Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında önemli bir görevi yerine getiren Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) ler  ülkemizde yaşayan pek çok yabancı misafirimizin Türk dilini öğrenmesi için de değerli konumdalar. Türkiye’de siyasi, ekonomik, ticari, eğitim amaçlı vb. amaçlarla yaşamını sürdüren pek çok yabancı ülke vatandaşı ikamet etmekte. Bu insanlar iş ya da eğitim sebebiyle de olsa yaşadıkları ülkenin dilini en azından iletişim kurabilecek seviyede öğrenmek istiyorlar. Bu noktada hem özel kurslar, üniversiteler hem de devlet üniversiteleri bünyesinde bulunan TÖMER’ler bu görevi yerine getiriyor. Ülkemizde TÜİK verilerine göre ikamet etmekte olan 1.300.000  yabancı nüfus bulunuyor. Detayları için aşağıya verileri bırakıyorum.

Yukarıda da sözünü ettiğim sebeplerden ülkemizde yaşayan bu insanlar yaşadıkları ülkenin dilini öğrenmek ve iletişim kurmak istiyorlar. Bunun için kimi özel kursları tercih ederken kimileri de devlet üniversiteleri bünyesinde faaliyet gösteren TÖMER ya da DİLMER gibi kurumları tercih ediyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Maarif Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü gibi kurumlar da bu alanda hem yurtiçinde hem de yurtdışında eğitimler verebiliyor. Bu yazıda Türkçe öğrenmek isteyen yabancılara ya da üniversitele bünyesinde faaliyet gösteren dil merkezlerinin iletişim bilgilerine ulaşmak isteyenler için tüm kurumların bilgilerini tek bir yazıda toplamayı hedefledim. Eğer siz de Türkiye’de Türkçe öğrenmek ya da Türkçe öğretim merkezlerinin iletişim bilgilerine erişmek istiyorsanız bu yazının size faydası dokunacaktır. Liste halinde kurumların iletişim bilgilerini ekliyorum. Liste dilbilimi.net sitesinden alınmıştır. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.