Xiaomi MiBox ile iP TV Nasıl İzlenir ?

Xiaomi Mibox 4k Android smart box’ı satın alıp kullanalı bir yıldan fazla bir süre oldu. Xiaomi MiBox inceleme ve kullanıcı deneyimlerimi de içeren bir yazıyı uzun zaman önce bloğumda yayınlamıştım. Bu yazı epey ilgi görüp çok soru geldiği için sadece IP TV deneyimini içeren bir yazı yazmaya karar verdim. Önceki yazıya aşağıdan erişebilirsiniz:

Günümüzde hem akıllı televizyonlar hem de IP Tv kavramı çok popüler hale geldi. Firmalar kendi ürettikleri işletim sistemleri, Android Tv veya Apple TV aracılığıyla yazılımlarını kullanıcılara sunmalarının yanında üçüncü parti fiziksel çözümlerle de insanlar smart özelliği olmayan televizyonlarını akıllı hale getirebiliyorlar. Bu çözümlerden birisi de Xiaomi tarafından üretilen ve oldukça da rağbet gören Xiaomi MiTv Box isimli Android smart box. Cihaz hakkında inceleme ve deneyimlerimi yukarıda verdiğim linkten okuyabilirsiniz. Bu yazıda ben gerek yorumlarla gerekse de bana gelen mailler aracılığıyla sık sık sorular Xiaomi Mibox’ta iP TV’yi nasıl hangi programlarla izleyebilirim ? Mibox’a nasıl ip tv kurarım sorularına yanıt vermeye çalışacağım. Bu yanıtları verirken de kendi deneyimlerinden ve kullanım senaryolarımdan yola çıkarak çözümler sunacağım. Dilerseniz başlayalım.

Öncelikle bu yazıda tavsiye edeceğim uygulamaların hiçbirisi tarafımca kodlanmadığı için güvenlik vb tüm konularda sorumluluk kabul etmediğimi ve yasal kullanım prosedürleri de dahil tüm sorumluluğun siz kullanıcılar da olduğunu ifade edeyim sonra tadımız kaçmasın 🙂 Eğer benim gibi Mibox kullanıyorsanız evde Ip TV izlemek isteyenleriniz mutlaka vardır. Öncelikle Ip Tv nedir ? Bir bakalım:

IPTV, İnternet protokolü üzerinden (TCP/IPV4 - IPV6) görüntü ve ses aktarımı. Tüm Dünya'da birçok Televizyon istasyonları IP Video Server kullanarak Internet üzerinden kendi yayınlarının izlenebilmesini sağlamışlardır. Internet protokolünü kullanabilen Televizyonlar olduğu gibi (PC-TV), herhangi bir televizyon'un da Internet üzerinden gelen yayınları alabilmesi için IP TV Alıcıları (Set Top Box) geliştirilmiştir.

IP TV Nedir ?

Ip Tv nedir öğrendikten sonra nasıl kullanacağız Mibox’a Ip Tv nasıl kurulur ona gelelim özetle yemeğimizin tarifine başlayalım. Öncelikle iyi bir ip tv deneyimi için mutlaka güvenilir bir ip tv servisinden üyeliğiniz olmalı diye düşünüyorum. Bu yazıda hiçbir şekilde bir firma v.s tavsiyesi olmayacağı için bu konuyu tamamen sizin araştırma yeteceğinize bırakıyorum ve unutmayın en iyi olduğunu iddia eden firmaların bile gün gelir yayınları donar, çöker v.s çünkü ip tv yayıncılığını kurumsal firmalar dışında yapan tüm satıcılar illegal satış kanallarıdır.  Fakat günümüz ekonomik koşulları ve hayat pahalılığı ne yazık ki çoğumuzu bu yayınları satın almaya itiyor. 3-4 farklı dekoder almaya kalksanız aylık maliyeti 300 lirayı aşan maç ve eğlence yayınlarının hepsine 3 aylığına 70 TL gibi bir rakama erişmek mümkün. Keşke ekonomik durumumuz olsa ya da fiyatlar bize uygun olsa da korsana yönelmesek değil mi ?

Xiaomi Mi Tv Box ile Nasıl Ip Tv İzlenir ?

Yazıyı bu kısma kadar okuduysanız kafanızda pek çok durum netleşmiş hatta ip tv servis sağlayıcınızı bulup üyeliğinizi tamamlamışsınızdır diye düşünüyorum. Bu noktada Mibox ve ip tv izleme konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini madde madde anlatmaya çalışacağım.

 • Öncelikle ip tv hizmeti satın aldığınız kurumun size .mu3 uzantılı bir dosya yollamış olması gerekiyor. Eğer bu dosya size ulaşmadıysa mutlaka isteyin çünkü bu dosya bize lazım.
 • .m3u dosyamıza sahip olduktan sonra Mibox için hangi IP TV programını kullanacağımız sorunusuna yanıt arayacağız. Bu noktada benim cevabım net: IP TV Extreme Pro. Google Play Android TV mağazasından 4 lira gibi uygun bir fiyata satın alıp keyfinize bakın kendinize eğlence aramayın derim. Hem basit ve işlevse arayüzü hem de sorunsuz çalışan ve güncelleme alan yapısıyla oldukça başarılı bir app.
 • Programı cihazımızdan kurduktan sonra .m3u dosyamızı programa eklememiz gerekiyor. Bu noktada program Türkçe olduğu için çok zorlanmayacaksınız. Menü>Oynatma Listeleri>Oynatma Listesi Ekle>Oynatma Listesine Dosya ya da Link seçeceğini seçerek .m3u uzantılı dosyamızı programa tanıtmamız gerekiyor. Burada önemli bir nokta bilgisayarınızda yer alan dosyayı cihaza daha öncesinde aktarmanız gerekiyor. Bunun içinde bir flash bellek yardımı yahut Es Dosya Yöneticisi’nin Google Drive desteğini kullanarak m3u dosyanızı cihazın kendi hafızasına kopyalayıp daha sonra Ip Tv Extreme Pro içerisinden dosyayı uygulamaya tanıtın. Ve ip temiz hazır:

Xiaomi Mibox Alternatif Ücretsiz Ip Tv Önerileri ?

Yazının buraya kadar olan kısmı ücretli servisleri de kapsayan ve Android Tv aracılığıyla sorunsuz bir deneyim yasamanızı hedeflediğim kısımdı. Bir de bu işlere kaynak ayıramayan kesim için ücretsiz iki tane alternatif öneri getireceğim. Bu alternatiflerden birisi çokça meşhur olan Kodi ve onun içinde yer alan eklentilerden olan TürkVod eklentisi. Kodi ve TürkVod kurulumu hakkında internette detaylı videolar, incelemeler v.s mevcut o yüzden o konulara hiç değinmeyeceğim fakat şunu söyleyeyim TürkVod içerisinde yer alan malum yayınların patlama olasılığı bir hayli yüksek. Yani bu işin ücretsiz olanları sizi her şekilde yarı yolda bırakır diye düşünebilirsiniz. Bir diğer önerim ise Google Play Android Tv mağazasında yer almayan fakat .apk olarak indirip Mibox’a kurabileceğiniz Redbox Tv isimli app. Bu app sayesinde bazı yayınlara erişmeniz mümkün ama hem çok fazla reklam içeriyor hem de son dönemlerde sık sık kesinti yaşanıyor. Son olarak Ip Tv kullanmak istiyorsanız bana göre 20 mbit ve üzerinden bir internetiniz yoksa hiç bu işlere girmeyin çünkü sinir krizleri geçirebilir evdeki cihazınıza saldırabilirsiniz 🙂 Umarım bu yazı faydalı olur. Konu hakkında sorunuz olursa yorum formu aracılığıyla sorabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 132 yazı
Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu
Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.
Yorumlar (17 yorum)
Mehmet Yakup ERİNÇ
Mehmet Yakup ERİNÇ Cevapla
- 21:54

Çok teşekkürler bilgiler için.Bu arada Mi TV box yeni aldım.Henüz elime ulaşmadı.İpTv için de sizden güvenilir sağlayıcı bilgileri rica etsem mümkün mü.Özellikle İzmir’de olursa çok sevinirim.

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 17:27

  Ben daha önce Hera Ip Tv kullandım sonrasında Jurgen Ip Tv denedim daha iyi yayın kalitesi ve nadiren kesinti yaşatıyorlar.

karaca
karaca Cevapla
- 13:32

http başlayan adres kullanıcı adı ve şifreyi yazarak giriyorum fakat yükleme olduğu halde kanallar açılmıyor neden olabilir

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 13:42

  İp tv hizmetini satın aldığınız servis sağlayıcınızla görüşün yardımcı olacaklardır. .m3u uzantılı dosya olmalı elinizde onunla da izleyebilirsiniz.

  Ahmet
  Ahmet Cevapla
  - 19:21

  Mibox s aldım. Smart ıptv kullanıyorum fakat kayıtlı (netflix) dizileri izlerken 3-4 dakika sonra çok hızlı kesilip çok hızlı geri dönüyor bu bana yavaş çekim izliyormuşum hissi veriyor. Ses te mekanikleşiyor. Bu problemi çözmek için ne yapmalıyım. Canlı kanallarda sorun yok.

   Gürkan Bilgisu
   Gürkan Bilgisu Cevapla
   - 20:25

   Sorunun cihazla ilgili olduğunu sanmıyorum. İp tv servis sağlayıcınız ile görüşün. Genelde bu tarz problemler cihazdan ziyade internet hızınız ve ip tv hizmetini satın aldığınız firmanın sunucularından kaynaklıdır.

Hakkı
Hakkı Cevapla
- 00:00

Xiomi mi box aldım. İp tv extreme pro yüklemek istiyorum. Aşağıda linkini verdiğim programı mı yüklemem gerekiyor. Google play android tv den bahsetmişsiniz yazınızda. xiomi mi box kutumda böyle bir uygulama yok. Setup dosyasını flash bellekle mi yüklemek gerekiyor?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pecana.iptvextremepro

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 15:20

  Merhaba,
  Evet bahsettiğim uygulama bu. Google Play cihazınızda yüklüdür. Oradan indirebilirsiniz. Gmail hesabınız ile Google Play’e giriş yapmanız yeterli.

   Hasan Ali Topcu
   Hasan Ali Topcu Cevapla
   - 14:13

   4 TL’ye satın aldığımız zaman kanalları nasıl yükleyebilirim?

Hasan Demirci
Hasan Demirci Cevapla
- 10:59

Gürkan Bey Merhaba Bende Xaomi Mi box alacağım bu hafta ve İpTV için GUEK İPTV ile görüştüm.
Bu cihazdan izleyebilmem için kurulum aşamasında sizlerden yardım almak istiyorum . bir mail veya sizlere ulaşabileceğim herhangi birşey var ise gönderebilir misiniz

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 11:12

  Merhaba,
  İp tv satın aldıktan sonra satın aldığınız firma kurulumda yardımcı olur. Yapmanız gereken tek şey size verilen .m3u uzantılı dosyayı ip tv oynatma programına tanıtmak. Dediğim gibi firmalar yardımcı oluyor kurulumda. Kurulum yardımı talep edin.

Hakkii
Hakkii Cevapla
- 21:24

Merhaba. Xiaomi 4k android tv kutusuna google playden tivibu go uygulaması yok yüklenebiliyor mu ne yapmam gerekir

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 14:17

  Merhaba,
  Cihaza özel Tivibu uygulaması yok. Apk olarak mevcut ama stabil çalışmıyor.

Berk
Berk Cevapla
- 06:27

Merhaba . Cihazı kullanmak için İllaki 4K tv sahibi olmamız gerekiyor mu?

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 18:35

  Merhaba,
  Hayır. Tabi ki 4k tv sahibi olmak zorunda değilsiniz fakat 4k destekleyen bir televizyonunuz varsa Mibox 4k desteği sunduğu için Netflix gibi platformlarda 4k görüntü kalitesi ile video izlemesi yapabilirsiniz. Onun dışında full hd ve hd tvlerle de sorunsuz çalışıyor mibox.

ihsan ismail
ihsan ismail Cevapla
- 21:19

GÜRKAN BEY bizim mi box ımıza dublex ip tv almak istiyoruz 2 haftalık deneme süresini kullandık şimdi 2 dolarlık odemeyi yapmak istiyoruz android bir cihazdan yapılması gerekiyor telefondan odeme yapma yerini bulamıyorum nerden bulabilirim_?

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 13:29

  Merhaba,
  Söz ettiğiniz firma hakkında bilgim yok dolayısıyla sürecin nasıl işlediğini bilmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara