Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi, yaygın diğer adıyla yabancılara türkçe öğretimi alanında çalışmak isteyen ve bu dalda kendisini geliştirmeyi düşünen arkadaşların blogda yer alan yazılarda sık sık sorduğu sorulardan birisi de yabancılara Türkçe öğretimi alanında iş imkanları neler ? Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışmak için hangi kurumlara başvurabilirim ? Nerelerde Türkçe öğretimi yapabilirim şeklinde oluyor. Aslında bu konuyla alakalı bloğumda yer alan yazılarda parça parça iş imkanlarına değinmiştim fakat toplu bir halde bu alandaki iş imkanlarını sıralamak ve bu alanda kariyer yapmak isteyenlere faydası olması açısından bu yazıyı yazmaya karar verdim. Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanındaki iş olanaklarını maddeler halinde sıralayarak devam edelim:

Resmî kurumlardaki iş olanakları:

Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışmak isteyenler için devlet kurumlarında iş imkanları çeşitli kurumlar vasıtası ile sağlanıyor. Bunların başında ise Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlar. Bu kurumlar ve işe alım süreçleri ile ilgili daha önce çeşitli yazılar yazmış ve burada paylaşmıştım. Burada saydığım kurumların üçü de yurtdışında öğretmen görevlendirmesi yapmakta. Son dönemde özellikle Türkiye Maarif Vakfı yurtdışı okullarına öğretmen görevlendirmeleri yapıyor.

Üniversitelerde iş olanakları:

Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında ilerleyip üniversitelerde de çalışma imkanınız elbette var. Özellikle üniversitelerin TÖMER bölümlerinde okutman, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi olarak çalışma şansınız var. Tabi bu gibi durumlarda daha yoğun bir çalışma ve emek süreci ile işi kovalamak gerekiyor. Bu tip görevlendirmeler genellikle yurtiçinde çalışma şeklinde oluyor.

Özel kurumlardaki iş olanakları:

Ülkemizde hatırı sayılır yabancı misafir yer aldığından bu insanların çoğu yaşadıkları ülkenin dilini temel düzeyde de olsa öğrenmek istiyorlar. Ülkemize iş, eğitim, turizm ve eğlence amaçlı gelen misafirler ve aileleri genelde Türkçe öğrenmek istiyorlar bu yüzden özellikle büyük şehirlerimizde Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi konusunda özel dersler veren özel eğitim kurumları da mevcut. Mezun olduktan sonra bu kurumlarda okutman olarak çalışmanız mümkün. Genellikle belirli bir miktar sabit maaş ve ders ücreti şeklinde maaş imkanları ile bu kurumlarda çalışabilirsiniz.

Uzaktan eğitim ve online mecralarda iş olanakları:

Benim de son derecede önem verdiğim ve önemsediğim uzaktan eğitim ve online mecralarda Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında da iş imkanların mevcut. Bloğumda bu konuyla ilgili online mecraları detayları ile anlatmıştım. Saatlik 10-20 dolar karşılığında Türkçe dersleri verebileceğiniz iTalki, Verbling, Preply vb. sistemler aracılığıyla ile öğrencileriniz ile buluşabilir ve online eğitim araçları olan Skype, FaceTime vb. sistemler ile uzaktan eğitim yoluyla ders verebilmeniz mümkün. Detaylar için bloğumdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Özel dersler ve serbest iş imkanları:

Bu alanda çalışma olanağı olarak en çok kazanç elde edebileceğiniz alanlardan birisi de birebir özel derslerdir. Yabancılara Türkçe öğretimi alanında çalışmak isteyenler ve hem ana iş hem de ek iş olarak kazanç elde etmek isteyenler genelde özel dersler aracılığıyla gelir elde edebilirler. Özel dersler için kendinize bir ağ kurmanız faydalı olacaktır. Bunun için sahibinden, armut, letgo gibi siteler aracılığıyla iş ilanları verebilir ve yabancı öğrenci adaylarına ulaşabilirsiniz. Yarı zamanlı çalışma imkanı sunduğundan esnek saatler ile kendi istediğiniz şekilde derslerinizi planlayabilirsiniz.

Bu yazıda bana mailler ve yorumlar aracılığıyla çok sorulan soruların başında gelen Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında hangi kurumlarda çalışabiliriz ? İş imkanları nelerdir ? sorularına kısaca değinmek ve kafanızda fikirler oluşmasını sağlamak istedim. Bloğumda yer alan “Yabancılar Türkçe Öğretimi” isimli kategoride yer alan diğer yazılarıma bakabilirsiniz. Merak ettiğiniz bir şey olursa yorum formu aracılığıyla sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

5 Yorumlar

 1. Çok teşekkürler. Faydalı bir çalışma ortaya koymuşsunuz. Anlatım da güzel.

  • Merhaba benim Marmara üniversitesinden böyle bir sertifika m var kendime özel bir bir yer açabilir miyim. Ve nerelere müracaat edebilirim bu sertifika ile

 2. Merhaba,

  Yazılarınız faydalı teşekkür ederiz emeğiniz için. Sorumu cevaplarsanız çok memnun olurum. Mütercim tercümanlık mezunu biri bu kursu ( yabancı dil olarak Türkçe Öğretimi) bitirince, Türkçe öğretemez deniliyor doğru mu?

  Kursu birinci derecede alabilecek hedef kesim için Türk Dili ve Ed. mezunları, Amerikan Dili ve Ed. mezunları ve Mütercim Tercümanlar sıralanmıştı İstanbul Üniversitesinin başvuru sitesinde. O sebeple size bir sormak istedim. İşin aslı nedir?
  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Türkçe öğretemez diye bir durum söz konusu değil. Siz İstanbul Üniversitesi’nin sertifika programı için kabul ettiği lisans mezuniyet alanlarından birinden mezun olup sertifika programına katılabiliyorsunuz buraya kadar bir sorun yok. Bir kurumda çalışmak niyetindeyseniz kurumların alım şartlarına göre değişir bu durum. Bazı kurumlar yabancı dil mezunlarını, bazıları Türk dili ve edebiyatı mezunlarını tercih eder, bazıları sertifika şartı arar bazıları aramaz. Genelleme yapamayız. Kuruma ve işe göre değişiklik gösterir.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.