Naturehike Star River 2 marka/model çadırın incelemesini yapacağım yeni bir yazıdan selamlar. Naturehike markası nasıl bir marka ne kalitede çadırlar üretiyor bu konulardan da söz edeceğimiz bu yazıda yeni satın aldığım Star River 2 model iki kişilik çadırın özelliklerinden ve kullanım deneyimimden söz edeceğim. Doğa sporları ve kamp sevenler için en önemli malzemelerin başında şüphesiz çadır geliyor. Kendinize uygun doğru bir çadırı seçmek her zaman kolay olmayabiliyor. Firmalar arası rekabet ve farklı modellerin çoğunluğunu da göz önüne alacak olursak çadır seçme işi ciddi manada sorun olabiliyor. Neyse ki ben aradığım çadırı buldum.

Star River 2’den önce kullandığım çadır Decathlon Fresh&Black 3 kişilik modeliydi arkadaşımın tavsiyesi ile kamp olayına yeni başladığım için ve İzmir de genelde yaz aylarında kamp yaptığımız için satın almıştım. Çadır ve Decathlon bana o kadar çok sorun çıkardı ki bir gün sinirlenip çadırı komple çöpe attım. Bu fevri hareket sonrası çadırsız kalınca kendime yeni bir çadır araştırmaya başladım. Araştırma yaparken kriterlerim şunlar oldu:

 • Kaliteli pollere sahip
 • Daha hafif ve daha taşınabilir
 • Havalandırması iyi ve çift kapılı
 • Bagaj sistemi olan
 • Tavan yüksekliği ve genişliği 1.85 boy için ideal

Bu kriterleri belirledikten sonra araştırmaya başlayınca Husky, Marmot ve Big Agnes gibi markalar öncelikle karşıma çıktı. Fakat bu markaların bu kriterleri karşılayan modelleri ülkemizdeki kur artışından dolayı inanılmaz yüksek fiyatlara satıldığı için direk olarak elemek zorunda kaldım ve ardından Çinli outdoor ürünleri üreticisi Naturehike’ı keşfettim. Naturehike büyük firmaların tasarım çadırlarını birebir olarak kopyalayıp neredeyse aynı kaliteyi %30-40 daha uygun fiyata tüketiciye sunan bir firma. Ben de uzun araştırmalar sonucu bu firmanın Big Agnes Copper Spur modelinin birebir kopyası olan Naturehike Star River 2 model çadırı satın aldım. Öncelikle çadırın özelliklerinden kısaca söz edelim:

 • Sadece 1.95 kg ağırlık.
 • Ultraviyole ışınlarına karşı UV400 koruma.
 • %100 Su geçirmez.
 • Çift katmanlı yapısı sayesinde sıcak havalarda üst tentesini çıkararak kullanma imkanı.
 • Çift kapısı sayesinde en üst düzey hava akımı sağlar.
 • İki tarafta da bulunan geniş bagaj bölümüyle eşyalarınızı rahatlıkla koyabilirsiniz.
 • 7001 güçlendirilmiş alüminyum poller.
 • Çadır zemin örtüsü.
 • Suya dayanıklılık: 8000mm, Dış Tente: 4000mm
 • Çadır Boyutları: 215+65+65cm x 130cm

Naturehike-Star-River-2-çadır-incelemeKağıt üzerinde oldukça kaliteli duran bu çadırı satın aldıktan sonra ilk kampımı Çeşme Deliklikoy’da gerçekleştirdim. Bilenler bilir Deliklikoy’daki en büyük sorun zeminin kumsal olması nedeniyle toz ve kum durumu ile rüzgardı. Gittiğim dönemde rüzgar açısından bir sorun yaşamadım ama toz ve kum konusunda çadırın sorun çıkarmadığını rahatça gözlemleme şansım oldu. Çadırın sevdiğim diğer özelliklerinden biriyse kolayca tek başınıza kurabiliyor olmanız ve yine aynı şekilde yardım almadan tek başınıza kolayca toplayabilme şansına sahip olmanız oldu. Benim gibi kamplara araçla giden birisi değilseniz çadırın yaklaşık 2 kglık ağırlığı sizin için bulunmaz bir nimet oluyor. Çadırın bu denli hafif olmasındaki en büyük etkenlerden birisi şüphesiz 7001 serisi dayanıklı ve hafif pol yapısı. Star River 2’de çift giriş mevcut ve her iki girişin pencereleri ve fermuarları sorunsuz olarak açılıyor ve keyifli bir deneyim sunuyor.

Pencereleri açtığımızda kumaş kısmını koyabileceğimiz bir cep olmaması kötü olmuş ama öyle büyük bir eksikliğini yaşamadım. Çadırın iç kısmında eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz üç adet cep mevcut. Yine tavan üzerine lambanızı asabileceğiniz askı kısmı da düşünülmüş. Çadırın havalandırma penceresi katlanabilir bir yapıda istediğiniz gibi açıp kapatabiliyorsunuz tek bir havalandırma deliği var fakat çadırın fileli yapısı sayesinde pencereler açık yatabilir yahut çok sıcak havalarda üst tenteyi çıkararak gökyüzünü izleyerek uyuyabilirsiniz. Çadırın pollerini kurmak ve toplamak çok kolay daha önce de söylediğim gibi 7001 serisi alüminyumdan üretilen bu poller esnek, hafif ve bir o kadar dayanıklı yapıdalar. Star River 2 self stand bir yapıda olduğu için kurulumu da çok kolay oluyor size sadece polleri birleştirmek ve tente klipslerini asmak kalıyor. Çadırın içerisinden çıkan kazıklar da normal kazıklara göre daha kaliteli. Naturehike Star River 2 de iki adet giriş olduğunu söylemiştim aynı zamanda iki adet bagaj kısmı oluyor ve buraya ayakkabı yahut çantalarınızı koyabiliyorsunuz bu özelliğin olması çok iyi düşünülmüş çünkü yağmurlu havalarda vs ayakkabı koyacak yer büyük problem olabiliyor. Çadır bakarken benim gibi boyu uzun olanların bakacağı en büyük kriter iç hacim ve yükseklik oluyor. Star River 2 1.85 boya sahip benim için oldukça konforlu bir iç alan ve tavan yüksekliği sundu ben biraz daha zayıf bir yapıda olduğum için çok rahat ettim içerisinde ama iri yarı birisi bile bu çadırda tek başına konforlu bir gece geçirecektir. Çadır orta irilikte iki kişinin kalabileceği iç hacme sahip.

Naturehike Star River 2 marka/model çadırla yaptığım kamplarda rüzgar yönünden herhangi bir sorun yaşamadım. İçerisinde çantam varken ve kazıkları çakılı değilken hafif-orta rüzgarlarda sorun yaşatmadı. Şiddetli rüzgarlarda kazıkları çaktığınız ve çadırın içinde ağırlık olduğunda herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum çünkü dayanıklı bir pol yapısı var. Güneş yönünden ise hemen her çadırda olduğu gibi çadırın içerisinde sıcaklık sorunu oluşuyor ama terleme ve buhar sorunu ile karşılaşmadım bu da havalandırma yapısının iyi olmasından kaynaklı diye düşünüyorum. Çadırın yanında altına sermeniz için bir mat geliyor olması da iyi düşünülmüş böylece sert ve dikenli zeminlerin çadıra zarar vermesinin önüne geçebiliyorsunuz. Ben çadırı genel anlamda çok beğendim ve aradığım çadırı nihayet bulduğumu düşünüyorum. Tasarımı, hafifliği ve ergonomik yapısıyla fiyatına göre oldukça güzel bir çadır.

Çadırı araştırırken Çağatay Belgen’in şuradaki yazısı ve yardımı bana çok faydalı olmuştu. Çadırı Naturehike’nin kendi web sayfasından satın alabiliyorsunuz. 7-10 gün arası kargo süresi var ve DHL ile gönderim ücretsiz gönderim yapıyorlarmış. Ürünün yurtdışı fiyatı 164 dolar+gümrük vergisi. Ülkemizde çeşitli siteler üzerinde satışı var ve 1250 liraya en uygun alabiliyorsunuz. Yurtdışı modelleri 2019 üretimiyken yurtiçindeki modeller 2018 üretimi çadırlar. Elbette bu fiyatlar birçok insan için pahalı gözükebilir ama ekonomimizin durumundan dolayı adamların 164 birime satın aldığı bir çadırı biz bin birime satın alıyoruz maalesef. Bu tarz kompakt bir çadır satın almayı düşünenlere Star River 2’yi tavsiye ederim. Msr ve Big Agnes gibi markaların 3 bin liralarla nirvanaya çıktığı piyasada fiyat/performans odaklı bir çadır bence bu model. Ürünle ilgili merak ettiğiniz bir şey olursa yorum formunu kullanarak sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

4 Yorumlar

 1. timucin pusat Yanıtla

  mrb. kullanmakta olduğum husky bizon 3 ün tavan yüksekliği 125cm. Star River ise 110cm. Üstelik anladığım kadarıyla Star River’da bir ucu daha alçak, yani tavan eşit yükseklikte değil. Boyum 180cm olsa da bu alçaklığın bunaltıcı olacağını düşünüyorum.

  Diğer bir husus Naturehike Mongar ile bunun arasında karşılaştırma fırsatınız oldu mu?

  • Merhaba,
   Ben Star River 2 satın almadan önce Mongar ile arasında kalmış fakat tercihimi Star River 2’den yana kullanmıştım. Star River yüksekten alçalan bir yapıya sahip dediğiniz gibi bir ucu alçak. Ben 1.85 boyundayım çadır bunaltıcı değil oldukça rahat geliyor. Fakat bu söylediğimiz şeyler göreceli kavramlar. Ben bu çadır öncesinde çok daha geniş ve büyük olan Decathlon Fresh&Black 3 kişilik çadırı kullanmıştım ama arada ciddi kalite farkı söz konusu. Mongar’ı fiziksel olarak incelemedim fakat Mongar’ın basık yapısı ve tasarımı hoşuma gitmediği için ve Star River 2 daha çok önerildiği için onu aldım.

 2. Merhaba,
  Ben de önceki çadırınızın 3 XL modelini düşünüyordum, içinin siyah olmasının yazın sıcak havalarda uyku konforunu çok arttırdığını, sabah 10’a kadar rahat uyunabildiğini söylüyorlar. Eylül-Ekim gibi Bolu gibi yerlerde de gece serinliği için de bana makul gelmişti. Yine siyah kumaştan dolayı dışarından çadırın içinin görünmeyecek olması da bir avantaj gibi geldi. Ancak hem Çağatay Bey’in yazılarını hem de sizin karşılaştırmanızı okuyunca çok kararsız kaldım. Bir ara Husky Beast 3 modelini de düşünmeye başladım. Decathlon çadırının Naturehike modeline göre dezavantajları çok mu, özellikle sıcak havada uyku konforu açısından ikisinin farkını çok merak ediyorum.

  • Merhaba,
   Decathlon çadırın Naturehike çadırlara göre tek avantajı daha karanlık bir ortam sunması. O çadırın içi serin oluyor olayı abartı daha önce Ege bölgesi civarındaki yaz kamplarımda kullandım ve içi karanlık olmasına rağmen hamam gibi oluyordu. Bir diğer husus Decathlon çadırların polleri aşırı kalitesiz o konudan dolayı başlı başına satın almama sebebi o çadırlar benim için. Ben kesinlikle çadır olarak Decathlon kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Husky kullanmadım bilmiyorum ama Star River 2 den oldukça memnunum.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.