı oluyorsunuz.

iPhone 11’in en çok eleştirilen noktası şüphesiz LCD ve yüksek çözünürlük içeren ekranı olmuştu. Açıkçası ben de bu eleştiriler sonrası berbat bir ekran bekliyordum fakat hiç düşündüğüm gibi bir ekran yok aksine true tone açıkken oldukça güzel sonuçlar veriyor ekran fakat ben pil performansına olan etkisinden dolayı true tone ve otomatik parlaklık gibi opsiyonları devre dışı bıraktım o şekilde kullanıyorum ekran çağın gerisinde bu bir gerçek ama pikselleri de saymıyorsunuz.

iPhone 11 Kutu İçeriği
iPhone 11 Kutu İçeriği

Kamera noktasında iPhone 11 üzerinde cidden iyi çalışılmış. Çektiğiniz fotoğraflar gerçekten keyif verici sonuçlar ortaya koyuyor. Ben fotoğraf kalitesini çok beğendim fakat benim asıl beğendiğim nokta video çekimi. Telefon inanılmaz iyi video çekiyor. Eğer video ile çok işiniz varsa sizi mutlu edecek görüntü ve ses kalitesinde videolar çekiyor. Cihaz üzerinde yer alan dahili mikrofonlar çok iyi ses kaydı alıyor ve stereo hoparlörler Dolby desteği ile epey iyi ses veriyorlar.

Günlük hayatta sıklıkla telefon görüşmesi yapıyorsanız ahize kalitesi de sizin için önemli olacaktır diye düşünüyorum bu noktada eskiden kullandığım iPhone 7 Plus sonrası iPhone 11 epey iyi geldi bana. Ahize performansı yaptığım telefon görüşmelerinde epey iyi performans verdi. 7 Plus ile sık sık şebeke sorunu yaşıyordum iPhone 11 de böyle bir problemle henüz karşılaşmadım.

Herkesin en çok merak ettiği konulardan birisi şüphesiz pil performansı. iPhone 11 serisinin pil performansı gerçekten oldukça tatmin edici. Elbette burada kıyas kriterim önceki iPhone serileri yoksa zaten android tarafında pil odaklı pek çok ürün mevcut. Apple hem pil hem performans odaklı bir cihaz yapmaya çalışmış bu sefer ve başarılı olduklarını düşünüyorum. Günlük olarak yoğun şekilde Ekşi sözlük, Twitter, WhatsApp, Instagram, Reddit, Spotify, Amazon, Yemeksepeti, bankacılık uygumaları gibi bir kullanım senaryom var ve telefonda hiçbir şekilde oyun oynamam sevmem de. Bu senaryo da cihaz  8 saat ekran süresi veriyor ve akşam yatarken yüzde 20 civarında bir batarya ile fişe takıyorum telefonu. Hızlı şarj kullanmıyorum. Bazı iPhone 11 kullanıcılarının hızlı şarj kullanımı sonrası cihazın pil sağlığının çabuk düştüğüne dair şikayetleri söz konusu ama ben bu şekilde kullanmadığım için bir sorun yaşamadım. İlerleyen dönemlerde ne olur bilmiyorum ama genel olarak pil performansından çok memnun olduğumu söyleyebilirim.

iPhone 11 güçlü bir işlemciye ve daha fazla belleğe sahip olduğu için tüm uygulamaları hızlı ve sorunsuz şekilde açıp akıcı bir deneyim sunuyor. Günlük hayatta kullandığım belli başlı uygulamaların hiçbirinde sorun yaşamadım. Geçtiğimiz günlerde gelen iOS 14 güncellemesi ile birlikte iPhone 11 benim açımdan çok daha güzel bir cihaz halini aldı diyebilirim. Artılarını eksilerini anlattık gelelim son kısımda o can alıcı soruya ? iPhone 11 bu paraya değer mi ?

Bu sorunun yanıtı bence kişiden kişiye ve kullanım biçimine göre çok değişken. Şöyle düşünün en az 4 yıl yazılım desteği ile sorunsuz şekilde bir cihaz kullanmak, stabilize, uzun pil ömrü, kaliteli fotoğraflar ve apple ekosistemi diyorsanız iPhone 11 tercih etmeniz çok makul fakat 3-4 bin aralığında android tarafında da cihazlar var bu kadar iyi çekmese de güzel fotoğraf çekiyor temel uygulamaları sorunsuz açıyor pili de iyi gidiyor bana öyle yüksek performans stabilite lazım değil günlük basit uygumaları sorunsuz açsın yeter diyorsanız tercihiniz olumsuz olacaktır. Ben bana sunduklarından memnun olmakla beraber fiyatının biraz pahalı olduğunu düşünüyorum. Bu telefonun maksimum 6-7 k olması gerekiyor. Buradan kutu içeriğine hızlı şarj adaptörü koymayan Apple’ı da kınıyorum.  Mevcut zeminde fiyatın düşmesini beklemiyorum aksine fiyat yükselir iPhone 12 muhtemelen minimum 10 k dan çıkar bu gidişle. Fiyat/fayda ahalinizi iyi yaparak bu tarz cihazları satın almanızda fayda olduğunu daha önce söylemiştim yazının sonunda bir kere daha ifade edeyim. Umarım bu yazı faydalı olur. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.