Milli Eğitim Bakanlığı ülkemizde eğitim-öğretim gören yabancı uyruklu öğrenciler ve geçici koruma altında bulunan okul çağındaki çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonlarının sağlanması ve Türk dilini etkili bir şekilde öğrenmelerinin sağlanması amacıyla geçtiğimiz ay “Uyum Sınıfları” isimli bir çalışma başlattı. Yayınlanan genelge ile uyum sınıflarının işleyişi ve yapısı hakkında detaylı bilgileri daha evvel sizlere şuradaki yazımda anlatmıştım:

Piktes kapsamında yapılan Türkçe Yeterlik Sınavı sonucunda 60 puan altında sınav notuna sahip olan 3. sınıf ve üzerindeki öğrenciler uyum sınıfları dahilinde haftada 30 saat eğitim faaliyetlerini sürdürmeye devam edecekler. Bu kapsamda hem Piktes öğretmenleri hem de ücretli öğretmenler uyum sınıflarında görev almaya başladılar. Yabancılara Türkçe öğretimi alanında çalışan pek çok öğretmen sahada aktif olarak görev almaya başladı. Haftada 24 saat Türkçe 6 saat etkinlik dersi şeklinde planlanmış olan uyum sınıflarına yönelik geçtiğimiz hafta ben de bakanlık tarafından görevlendirilerek yıllık plan hazırlama çalıştayına katıldım. Çok değerli akademisyenler ve sahada aktif şekilde görev alan öğretmen arkadaşlarımızla yoğun ve yorucu bir çalışmanın ardından oldukça kısa bir sürede bir taslak plan ve etkinlik havuzu yaratmaya çalıştık. 5 günlük bir çalışmanın ardından ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim için ayrı ayrı taslak planlar, etkinlikler, rubrikler hazırlandı.

Yabancı öğrenciler için hazırlanan “Uyum Sınıfları Çerçeve Yıllık Plan”‘a Piktes’in resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun dışında yıllık planları indirmek ve görüntülemek isteyenler için yazının sonuna kategorize edilmiş şekilde planları ekliyorum. Umarım alanda çalışan öğretmenlerimize faydalı olur.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

2 Yorumlar

  1. Benim ögrencilerim hic Turkce bilmiyorlar.Once dil ve okuma yazma ogretmem zaten baya zaman alir gibime geliyor.Turkce bilen cocuklar bile okuma yazmayi aileleri destekledigi halde 3-4 ayda ogreniyorlar.Kaldi ki plandaki diger seyleri ogretmek o kadar kolay mi?Bir donemde hepsini ogrenmeleri zor gibime geldi.Aileleri de Turkce bilmiyor.Bi de bu ara sinavlari ne zaman yapacagiz hep belirsizlik.Yardim ederseniz sevinirim:)

    • Planları incelediyseniz okuma yazma öğretimine ilkokul seviyesinde 5 haftadan fazla yer verildiğini görürsünüz. Uyum sınıflarında hızlandırılmış okuma-yazma eğitimi vermek gerekiyor. 3. sınıf ve üzerindeki sınıflarda eğitim gören öğrencilerin Türkçe yeterliğini arttırmak için hazırlanan bir çalışma bu dolayısıyla kısıtlı sürenin tümü okuma yazma eğitimine verilemezdi. Programı siz öğrencilerinizin düzeyine göre esnetebilirsiniz. Bu bir çerçeve yıllık plan. Sınavlar vs hakkında henüz bilgim yok fakat onu kendiniz dönem içinde planlayabilirsiniz.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.