Yaklaşık 5 aydan bu yana konsoldan oyun oynayan birisi olarak Xbox ve Game Pass sistemi üzerine deneyimlerimi paylaşmanının zamanının geldiğini düşünüyorum. Çoğunuzun bildiği gibi Xbox Microsoft tarafından üretilen oyun konsollarının genel adı. Bu yazıda deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım Game Pass de Microsoft tarafından Xbox kullanıcılarına özel olarak sunulan aylık ödemeli oyun kütüphanesi. Çoğumuzun Netflix üyeliği var öyle değil mi? Dizi ve filmleri aylık belirli bir miktar ücret karşılığında sorunsuzca izleyebiliyoruz. İşte Game Pass’de konsol ve oyuncular için aynı işleyişe sahip. Kütüphanesine her ay çeşitli oyunları ekleyen (bu oyunların bazılar A kalite oyunlar) ve bazı oyunları da süresi dolunca kaldıran bir sistem. Siz de oyuncular olarak sisteme aylık belirli bir miktar ödeyerek üye olabiliyor (yıllık 179 TL) ve bu oyunlara ücretsiz erişebiliyorsunuz.

  • Oyun Satın Almak ya da Takaslamak Varken Neden Game Pass’e Üye Olayım ki ?

Bu soruyu soracağınızı düşünerek sizin adınıza ben sordum ve kendi açımdan bu soruya çeşitli cevaplar vermek istiyorum. Öncelikle Xbox kullanıcısı olduğunuzu düşünerek cevap veriyorum çünkü Game Pass PC kullanıcıları için de sunuluyor. Eğer bir Xbox’a sahipseniz Game Pass Ultimate kullanıcısı olmanız çok faydalı. Birinci nedeni Microsoft’un Xbox’da online oynanan oyunlar için Live Gold üyelik istemesi. Yani diyelim Fortnite oynayacaksanız oh be konsolum var hadi beleşe oyun da buldum iki el oynayalım diyemiyorsunuz. Kapitalist sistem karşınıza çıkıp hoppp abicim sen hayırdır ya online oyun oynamak istiyorsan aylık bana bir 30 lira fişekle bakalım diyor. Başlıyorsunuz sövmeye tabi. Hal böyle olunca sonra bir bakıyorsunuz Game Pass Ultimate diye bir olay var hem live gold üyeliği içeriyor hem de kütüphanesindeki oyunları bedava sunuyor yıllık 179 liraya. Ulan diyorsunuz ben sadece online oynamaya para vereceğime onlarca ücretli oyuna da ücretsiz sahip olayım bunu alayım ne kadar ucuzzz yaa yıllık 179 TL’ye düşmüş diyorsunuz ve giriyorsunuz kart bilgilerinizi. Sürecin sonunda win-win durumu oluyor. Tabi şimdilik (unutmayalım kasa daima kazanır.) Sonra başlıyorsunuz onlarca oyun içinden size hitap edenleri oynamaya. Benim açımdan ikinci nedense oyunların aşırı pahalı olması ve oyun takası olayının bana göre olmaması.

  • Xbox Games Pass Bize Ne Sunuyor? Hangi Oyunlar Var?

Güzel soru. Ben de almadan önce sormuştum cidden güzel soruydu. Cevabı basit. Kütüphaneden oyunlar belirli periyotlar halinde yenileniyor 3-5 ayda bir kütüphaneden çıkan ve kütüphaneye eklenen yeni oyunlar söz konusu. Bunun dışında Microsoft üretimi kaliteli oyunların tümü daima Game Pass sisteminde yer alıyor. Örnek vermek gerekirse: Forza Horizon serisi, Halo serisi, Gear serisi, Minecraft, Sea Of Thieves vb. Ya bunlar güzel de yok mu şöyle başka güzel oyun dediğinizi duyar gibiyim. Microsoft bu alandaki liderliğini pekiştirmek için o kadar agresif davranıp öyle oyunlar getiriyor ki herkes şaşırıyor. 3 ay önce GTA V ücretsiz eklendi sisteme. GTA V gidince RDR2 geldi varın siz düşünün. Sadece RDR2 oynayarak ben bir yıllık ücretini çıkardım üyeliğin. Yani oyun konusunda hem çeşit bol hem de kalite anlamında güzel yapımlar mevcut.

  • Xbox Game Pass’e Mecbur Muyuz Yok Mu Alternatifi?

Microsoft oyuncular bezmesin ben de tekel gibi gözükmeyim diyerek burada da size bir başka seçenek sunuyor. EA Access üyeliği. Evet Electronic Arts’ın aylık üyelikli oyun kütüphanesinde FİFA 20, Battlefiled serisi, F1, NBA vb. pek çok EA yapımına yıllık 79 TL karşılığında erişmeniz ve oynamanız mümkün. Ben bunu da aldım Battlefield 1’e başladım sorunsuz ve akıcı bir deneyim sunuyor diyebilirim. Game Pass oyunları size hitap etmiyorsa EA Access’i ya da oyun satın almayı deneyebilirsiniz.

Karantina günlerinde Red Dead Redemption II gibi efsane bir oyunu biz kullanıcılarına sunan Game Pass sistemi günün sonunda dünya genelinde 10 milyon aboneye ulaşmış başarılı bir sistem olarak yoluna devam ediyor ve ben de oldukça memnunum. Oyun istatistiklerini kaydedip, topluluklarda paylaşım yapma imkanları da Xbox serisini çok güzel hale getiriyor. Game Pass PC kullanıcıları için de farklı oyunlarla sunuluyor fakat deneyimleme şansım olmadığı için yorum yapamıyorum. Playstation sahipleri her ne kadar exclusive oyunları ile haklı olarak övünseler de Playstation Plus sisteminin Xbox Game Pass sistemine göre kötü oyunlar sunduğu konusunda hemfikirler. Umarım bu rekabetten biz kullanıcılar faydalanmaya devam ederiz. Game Pass sistemi ve Game Pass Ultimate üyeliği yıllık 179 TL’ye nasıl alacağınız ile ilgili sorularınızı yorum formu aracılığıyla sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.