Philips 50Pus7304 4k Ultra HD Tv inceleme, kullanıcı deneyimleri ve özelliklerden oluşan yeni bir teknoloji deneyim yazısından herkese merhaba. Yaklaşık bir ay kadar önce yeni bir televizyon almaya karar vermiştim ve çeşitli araştırmalarım sonucu alacağım marka/modeli belirleme şansım oldu. Philips marka akıllı televizyonların Ambilight özelliği beni çok etkiledi ve Xbox ile birlikte epey muhteşem bir ikili olacaklarını düşündüğüm için. Philips marka 50 inç olan bu yazıda inceleyeceğim modeli satın aldım. Öncelikle Philips 50Pus7304 marka/model televizyonun teknik özelliklerini kısaca şurada belirteyim:

Ekran Özellikleri:

 • 4k Ultra HD 1700 ppi
 • HLG, HDR, HDR10, HDR10+ ve Dolby Vision desteği
 • 3 taraflı Philips Ambilight özelliği
 • 50 inç 126 cm ekran
 • Metal çerçeveler ve metal ayak
 • VA Panel-Direct Led
 • 60 HZ görüntü desteği
 • 10 bit görüntü desteği (8 bits+FRC)
 • Philips P5 görüntü işleme teknolojisi

Teknik Özellikleri:

 • 4 çekirdekli işlemci (Arm-Cortex A53 1500 muz)
 • 2 GB ram
 • 8 GB dahili depolama
 • Android Tv desteği (Android 9.0)
 • 13.8 kg ağırlık
 • Dahili uydu alıcısı
 • Wifi (811.ac destekli)
 • 4 hami çıkışı (hami 2.0), 1 optik ses girişi, 2 adet usb 2.0 girişi…

Cihazın genel olarak teknik özellikleri bu şekilde. Türkiye’de satışa sunulan Philips 50Pus7304 marka/model cihazlarda 2 farklı kod numarası mevcut. Philips 50Pus7304/12 ve Philips 50Pus7304/62. Bu numaralar neyi ifade ediyor diyecek olursanız 12 ile biten numara yurtdışında montajı yapılan ve direk ithalat yöntemi ile ülkemizde satışa sunulan model, 62 numaralı model ise aynı parçalar ile ülkemizde üretimi yapılan ve satışa sunulan model. Bu iki model arasında teknik ve malzeme konusunda hiçbir fark yok. Yurtiçi üretim yapılmasının temel nedeni devletin verdiği vergi muafiyeti ve ithalat sırasında gelen ek vergi yükünden kurtulmak. Hangi modeli alırsanız alın sorun yaşamayacaksınız.

Philips 50Pus7304’u satın aldıktan sonra servis kaydı oluşturmanız ve servisin kurulum yapmasını beklemeniz gerekiyor. Eğer kutuyu servisten önce açarsanız olası bir kırık ya da arıza durumunda ürün garanti kapsamında değerlendirilmiyor ve elinizde patlıyor. O yüzden cihazı satın alırken servis şartlarına dikkat etmenizde fayda var. Philips marka tvler Türkiye’de iki yıl garanti ile satışa sunuluyor. Cihazın yanında mutlaka akım korumalı priz almayı da unutmayın. Olası bir voltaj sorununda televizyonun koruması için çok önemli.

Yaklaşık 10-15 günlük bir deneyim sonrası televizyon hakkında fikirlerimi yazmak istiyorum. Öncelikle televizyonunun renk skalasının ve P5 görüntü işlemcisinin başarılı olduğunu söyleyebilirim. VA panel olduğu için siyahlar daha siyah ve renkler oldukça güzel. Ekran parlaklığı konusunda cihaz gün ışığı sensörü açık ve tasarruf moduyla geldiği için ayarlardan bunları kapatmanız ve görüntü modunu dinamik seçmeniz çok etkili oluyor. Aksi takdirde tv üzerinde yer alan sensör gün ışığına göre parlaklılığı tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi otomatik olarak ayarlamaya çalışıyor. Philips 50Pus7304 Android TV destekli bir arayüz ile geliyor. Bu sayede cihaza pek çok uygulamayı yükleme seçeceğiniz mevcut. Google Play üzerinde yer alan uygulamaları cihaza yükleyebilirsiniz. Ek olarak .apk uzantılı dosyaları da yüklemeniz mevcut. Son arayüz güncellemesi ile Google Play dışında yüklenen uygulamaların ana ekranda gösterilmemesi gibi bir sorun mevcut. Bunun için de mağazadan bir Launcher yükleyip uygulamaları görüntüleyebilirsiniz. Değinmem gereken bir diğer konu da dahili uydu alıcısı ve kanal geçişleri. Kanal geçiş hızı 4 saniye. Türksat üzerinde yer alan tüm kanalları sıralı bir biçimde sizlere sunuyor. Ülkemizde TRT 4K dışında 4K yayın olmadığı için 4k performansı beklemek hata olacaktır fakat normal HD uygu yayınlarında renkler gayet dolgun ve yeterli geldi bana.

Televizyonla beraber kullandığım diğer cihazlar ise şunlar oldu:

 • Xbox One S
 • Xiaomi Mibox
 • Samsung Soundbar

Televizyonun oyun performansını merak edenler ve konsolda kullanmak isteyenler için bir Xbox kullanıcısı olarak Ambilight ile birlikte oldukça güzel bir görüntü elde ettiğimi söyleyebilirim. Xbox’ı bağladınızda televizyon direk oyun moduna geçiyor, ekran ve renk ayarlarını ayarlıyor ve ambilight ile çok iyi bir oyun deneyimi yaşatıyor. Teknik özelliklerde dikkatinizi çekmiştir cihazın panel hızı 50hz olarak gözüküyor fakat aksiyon sahneleri ve futbol maçlarında ghostlanma sorunu vs. söz konusu değil. En azından benim deneyimlerinden hareketle böyle bir şey görmedim. Sanırım 1700ppi görüntü desteği ve yazılım ile bu sorunu çözmüşler. Cihazı oyun oynamak amaçlı alacaksınız üzmeyecektir.

Philips 50Pus7304 ve Xiaomi Mibox ikilisi nasıl bir iş çıkarıyor diyecek olursanız bu tv yi aldıktan sonra aslında Mibox ile çok işiniz yok. Ben 1.5 yıl önce Mibox satın aldığımdan elimin altında olsun diyerek tvye bağladım ve ip tv ile stremio izlemek amaçlı kullanıyorum. İp Tv’yi sadece televizyon üzerinden izlemeniz de mümkün. Bunun için Google Play üzerinden bir İp Tv programı indirip bir ip tv  hizmeti satın almanız yeterli. Mibox 4k HDR desteği sunduğu için görüntü kalitesi yeterli ve başarılı.

Benim gibi soundbar kullanıyorsanız televizyona HDMI kablosu üzerinden TV ARC desteği ile soundları bağlayabilir ve çok kaliteli ses alabilirsiniz. Bende ki soundbar Dolby ve DTS desteği sunduğundan oldukça güzel ses alıyorum. Bunun yanında TV ARC dediğim olay ise hem soundbar hem tv kumandasını kullanma zahmetini ortadan kaldırıyor ve televizyon kumandası ile soundbarı kumanda etmenize olanak tanıyor. Her yer kumanda olmasın tek kumanda ile işi bitireyim diyorsanız güzel bir özellik. Cihazın kendi ses kalitesini merak edenler için cihazın üzerinde yer alan sistem de oldukça başarılı. Benim gibi bass seviyorsanız soundbar daha iyi bir opsiyon ama üzerindeki sistemde gayet yeterli.

Gelelim hemen hepimizin kullandığı Netflix’e. Bu cihazın Netflix performansı gerçekten çok çok iyi. Televizyon HLG, HDR, HDR10+ ve Dolby Vision gibi piyasada ne kadar görüntü teknolojisi varsa hepsini size sunuyor. Netflix tarafından desteklenen film ve dizilerde Dolby Vision desteği ile izleme seçeceğiniz var ve görüntü ve ses kalitesi inanılmaz fark ediyor, tüm detaylar ve renkler çok canlı oluyor. Zaten Netflix menüsünde bir film ya da dizi Dolby Vision destekliyorsa sağ üst köşede Dolby Vision logosu size görünüyor. Kumanda üzerinde Netflix tuşunuz da mevcut. Netflix konusunda 10/10 bir cihaz diyebilirim.

Philips 50Pus7304 ile ilgili merak edilen özelliklerden birisi de kumandası. Hemen yazının başında ifade edeyim kumanda klavye desteği ile gelmiyor. Philips’in 2018 modellerinde kumandalar klavye desteği ile gelirken The One serisi ile birlikte sadece üst seviye tvlerde klavyeli kumanda desteği sunulmaya başlandı. Açıkçası ben kumanda tasarımını çok beğenmedim hatta bu televizyona göre epey çirkin ve kalın bir kumanda olduğunu söyleyebilirim. Kumandanın üzerinde Netflix ve Rakuten Tv tuşları mevcut. Yine kumanda üzerinden sesli komut ile Google Asistan desteği mevcut. Ses, kanal değiştirme gibi temel fonksiyonlar da kumanda üzerinde yerleştirilmiş durumda. Kül grisi metal plastik karışımı bir kumanda kutudan iki adet pil ile beraber çıkıyor. Kumandanın üzerinde yer alan Ambilight tuşu ile ışıkları açıp kapatabiliyor ya da çeşitli ayarlar yapabiliyorsunuz.

Yazının sonuna gelirken cihazın en güzel özelliği olan ve pek çok kullanıcıya Philips Tv aldıran Ambilight özelliğinden söz etmeden olmaz diye düşünüyorum. Philips 50Pus7304 3 taraflı Ambilight desteği sunuyor. Sağ, sol ve üst tarafta yer alan led şeritler sahnelere bağlı olarak renk değiştiriyor ve inanılmaz bir ambiyans ve deneyim yaşatıyor. Özellikle oyun oynarken büyük keyif olduğunu söyleyebilirim. Yazının içerisine televizyon için hazırladığım inceleme videosunu da ekleyeceğim. Ambilight gerçekten çok güzel bir deneyim diyebilirim. Film, dizi izlerken, video klip seyrederken ve oyun oynarken daha güzel bir ortam oluşturuyor. Televizyonla ilgili genel görüşlerim bunlar. Umarım bu yazının satın alacaklara faydası olur ben satın almaya çalışırken internette bu modelle ilgili pek bilgi yoktu. Benden sonra satın alacaklara faydası olsun. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Philips The One serisi ile ilgili sorunuz olursa yorum formu aracılığıyla sorabilirsiniz.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

2 Yorumlar

 1. Merhaba 50 pus 7304 model Philips TV ben de kullanıyorum. Geçtiğimiz ay içerisinde yeni bir güncelleme geldi ve onu televizyona yükledim. Güncelleme sonrasında normal TV yayını sırasında dur dur kaydet geri sar özelliği kaldırılmış. Konu ile ilgili Philips ile görüştün mü televizyonumu servise götürüp baktılar ancak Philips genel merkez bu sorunun güncellemeden kaynaklandığını bununla ilgili herhangi bir işlem yapmayacaklarını söyledi. Servis ise yazılımı tekrar eski haline getirebileceğini ancak bunun karşılığında ücret ödemem gerektiğini söyledi. Tekrar Philips genel merkezi ile görüştüm de servisin müdahalesine bir şey yapamayacaklarını yeni yazılım çıkana kadar beklememe söylediler. Bu konuyla ilgili senin karşılaştığın bir durum var mı ya da geri dönüşümle ilgili yazılım yükleme vesaire yapabileceğimiz var mı yardımcı olursan sevinirim.

 2. Merhaba,

  Hiç kullandığım bir özellik olmadığı için siz söyleyene kadar televizyonumdan bu özelliğin kaldırıldığını bile bilmiyordum. Genelde uydu yayınları izlemiyorum çünkü ama Philips servis konusunda çok iyi değil maalesef. Televizyonları çok güzel ama Türkiye servisleri epey zayıf. Yazılım güncellemesi olmadıkça sorunun çözümü zor gözüküyor. Yeni sürümün çıkması aylar bulabilir.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.