Başarılı bir öğrenci olmanın en temel unsuru verimli bir ders çalışma düzeniyle başarılı olmaktır. Eğer derslerinizi daha kısa zamanda çalışabilmek ya da aynı zamanı ayırarak daha çok şey öğrenmek istiyorsanız, siz de Pomodoro Tekniği’ni kullanabilirsiniz. Pomodoro Tekniği 1992 yılında Francesco Cirillo tarafından bulunmuş ve ismini İtalyanca’da domates anlamına gelen Pomodoro’dan almıştır. Üniversite zamanında ders çalışma konusunda odaklanma problemi yaşayan Francesco Cirillo, bu sorununu mutfakta kullanılan domates şeklindeki alarmlı bir zamanlayıcıyı kullanarak çözüyor. Uzun ve karmaşık işleri kısa süreli parçalara bölerek çalışmak ve sonrasında kısa aralar vermek konsantrasyonunu artırmış ve başarılı olmasını sağlamış. Pomodoro tekniğini uygulamak oldukça basittir. Siz de basit adımları uygulayarak, pomodoro tekniğini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz

Derslerinize daha kısa zaman aralığında çalışabilmek ama aynı zamanı ayırarak daha çok şey öğrenmek istiyorsanız siz de Pomodoro tekniğini deneyebilirsiniz.  Plansız ve kontrolsüz bir şekilde uzun süreler boyunca ders çalışmaktansa belirli yöntemleri  kullanarak çalışmak aynı süre içerisinde daha fazla konuya çalışabilmenizi ya da bitiremediğiniz dersleri bitirmenizi sağlayacaktır. Pomodoro tekniği 1992 yılında Francesco Cirillo tarafından bulunmuş ve ismini İtalyancada domates anlamına gelen Pomodoro dan almıştır. üniversite zamanında ders çalışma konusunda odaklanma problemi yaşayan Francesco Cirillo bu sorunu mutfakta kullanılan domates şeklindeki bir zamanlayıcı kullanarak çözmeye çalışmıştır.  Uzun ve karmaşık işleri kısa süreli parçalara bölerek çalışmak ve sonrasında kısa aralar vermek konsantrasyonuna artırmış ve başarılı olmasını sağlamış.

20-25 dakikalık sürelerde yapılan çalışmayla kişinin konsantrasyonunın en üst seviyede olması ve zihnin  tek bir konuya bütün dilimize odaklanması amaçlanıyor. Çalışma sürelerini takip eden kısa mola dilimleri  ise kişinin başarısını hızlı bir şekilde ödüllendirmesini sağladığı için motivasyonu arttırıcı bir etki yaratıyor. Pomodoro çekimini uygulamak oldukça basittir siz de basit adımları uygulayarak Pomodoro tekniği ne hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Yapacağınız İşleri Belirleyin

Sadece tek bir iş ya da ödev için Pomodoro kullanabileceğiniz gibi bir günün çalışmalarını da küçük parçalara bölüp bu tekniği kullanabilirsiniz. Yapacağınız işleri pomodorolara yani 25 dakikalık parçalara bölmek en iyi yöntemdir. Eğer yapacağınız işe 25 dakikadan küçükse birkaç işi bir araya getirerek bir pomodoroluk iş tanımlayabilirsiniz.

  • Çalışma Zamanınızı Ayarlayın

Bir Pomodoro için Cirillo 25 dakika çalışmanızı öneriyor. Eğer yapacağız iş 25 dakikalık bölümlere bölünemiyorsa ve konstrasyon ile ilgili sorunlar yaşamıyorsanız bu süreyi esnetebilir ve istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Tam tersine eğer konsantrasyon problemi yaşıyorsanız süreyi 10 dakikaya kadar düşürebilirsiniz.

  • Pomodoro Zili Çalana Kadar İşi Kesintisiz Yapın

25 dakikalık bir Pomodoro boyunca sadece belirlediğiniz işi yapıyor olmanız çok önemli. Kesinlikle telefonunuzu sessize ya da uçak moduna alın. Konsantrasyonuzu olumsuz etkileyecek ya da sizi bölecek her şeyden kesinlikle uzak durun. Eğer yapılması gereken önemli başka bir işiniz olduğunu farkettiyseniz bunu not alın ve çok acilse bir sonraki pomodoroda yapacak şekilde planlayın. Zil çalana kadar başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin.

  • Pomodoro Zili Çaldığında Kısa Bir Ara Verin

Zil çaldığında planladığınız işi bitirdiyseniz dinlenme arası verebilirsiniz. Eğer zil çalmasına rağmen iş tamamlanmadıysa kaldığınız yeri işaretleyip not alın ve daha sonra beş dakikalık ara verin. İki Pomodoro arasındaki süreyi kesinlikle beş dakikadan daha kısa tutmayın. Molanız süresince beyninizi yorayacak karmaşık işler yapmaktan uzak durun. yaptığınız işle, çalıştığınız dersle ilgili bir şey düşünmeyin ya da yapmayın. Mümkünse ev içerisinde dolaşın ve hafif egzersizler yapmaya çalışın, bir şeyler için, dışarı çıkıp temiz hava alın, elinizi yüzünüzü yıkayın ve sizi rahatlatacak şeyler yapın.

  • Her 4 Pomodoro Sonrasında Uzun Bir Mola Verin

4 Pomodoroyu tamamladıktan sonra 15 ile 30 dakikalık uzun bir ara verin. Başka işlerinizi halletmeniz ve iyice dinlenmeniz açısından bu uzun mola çok faydalı olacaktır. Bu uzun molada da beyninizi çok yormaktan kaçının ve kendinizi rahatlatacak müzikler dinleyin, temiz hava alın, güneşe çıkın vs.

Siz de yukarıda söz ettiğim basamakları uygulayarak kolay bir biçimde Pomodoro Tekniği ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Pomodoro tekniğini kullanmak için sadece bir zamanlayıcıya ihtiyacınız olacak. Çalışma sürelerinizi kolaylıkla takip edebilmek için bu süre sonunda alarm çalıyor olması önemlidir. Zaman takibini basit bir saat yahut kronometre yardımı ile yapabileceğiniz gibi Pomodoro için geliştirilmiş cihazlardan yahut mobil uygulamalar yardımı ile de yapabilirsiniz. Pomodoro tekniğini  alışkanlık haline getirmek için en az 1 hafta süreyle denemelisiniz. Her yöntem her kişide mutlak başarı sağlamaz bu yüzden onlarca farklı yöntem ve öneri vardır. Eğer bu yöntemden bir haftanın sonunda  verim alamadığınızı düşünüyorsanız devam etmenize gerek yoktur.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.