Harici SSD önerileri, taşınabilir harici ssd tavsiyesi arayanlar, hangi taşınabilir ssdyi tercih etmeliyim diyenler için yeni bir teknoloji yazısından herkese merhaba. Teknolojinin giderek gelişmesi ile birlikte mobil imkanlarımız da arttı. Eskiden koca koca kutularda kütük taşır gibi taşıdığımız yavaş taşınabilir disklerin yerini şimdilerde minicik ssd diskler almayı başladı. 5400 rpm, 7200 rpm derken ssd teknolojisi ile okuma yazma hızları nirvanaya ulaştı.

SSD nedir? Çalışma mantığı nasıldır bir göz atalım:

Katı hâl sürücüsü (İngilizce: Solid-state drive, SSD), bilgisayar depolama hiyerarşisinde ikincil depolama sistemi olarak işlev gören, verileri kalıcı olarak depolamak için tümleşik devre tertibatlarını kullanan bir veri depolama aygıtıdır. Bir diğer tanımıyla, çeşitli biçimlerde görünen ve bilgileri depolamak için farklı bir yola başvuran cihaz. Elektromekanik sürücülerle karşılaştırıldığında SSD’ler, tipik fiziksel darbelere daha dayanıklıdır, sessiz çalışır, daha hızlı erişim ve daha düşük gecikme süresine sahiptir.

Türkçeye katı hâl sürücüsü olarak çevrilen SSD teknolojisi eski nesil mekanik disklere göre daha küçük boyutlarda, daha sessiz, daha taşınabilir ve çok daha hızlı. Güncel tüm bilgisayarlar ve konsollar artık ssd teknolojisini benimsemiş durumda. Mekanik diskler ucuz maliyetli olduğundan günümüzde sadece depolama amaçlı tercih ediliyor. Ben Western Digital’in mekanik taşınabilir 2.5 inç bir harici diskini yıllardan bu yana kullanıyordum ve oldukça memnundum. Uzun zamandır artan depolama ihtiyacım ve dizgi-tasarım ve görsel düzenleme arşivleri üzerinde çalışmanın getirdiği hız gereksinimi nedeniyle bir taşınabilir ssd disk almaya karar verdim. Temel amacım sık kullandığım dosyaları ssd disktte arşiv amaçlı ağırlıklı olarak fotoğraf ve videoları mı  da mekanik diskte tutmaktı. Araştırmalarım sonucunda iki markanın iki modeli arasında kaldım:

 • Samsung T7 Shield
 • Sandisk Extreme Pro V2

Amazon Prime Day kapsamında indirimde görünce 2500 TL’ye önce Sandisk’i sipariş ettim fakat sonra yaptığım incelemelerde Samsung T7 Shield ve Sandisk arasında çok fark olmadığını görünce Amazon siparişimi iptal edip kampanyadan 2000 liraya T7 Shield aldım. 500 TL cebimde kalmış oldu. Her iki modelde benzer okuma yazma hızları, benzer dayanıklılık koşulları sunuyordu. Mehmet Pişirici’nin Youtube kanalındaki inceleme videosu da çok işime yaradı diyebilirim.

Peki neden T7 Shield dışındaki diğer markaları tercih etmedim. Öncelikle f/p oranı en yüksek model benim açımdan alışverişi yaptığım tarih itibariyle bu modeldi. Hem dış koşullara ve düşmeye dayanıklı hem de yüksek okuma yazma hızı içeren bir disk aradığımdan yukarıda sözünü ettiğim iki marka arasından bu modeli tercih ettim. Stokta kalan son ürünü aldığımı siparişi verdikten sonra fark ettim. (Buraya alkış emojisi) Ürünü teslim alıp kutuyu açınca boyutları karşısında şaşırdım. Daha büyük bir şey bekliyordum ama epey küçük ve sağlam bir ürün geldi.

Samsung T7 Shield SSD Kutu İçeriği

Kutudan bir adet minik SSD, bir adet Type-C den Usb, bir adet Type-C-Type-C kablo çıkıyor hepsi bu. Eeee tabi cihazı denedim ve günlük kullanım senaryolarıma göre test ettim. Cihazı satın alacaklar için şunu net söyleyebilirim: T7 Shield hızlı arkadaşlar. Satın almadan önce bahsedilen tüm özellikleri yerine getiriyor diyebilirim.

Peki kimler taşınabilir ssd tercih etmeli?

 • Anlık okuma ve yazma hızına ihtiyaç duyduğunuz işler yapıyorsanız
 • Macbook kullanıyor ve hafıza problemi yaşıyorsanız
 • Harici diskte uygulama ya da işletim sistemi çalıştıracaksanız
 • Görsel ya pdf arşiviniz devasa boyutlardaysa ve sürekli erişmeniz gerekiyorsa

Harici SSD tam size göre. Sadece depolama amaçlı alacaklar mekanik diskleri tercih edebilirler çünkü ssd fiyatları günümüzde halen yüksek seviyelerde. Ben sadece resim, video depolayacağım diyorsanız bu kadar para vermenize gerek olmadığını düşünüyorum. Yazının sonuna geldik. Siz de kendi deneyimlerinizi yorum formu aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Bir sonraki teknoloji yazısında görüşmek üzere.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

4 Yorumlar

 1. ibraahim yusuf Yanıtla

  nefis bi inceleme olmuş bende sandisk alacaktım ama baya pahalı geldi. şimdi tekrar düşünme araştırma vakti…

 2. Mehmet Pişirici Yanıtla

  Merhaba, yazınızda videoma da yer verdiğiniz için teşekkür ederim, faydalı olmasına sevindim, diskiniz de hayırlı olsun 🙂

  • Merhaba,
   Ben teşekkür ederim Mehmet Bey. Videonuz taşınabilir ssd ararken çok işime yaradı. Çok faydalı bir video. Emeğinize sağlık 🙂

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.