Grup oyunları herkesin aynı anda eğlendiği, öğrendiği ve keyifle zaman geçirdiği oyunlar olarak değerlendirilir. Çoğu zaman birlikte oynamak için oyun bulamayız ve kişi sayısına göre bazı oyunları da oynamaktan vazgeçeriz. Sizlere sunacağımız 2 kişilik oyunlar, 3 kişilik oyunlar ve grup oyunları listesinde kendinize en uygun oyunu belirleyerek eğlenceye başlayabilirsiniz.

3 Kişilik Oyunlar

Evlerimizde daha fazla zaman geçirdiğimiz son dönemlerimizde evde eğlenceli vakit geçirmenin ve birlikte bir şeyler yapmanın yöntemlerini arar olduk.  Özellikle 3 kişilik aileler için evde oynanabilecek 3 kişilik oyunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kim, Kiminle, Nerede, Ne Yapıyor?

Boş bir kâğıdı enlemesine kullanarak kolaylıkla oynayabileceğiniz bu oyun, oldukça eğlenceli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Kâğıda kim kiminle nerede ne yapıyor sorularını yazıp belirlediğiniz kişi üzerinden sorulara sırayla yaratıcı cevaplar vererek oyunu oynayabilirsiniz.

Sıcak-Soğuk Oyunu

Özellikle 4 yaş üzeri çocuklarla oynanması tavsiye edilen sıcak soğuk oyununda 3 kişilik oyun oynarken eğlenceli bir zaman dilimi yakalayabilirsiniz.

Deve-Cüce Oyunu

En az 3 kişi ile oynanan anca keyif veren oyunlardan biri olan deve cüce oyunu bir yönetici ile oynanmaktadır.

Yönetici, “deve” dediğinde herkes ayağa kalkmalı; “cüce” dediğinde ise oturmalıdır. Komutları uygulayamayanların oyundan çıkması ile kazanan ve kaybedenler belirlenir.

Hayvan Tutmaca Oyunu

4 yaş ve üzeri yaş grubunda olan çocuğunuzla rahatlıkla oynayabileceğiniz oyunlardan biri de hayvan tutmaca oyunudur. İlave hiçbir materyal ihtiyacı olmadığından oyunu kolaylıkla oynayabilirsiniz.

Oyuncular akıllarından bir hayvan tutar ve diğer oyuncular da bu hayvanı tahmin etmek için sorular sorarlar. Eğer oyuncunun aklında tutmuş olduğu hayvanı 1 kişi bilirse kazanmış olur. Sıra bu şekilde devam eder.

hayvan tutmaca oyunu
Hayvan Tutmaca Oyunu

Dokunarak Tahmin Etme Oyunu

3 kişi ile oynanabilecek oyunlar arasında olan Dokunarak Tahmin Etme Oyunu, çocuğun hissetme becerisini de geliştirecektir.

Oyuncunun gözleri bağlanır. Bir tepsi içerisine konulan nesneleri dokunarak tanıması istenir. Dokunduğu nesneyi doğru tahmin eden kazanır. Akıl yürütme becerisini ve aynı zamanda kısa süreli belleği besleyen bu oyun evde oynanabilecek 3 kişilik oyunlar arasındadır.

2 Kişilik Oyunlar

Özellikle anne çocuk ve baba çocuk günlerinde tercih edilebilecek olan iki kişilik oyunlar ailece oynanacak oyunlar kategorisine dâhildir. Çocuğunuzla birlikte şu oyunları oynayabilirsiniz:

  • Evet-Hayır oyunu
  • Kelime türetme
  • Sıra ile hikâye anlatma
  • Soğuk-Sıcak oyunu
  • İsim-Şehir oyunu
  • Fırdöndü oyunu
  • Pişti oyunu
  • Bom oyunu

Bu oyunlar bir çocuk ve yetişkinlerle oynanabildiği gibi çocuklar arasında da eğlenceli bir şekilde oynanabilir. Eğlenceli zaman geçirmek için rahatlıkla tercih edilebilir.

Eğer çocuklarınıza güvenle oynatabileceğiniz güvenilir bir çocuk oyunu arıyorsanız MentalUP’ı mutlaka denemelisiniz. Pedagojik ürün sertifikasına sahip eğitici çocuk oyunu MentalUP’ı ücretsiz deneyin.

Birlikte Oyun Oynamanın Önemi

Oyun, çocuklar için bir öğrenme yöntemidir ve çocuk oyun oynarken sürekli tek başına kaldığında gerçekten ne öğrendiği hakkında fikir sahibi olmamız çok mümkün olmamaktadır. Doğru öğrenmelerin, yanlış öğrenmelerin, önyargıların bireylerin yalnız kaldığı anlarda geliştiği gerçeğine dayanarak öğrenme süreçlerini birlikte inşa etmek, grup aktiviteleri yapmak; sosyal bir varlık olan insanın tüm yeteneklerini geliştirecektir. İnsanın sosyal bir varlık oluşu; doğuşu ile beraber büyüyen, gelişen bir özelliğidir. Çocukluk evresinde de yetişkinlik evresinde de bu durumdan farklı olarak değerlendirilemez, bu şekilde yaşaması da beklenemez. Gerek iki kişilik oyunlar gerek üç kişilik oyunlar bazı zaman beyin fırtınaları, eğlenceli şarkılar, resimler, yaşamın içerisinde olan her tür aktivite ile insanın çocukluk çağından itibaren yaşam serüveni desteklenmeli ve öğrenme sürecine katkı sağlanmalıdır. Grupla öğrenen ve grup oyunu oynayan çocukların paylaşmayı daha kolay anlayabildikleri ve daha anlaşılır çocuklar oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.