Yabancılara Türkçe öğretimi sertifikası nedir ? ne işe yarar ? Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifika programları üniversitelerin TÖMER bünyelerinde sayıları giderek artan ve rağbet gören sertifika programlarından birisi konumundan. Türk dili ve edebiyatı ve Türkçe öğretmenliği bölümlerinden mezun olanların ağırlıklı olarak faydalandığı bu sertifika programı ile alakalalı sosyal medya ve mail aracılığıyla bana çok soru geldiği için tecrübelerimi bloğumda paylaşmak istedim.

Ülkemizde sayıları giderek artan bir yabancı nüfusu söz konusu. Haliyle Türk dilini öğrenmek ülkemizde bulunan bu misafir kitle için büyük bir sorun aynı zamanda önemli bir konu durumunda. Durum böyle olunca Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışacak kişilere ihtiyaç duyuluyor. Üniversitelerin dil bölümleri, Türk dili ve edebiyatı, Türkçe ve lehçe bölümlerinden mezun olanların büyük çoğunluğunun iş bulma konusunda sorun yaşadığı gerçeği insanları bu alanda çalışmaya sevk etmiş durumda. Öncülüğünü Ankara Üniversitesi TÖMER’in başlattığı bu sertifika programı furyası da bu alanda çalışacak adaylara alanında uzman kişiler tarafından deneyim kazandırmayı amaçlıyor. Peki yabancılara Türkçe öğretimi sertifika programının faydaları neler ? Programa kayıt olursak bize ne gibi bir faydası olacak ? Dilerseniz bunlara maddeler halinde cevap vermeye çalışayım:

 • Katılacağınız sertifika programı alanında uzman ve bu alanda uzun yıllar çalışmış kişilerin de deneyimlerini sizle paylaşacağı ve size bu alanda pek çok tecrübeyi aktaracak bir cevher.
 • Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifika programları esnasında:
  • Dil öğretim kuramları
  • Dil öğretim yöntem ve teknikleri
  • Dil öğretim araç ve gereçleri
  • Dil öğretiminde ölçme ve değerlendirme

Başlıkları altında pek çok konuyu ele alacak bu konularda epey teorik bilgiye sahip olacaksınız.

 • Teorik bilgilerin yanında Türkçe öğretim merkezinde eğitim gören yabancı öğrencilerin derslerine izleyici olarak katılabilecek hatta kurs bitiminde bir iki derslik Türkçe öğretimini bizzat kendiniz öğretmen olarak deneyimleyeceksiniz.
 • Kitaplarda yazan teorik bilgilerin yanında çeşitli milletlere mensup öğrencilerin Türkçenin gramerini öğrenme konusunda yaşadıkları çeşitli problemleri öğrenecek ve ona göre planlama yapacaksınız.
 • Programı tamamladığınızda elde edeceğiniz sertifika belgesi bu alanda çalışan bazı kurumlar tarafından referans kabul edilecektir.
 • Sürecin sonunda edindiğiniz sertifika programına Lahey mührü vurdurarak yurtdışında Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışabilirsiniz.

Özetle bu programın amacı aslında lisans döneminizde elde ettiğiniz bilgilere ek olarak bu alandaki gelişmelere yoğunlaşmak ve kuramsal bilgileri uygulama ile birleştirerek sizi sahaya işi bilen hazır birisi olarak çıkarmak. Bu programa katılmayı düşünen adaylar genellikle Tömerlerde çalışmayı düşünüp bu sertifikaya sahip olmanın Tömer gibi kurumlarda çalışmak konusunda bir avantaj sağladığını düşünüyorlar. Ankara Üniversitesi TÖMER İzmir şubesinde bu programı tamamlamış birisi olarak akıllarda soru işareti kalmaması adına oradaki hocalarımızın söylediği şeyi aynen aktarıyorum:

-Bu sertifikaya sahip olmanız Tömerlerde çalışmanız için kesinlikle bir ön kabul şartı değildir. Tömer bünyesinde çalışan onlarca sözleşmeli öğretmen bulunmakta ve devlet kadro istihdamını çok düşük tuttuğu için öncelik onlara verilmekte.

Özetle bu alandaki kişisel ve eğitsel gelişiminize fayda sağlayacak bir sertifika programı fakat son dönemdeki furya ile birlikte aynı zamanda bir ekonomik çıkar programına da dönüşmüş durumda. Programa olan ilgiyi gören hemen her üniversite Türkçe öğretim merkezleri açıp bu sertifika programını düzenlemeye başlamış durumda. Benim size tavsiyem bu alandaki yetkin ve köklü kurumların sertifika programlarına katılmanız. Alandaki iyi hocaların deneyimlerine şahit olmanız çok faydalı olacaktır. Konu ile alakalı sorunuz olursa yorum formu aracılığıyla sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

129 Yorumlar

 1. Merhaba, İstanbul’da yaşıyorum. Programı almayı düşünüyorum özellikle tavsiye ettiğiniz yerler var mı?

   • Hayır. Çünkü dil öğretmek dilcilerin işidir. Alanında yetkin olmayan insanların bu sertifika ile iş bulmaya çalışmasını doğru bulmuyorum. Bu biraz şeye benziyor “Eczacılık diplomam var öyleyse doktorluk yapabilirim.”

    • Dil bolumlerinden mezun olmayan ama bu ise gonul vermis kisiler de olabilir. Ve bu kisilerin de katkida bulunabileceklerini goz onune almamiz gerek diye dusunuyorum. Resmi mufredat cercevesinde egitim vermeseler de sertifika sonrasinda bu bilgilerini ve oz Turkce lerini kullanarak destek verebilirler ogrencilere. Mesela ben yurt disinda yasiyorum. Dil bolumunden mezun degilim fakat yuksek lisansa kadar okudum. Yasam ve is tecrubem var. Cocuklarima dilimizi ogrettim. Simdi de etrafimdaki diline hakim olmayan Turk cocuklara destek olmak istiyorum. Kendimi bu konuda gelistirmek istiyorum. Online olarak da Turkce ve Ingilizce konusma dersleri vermeyi dusunuyorum.
     Bu konuyla ilgilenelerin Ingilizce ogretmek icin gecerliligi olan TEFL sertifikasina bir bakmasini tavsiye ederim. Bu sertifikayi almak icin universite mezuniyeti dahi sart degildir. Dile ust duzeyde hakim olmak ve istekli olmak yeterlidir. Bu sertifikayla yabanci ulkelerde kurslarda egitim verilebilir ama gidip okul ogretmeni olamazsiniz. Yine online olarak ders vermek mumkundur. Artik bu konuda o kadar cok websitesi var ki.

     • Söylediklerinizin hiçbirine katılmıyorum. Kendi lisans mezuniyet alanınız neyse o alanda yetkinsinizdir. Sizin bakış açınızla çıkıkçılar, fıtıkçılar da fizyoterapiye gönül vermiş, onlarca kişiyi iyileştirmiş insanlar o zaman onlarda fizyoterapist, doktor olsun hastanelerde çalışsın. Bir şeyi ben öğretebiliyorum diye kendinizi o alanda uzman sayamazsın.

     • Arkadaşım Amerika’ da yaşıyor. Türkiye den fizik bölümü mezunu. Orada aldığı bir sertifika ile şu anda göçmenlere devlet okulunda İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı.

     • Cevabı kendiniz vermişsiniz zaten ” orada aldığı sertifika ile” sertifika bir alanda uzman olduğunuzu göstermez. Uzmanlığınızı belgeleyen lisans diplomanızdır. Ülkenin en büyük sorunlarından birisi de kendi alanı dışında başka alanları işgal etmek. Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının ya da dil bölümlerinin herhangi birinden mezunların doktorluğa gönül verdim insanları iyileştirmeyi seviyorum deyip, sertifika alıp ameliyat yapmaya başlamasından farkı yok söylediklerinizin.

  • Bu sertifikalar sanki para tuzağı gibi. Özel sektörde yabancılar için Türkçe dersi verecek eleman arayanlar zaten çok az, onlarda da umumiyetle tecrübe şartı oluyor. Üniversitelerde de okutman ilanı çok az ve yüksek öğretim kurumunda yabancılara Türkçe dersi verme konusunda tecrübe aranıyor (özeldeki tecrübe kabul edilmiyor), Dolayısıyla bu sertifikayı almış olsanız bile bununla iş bulabilme ihtimaliniz çok düşük görünüyor.

   • Benzer şekilde yorumlarda ve yazı içeriğinde bu durumu soran arkadaşları aydınlatmaya çalıştım. Sertifika demek iş garantisi demek değildir. Mevcut durumda Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifika programları biraz kazanç kapısı gibi oldu maalesef.

 2. Merhaba,

  Ankara Üniversitesi Tömer bu alanda öncü ve köklü bir kurumdur bunun dışında İstanbul için Dilmer ve İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi’ni de tavsiye ederim.

  • İstanbul Üniversitesinde organızasyonda problem var gibi. Bugün gelen kısa mesajda dersin İletişim Fakültesi 3. kattaki konferans salonunda yapılacağı yazıyordu. Fakat İletişim Fakültesi’ndeki güvenilk görevlisi ders için gelenleri tek tek rektörlük binasında D1 adlı salona yönlendirdi. Salonda herkese yetecek kadar yer yoktu, bazıları sandalye getirdi, bazıları ise salonda boş bulduğu köşelere oturdu.

   İçerik olarak ise Hayati Develi’nin konuşmasının anlattığı şeylerin konu başlığı ile pek ilgisi yoktu. Akademik bilgiler vermek yerine geyik çevirerek 1 saat kadar konuştu. (Konuşmanın kaçırdığım yaklaşık 10 dakikalık kısmında akademik bilgiler verdiyse bilemem.) Konuşmasının sonunda ise 10-15 dk. falan konuşurum diye düşündüğünü (yani düşündüğünden fazla konuştuğunu) söyledi. Verilecek ders kâğıt üzerinde 2 buçuk saat civarı, konuşma süresi 1 saat, verilen bilgi belki 1-2 satır. Geri kalanı hocanın kendi hayat hikâyesi (kendi telaffuz ettiği şekliyle “Alamancı çocuğu” olması, Starbucks’a espresso sevdiği için gitmesi, sonradan Latte’ye de alışması, vb.) ve konuyla doğrudan ilgisi olmayan Türkçe ve Türkiye ile ilgili geyikler oldu.

   İnsan böyle bir derse giderken en azından projeksiyonla bir bilgisayar sunumu, o da olmadı akademik anlamda kullanabileceği bilgilerin konu dağılmadan anlatımı beklentisi içinde gidip karşısında geyik sohbeti görünce bozulabiliyor. Bir ara salonu hocayı protesto ederek terk etmeyi
   bile düşündüm fakat sabrettim.

   Madem 1-2 satırlık bilgi verilecekti -ki bunlar da çoğunlukla hocanın kendi görüşlerine dayalı idi, net bilgiler olmayıp zanna dayanarak yapılan açıklamalardı- o hâlde neden böyle bir program tertip edildi? Cumartesi-Pazar peş peşe bütün konuşmacılar çıkıp konuşsaydı, sonra da staja mı gönderecekler ne yapacaklarsa oraya gönderselerdi. 4 hafta boyunca haftada 4 gün verdiğin yol parasına mı acırsın, yolda gidip gelirken harcadığın vakte mi acırsın?

   İş ilanlarında sertifika talep olunmasa 800 TL gibi para ödeyip hem maddi kayıp hem de boş geyikleri dinlemek için vakit kaybı yaşanmayabilirdi. Türkiye’deki sistem sebebiyle bölümler fazla fazla mezun veriyor, sonra da bu insanları elemek için önlerine farklı yokuşlar çıkartılıyor. TDE lisans, Yeni Türk Dili yüksek lisans mezunuyum, İngilizce 90 puanım var, yetmiyor bir de sertifika isteniyor.

   • Bu tarz yorumlar çok seviyorum, çok teşekkürler. Deneyimlerinizi burada paylaşmanız güzel. Organizasyon ile ilgili bilgim olmadığı için yorum yapmam doğru olmaz ama deneyimler önemlidir. Sertifika programları maalesef biraz ticarete evrilmiş durumda.

 3. Merhaba!
  Bu sertifika programlarının yanı sıra yabancı dil olarak türkçe öğretimi yüksek lisans programları da var. İkisinin arasında fark nedir? yüksek lisansını yapmış birisi formasyon alıp meb’e bağlı kurumlarda hocalık yapabiliyor mu? Cevabınız için teşekkür ederim.

  • Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifika programı ile yüksek lisans programları birbiri ile bağlantısız şeyler. Yüksek lisans akademik anlamda kendinizi geliştirmek için tamamlayacağınız bir program. Sertifika programı ise daha basit. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev almak için şartlar kurumlara ve alımlara göre değişiyor. Yüksek lisans yapmış olmanız avantaj ama tek başına yeterli olmayabilir, lisans branşınızdır esas olan. Türkçe, Türk dili ve edebiyatı gibi branşlar öncelikli oluyor alımlarda. Fakat dediğim gibi çok fazla alım yok ve şartlar değişkenlik gösteriyor beklentiniz yüksek olmasın.

  • Türker Özpınar Yanıtla

   Bu sertifikayı alanlar MEB’e bağlı halk eğitimlere ve belediyelerin meslek edindirme kurslarına (İSMEK gibi) usta öğreticilik başvurusunda bulunabilir ve bu sertifika oryantasyon belgesi yerine de geçer. Yüksek lisans yapanlar halk eğitim başvurusunda ek puan alır. Bu da kurs açmak için başvuran diğer kişilerin önüne geçmenizi sağlayabilir.

 4. Müzzeyen Temel Yanıtla

  Merhaba söz konusu sertifika programını Yunus Emre enstitüsünden almayı düşünüyorum program açmalarını bekliyorum Tömer den farkını öğrenebilirmyim?

  • Merhaba,
   Herhangi bir farkı yok. Sadece alacağınız sertifika üzerinde yazan kurumun ismi farklı olacak. Yunus Emre Enstitüsü ve Ankara Üniversitesi TÖMER bu alanda yetkin kurumlardır.

   • Müzzeyen Temel Yanıtla

    Cevabınız için çok teşekkür ederim birşey daha sormak istiyorum siz bu sertifikayı aldınız ondan dolayı size soruyorum sertifikayı almamız bize iş imkanı sağlıyor mu yani nerelerde çalışabiliriz önü eskisi gibi açık mı ?

    • Rica ederim. Aslına bakarsanız sorularınızın yanıtı yazımda var. Bu sertifika elinizde olduğu için iş bulmanız garanti diye bir şey kesinlikle söz konusu değil. Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışmak isteyen herkes bu sertifika programına katılıp bu sertifikaya sahip olabilir fakat kurumlar işe alımlarda kendi kriterlerini uygular. (Mezun olunan bölüm, bildiğiniz yabancı diller, sertifikalar vs) Özetle sertifika=iş düşüncesi yanlış. Tabi siz kendinizi geliştirip bu alanda yetkin bir birey olmak istiyorsanız faydası olacaktır.

 5. Merhaba, Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisiyim.Dokuz Eylül (Dedam) da söz konusu sertifikayı veriyor. Dedam ın verdiği sertifika hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Merhaba,
   Şu kurum iyidir bu kurum kötüdür deme taraftarı değilim ama alanda öncü ve etkin olan kurumlardan bu tarz sertifikaların alınması daha mantıklı geliyor bana. Sertifikalardan ziyade o süreçte dersinize gelen akademisyenler, okutmanlar v.s de önemli. Ben bir tercih yapacak olsam sıralamam bu şekilde olurdu:

   1-Ankara Üniversitesi TÖMER
   2-Yunus Emre Enstitüsü
   3-Gazi TÖMER
   4-İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi
   5-Dedam

 6. merhabalar sertifika almak için illa yüz yüze eğitim mi sart . Uzaktan eğitim pc üzerinden tömer sertifika veren üniversiteler var mı ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.. Esenlik içinde kalınız

  • Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla şu an için uzaktan eğitimle Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifika programı bulunmamakta. Yani yüz yüze eğitime katılmanız gerekiyor sertifika sahibi olabilmek için.

 7. Merhabalar. Bu sertifikanın yurt dışında da geçerliliği hakkında birkaç şey duymuştu. Doğruluk payı nedir acaba bir bilginiz var mı?

   • mine mutlupoyraz Yanıtla

    Merhabalar, Lahey mührü nasıl alınır ki? fazladan bir ücret vs mi gerekiyor?

   • La Haye mührü teorik olarak bu sertifikayı yurt dışında geçerli hâle getiriyor olsa da pratikte yurt dışında iş bulmak çok zor. BTK Akademi gibi sitelerden python, javascript, PHP vs. öğrenip programcı olsanız yurt dışında daha kolay iş bulabilirsiniz.

  • Merhaba bu sertıfıkayı almak için herhangi bir lisans programını bitirmek yeterli mi ? Yani hemşirelik ya da sınıf öğretmenliği tesekkur ederim.

   • Genellikle üniversitelerin ilgili dil bölümlerinden mezunlar katılabiliyor programlar. Türk dili ve edebiyatı, Türkçe, yabancı dil mezunları gibi.

 8. Merhabalar meslektaşım, aynı alanda çalışıyoruz. Tesadüfen denk geldim 🙂 başarılar dilerim

 9. İstanbul üniversitesi dil merkezi sayfasına bakmıştım ama uzun zamandır yeni kurs açmamışlar. Yıldız ve Marmara Üniversitesi hakkında bilginiz var mı?

  İngilizce öğretmenleri de alabiliyor mu?

  Bir de Lahey mührü hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl alabiliyoruz o mührü?

  • Merhaba,

   Yıldız Teknik ve Marmara hakkında bilgim yok. İstanbul Dilmer zaman zaman açıyordu kursları takip etmenizde fayda var. Lisans branşınız önemli bazı kurumlar verebiliyor bazıları vermiyor başvuru şartlarına bakmanız gerekiyor.

   Lahey Mührü ülkemizdeki valilikler tarafından resmi evraklarınıza basılan ve bu evrakın uluslararası geçerliliği olmasını sağlayan yani belgeyi yurtdışında da kullanmanıza olanak tanıyan bir mühür. İlgili valiliklere giderek bilgi alabilirsiniz.

 10. Merhaba. Ben Osmaniye de okuyorum Edebiyat son sınıfım. Tömer tarafın dan bu sertifika 800 lira ücreti ile verilecek . Edebiyat mezunu olarak almanın yararı var mıdır? Suriyelilere öğretmenlik yapmak açısından imkanımız olabilir mi ?

  • Merhaba,
   Suriyeli sığınmacı öğrencilere öğretmenlik yapmak için bu sertifikanın bir önemi yok. Proje kapsamında istihdam yapılıyor ve artık Türk dili ve edebiyatı branşından alım yapılmıyor. Bunun dışında sertifika programı özel olarak kendisini bu alanda geliştirmek isteyen adaylar için iyi bir deneyim sunuyor.

 11. iyi günler ben online basvuru yaptım sertifikaya ama sınav olacakmısız derslerden sonra nasıl bir sınav olunuyor bilgi verir misiniz

  • Merhaba,

   Yabancılara Türkçe öğretimi sertifika programını tamamladıktan sonra sertifikayı almaya hak kazanmak için bir sınava giriyorsunuz. Bu sınav eğitim süresince size anlatılan teorik derslerden oluşan bir sınav ve genellikle zorlayıcı olmayan kapsamı sizin aşina olduğunuz konulardan ibaret bir sınav. Bu bakımdan endişe etmenizi gerektiren bir durum olduğunu düşünmüyorum.

 12. Merhaba ben çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü mezunuyum 2017 aralık ayı nda kursu bitiren sertifikayı alan 4 arkadaşım var biri şuan çalışıyo diğerlerini bilmiyorum o zamanlarda sanırım 700 liraydı kurs ücreti bu yıl ne kadar olur ve nezaman açılır bi bilginiz varmı Ankara ya iki yıl oldu geleli çalışmak kendimi geliştirmek istiyorum

  • Merhaba,

   Kurs ücretleri kurumlara göre farklılık gösterebiliyor.Ankara Üniversitesi Tömer’in son açılan kurs programının fiyatı 1200 TL idi fakat dediğim gibi kuruma ve yıla bağlı olarak fiyatlar değişebilir.

 13. Merhaba ben türk dili ve edebiyatı bölümünü bitirdim. Uzaktan eğitimle sakarya üniversitesi sertifika veriyormuş sizce nasıldır bilginiz var mı? iş olanağımı genişletmek istiyorum

  • Merhaba,

   Konu hakkında bilgim yok web sitelerini ziyaret edip bilgi almanız faydalı olabilir. Uzaktan eğitimle sertifika programları bana çok mantıklı gelmiyor. Birebir derslere katılıp almanızı tavsiye ederim.

   • Merhaba. Bu sertifika için; gerek sertifika eğitimi süresince gerek sertifikayı aldıktan sonra İngilizce biliyor olma gerekliliği var mı? Yani sertifika eğitimi derslerinde İngilizce bilmemiz gerekir mi? Şimdiden teşekkürler.

    • Merhaba,
     Böyle bir zorunluluk yok. İngilizce ya da ikinci bir yabancı dil şartı işe alımlar esnasında kurumların belirlediği kriterlere göre değişiklik gösterir. Bazıları ikinci dil şartı ile alım yaparken bazı kurumlarda sadece Türkçe bilmeniz yeterlidir.

 14. Merhaba. Ben kamu yönetimi lisans mezunuyum.Aynı zamanda Formasyonum (Adalet öğretmenliği) var.Yabancılara Türkçe öğretimi alanında da kendimi geliştirip bu yönde eğitim almayı çok istiyorum. Bu sertifikayı nereden alabilirim , teşekkürler.

  • Merhaba,

   Hevesinizi kırmak istemem fakat mezun olduğunuz bölümler ile çalışmak istediğiniz alan çok ilgisiz bu işi yapması gerekenler Türkçe, Türk Dili ve edebiyatı mezunları ile üniversitelerin dil bölümlerinden mezun olanlar diye düşünüyorum. Terzi ekmek yapamaz fırıncı da dikiş dikemez en nihayetinde. Yine de şansınızı denemek niyetindeyseniz zaten bu konuda ve yorumlarda sertifikayı nasıl edinebileceğinizi detaylı şekilde anlatmıştım.

 15. Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum, Gaziantep’te yaşıyorum. Ekim ayında kayıt yaptırıp GAÜN den tömer sertifikası almayı düşünüyorum. Suriyeli öğrenciler e Türkçe öğretmek amacıyla bu belgeyi almak sizce mantıklı mı bir faydası olur mu ? Yukarıda bir arkadaşta benzer bir soru sormuşta tömer de çalışmak için bu belgeye gerek yok mu artık ? Bu belge nerede ne işimize yarar bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

  • Merhaba,

   Suriyeli öğrencilere Türkçe öğretmek özelinde değil Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışacaksanız sertifika iyi bir referans. Tömer de görev almak için sertifika sahibi olmak ya da olmamak şartı kurumların alımlarına göre değişiklik gösterebilir. Bu belge bu alanda çalışacaksanız işinize yarar.

 16. merhaba meb bünyesinde sinif öğretmeni olaeak çalışmaktayım. Okula gelen yazi doğrultusunda bu sertifikayı alabiliyormuşuz. Bu sertifikanin bize ek ders veya kurs olarak bir avantajı var mı ?

  • Merhaba,
   Sertifika sahibi olmanız size bir avantaj sağlamaz. Sadece Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ile ilgili kurslar açılırsa sertifika sahibi olduğunuz için siz görev almada öncelikli olabilirsiniz o da görev yaptığınız kuruma göre değişiklik gösterebilir.

  • Merhaba ben Türkçe Öğretmenliği mezunuyum ingilizcem ve almancam var. Bu alanda çalışmak istiyorum sertifika almadan çalışmak mümkün müdür , bilginiz var mı acaba ?
   Teşekkürler.

   • Merhaba,
    Sertifika isteyen kurumlar olduğu gibi istemeyen kurumlar da var ama genellikle sertifika sahibi olmak avantaj sağlıyor özel kurumlarda.

 17. Merhaba Türk Dili ve edebiyatı öğretmeniyim DEDAM ne zaman açıyor bu programı yaz dönemi açıyor mu bu konuda bilgi verebilir misiniz?

 18. BEN İKTİSAT MEZUNUYUM.KAMU BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANSIMI DA YAPTIM.BU BELGEYİ ALIRSAM İŞİME YAR MI

  • Merhaba,

   Bu alan sizin lisans bölümünüz ile uzaktan yakından alakası olmayan bir alan dolayısıyla bu belge de hiçbir işinize yaramayacaktır.

 19. iyi akşamlar yabancılara türkçe ogretim sertifikasi programindan sonra sinav yapiyorlarmis acaba bu sinavin icerigi nedir bilginiz var mıdır ??

  • Merhaba,

   Sınavın içeriği sertifika programına katıldığınız kuruma göre değişiklik gösterebilir fakat genel itibariyle kurs süresince aldığınız teorik eğitimler sırasında öğrendikleriniz soruluyor sınavlarda. Programa eksiksiz katılım gösterdiyseniz sınav konusunda sorun yaşamazsınız.

 20. Merhaba,
  20 yıllık sınıf öğretmeniyim. MEB in açtığı 100 saatlik yabancılara 2. Dil olarak Türkçe’nin öğretimi eğitici eğitimi kursuna katıldım. Bu belgemi MEB dışında da değerlendirme imkanım var mı?

  • Merhaba,

   MEB’in açtığı kursun ve kurs sonunda verdiği sertifikanın içeriği hakkında bilgim olmadığı için bir şey söylemem doğru olmaz. MEB’in ilgili birimleri ile görüşüp aldığınız sertifikanın MEB dışında geçerliliği olup olmadığını öğrenmeniz daha faydalı olur diye düşünüyorum.

 21. emine kılıç Yanıtla

  merhabalar yazınızı ve yorumları okudum ben de bir şey danışmak istiyorum Almanca Öğretmenliği mezunuyum ve Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum. Ösym kılavuzunda herhangi bir dil bölümünden mezun olmak kabul edilir diyor. Rica etsem kısa bir bilgi verebilir misiniz? şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Yüksek lisans için gerekli şartlar üniversitelere göre değişiklik gösterebilir. Bazı üniversiteler özel şartlar ekleyebiliyor ama genel anlamda yabancı dil bölümlerinden mezun olanlar bu alanda yüksek lisans yapabiliyor herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Başvuru kılavuzlarınızı iyi okumanızı tavsiye ederim.

 22. Merhaba TYÜ tömer’den aldığımız sertifikanın yabancı ülkelerde geçerliliği hakkında bilginiz var mıdır? Sertifika üzerinde bulunan Avrupa birliği simgesine istinaden merak ettim, alttaki kısım okunmuyor.

  • Merhaba,
   Sertifikanıza Lahey Mührü vurdurursanız uluslararası geçerliliği oluyor diye biliyorum. Yaşadığınız şehirin valiliğine gidip elinizdeki sertifikayı yurtdışında kullanmak istediğinizi ve bu yüzden Lahey Mührü vurdurmanız gerektiğini söyleyin yardımcı olacaklardır.

 23. Merhaba.Ben Türk dili ve Edebiyatı mezunuyum ve bu alanda yüksek lisans yapmak istiyorum.Doğrudan yüksek lisans mülakatına mı hazırlanmalıyım yoksa sertifikada almamın bir yararı olur mu?Her iki eğitim programı da aynı konu üzerinde mi duruyor?Bilgilendirirseniz memnun olurum.

 24. İbrahim Halil Yanıtla

  Merhaba,
  İstanbul Aydın Üniversitesi’nde bu setifikayı alsam bana bir katkısı olur mu?
  Bu sertifikanın TÖMER dışında ne gibi olanakları var?
  Bu sertifika için yabancı dil bilmek gerekiyor mu?
  Eğitim süresi kaç ay sürüyor?
  Size ne gibi katkısı oldu?
  Teşekkürler.

  • Merhaba,
   İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Emrah Boylu hocamız var. İşini severek yapan ve bu alanda oldukça donanımlı biridir. Sertifika bir araçtır yazıda ve yorumlarda da belirttim. Sertifikayı aldım diye iş bulacaksanız garantisi yok maalesef. Eğitim genellikle 60 saat sürüyor. Kurumun planlamasına bağlı olarak süre ve saat değişebilir. Sertifikaya sahip olmak için yabancı dil bilmeniz gerekmiyor. Sertifika size sahada çalışmaya başlamadan önce gereken ön bilgi ve becerileri kazandırıyor ve ders deneyimi elde ediyorsunuz.

 25. Rus dili ve edebiyatı mezunuyum. Bu alanda ilerlemek istiyorum ancak şunu fark ettim ki dil mezunlarına sertifika verilse de alımlar genelde Türk dili, ÇTL, Türkçe öğretmenliği ve dilbilim mezunlarından oluyor. Bu konuda bilginiz var mıdır acaba? Farklı dil mezunları için istihdam alanı yok mu?

  • Merhaba,
   Evet alımlarda genellikle Türk Dili ve dilbilim mezunlarına öncelik veriliyor fakat özel kurumlarda yabancı dil bölümlerinden mezun olanlara da iş imkanı mevcut.

 26. Alev Küçük Güneş Yanıtla

  Merhaba, yazınızda Lahey Mührü’nden bahsetmişsiniz. Bu mührü nerede vurdurabilirim? Ben bu sertifika programına başvuruyorum ve Almanya’da kullanmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim, saygılar.

  • Merhaba Lahey Mührü dediğimiz mührü yaşadığınız şehirdeki valilikten sahip olduğunuz sertifikaya ekletebilirsiniz. Sertifikayı aldığınız şehirle Lahey Mührü için başvurduğunuz valiliğin aynı olmasına dikkat edin itiraz edebilirler.

 27. Merhaba, bu sertifikanın geçerliliğinin bir sınırı var mı? 2yıl, 3yıl vs. gibi.

 28. Merhaba Gürkan Bey, birçok kurum sertifika veriyor malum. Bu sertifikalar arasında geçerlilik ya da öncelik bakımından bir fark oluyor mu? Örneğin Marmara Üniversitesi de veriyor ancak Tömer veya bilinen diğer birimlerden birinin adını taşımıyor. Maalesef ben bir bilgi bulamadım sorumla ilgili. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

 29. Merhabalar, Sakarya Üniversitesi uzaktan eğitimle bir sertifika programı gerçekleştirecekmiş. Aynı üniversitenin Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Bu sertifikayı da almak istiyorum ancak merak ettiğim şey yurt dışında bu sertifika ile çalışabiliyor muyuz? Araştırırken “Lahey Mührü” diye bir şeye rastladım ama tam olarak anlayamadım.

 30. Merhaba, 4 yıllık işletme mezunuyum ancak mesleğimi icra etmiyorum. İki yıldan fazla bir süredir çeşitli çevrim içi platformlarda İngilizce üzerinden Türkçe öğretiyorum. Mesleğimi değiştirip bu alana geçmek istiyorum. İzleyeceğim yol nasıl olmalıdır? 2 yıllık ön lisans programları ya da alan dışı kayıt kabul eden “Yabancı Dil Olarak Türkçe Eğitimi” yüksek lisans programları da geçerli olur mu? Lisans diploması olmadan bu alana geçmek ve bu alanda ilerlemek için en makul yol nedir?

  • Merhaba,
   Bu konuyla alakalı daha önce de benzer bir soru geldi ona da aynı yanıtı verdim. Eczacılar doktorluk yapamayacağı gibi işletme ve diğer alanlardan mezun olanlar da dil öğretemez, öğretmemeli. Yüksek lisansa kabul edilmezsiniz çünkü lisans alanınız şartları sağlamıyor. Dil işi dilcilerindir. Şahsi algılamayın ama doğru bulmuyorum alakasız alanlardan başka alanlara sıçramayı.

 31. Merhaba tömer sertifikasıyla nasıl öğretmenlik yapabilirim ? Yani demek istediğim ataması oluyor mu? Yoksa öylece bir sertifika mi ve üniversiteler de çalışılabilir mi ? Yardımcı olun lütfen işsizim

  • Merhaba,
   Sertifika size iş garantisi sağlamıyor maalesef. Sertifika ile atanma vs. durumu söz konusu değil zaten yazı içeriğinde bunları belirtmiştim. Umarım en kısa zamanda istediğiniz işe kavuşursunuz.

 32. merhaba tömer eğitiminde pratik ve teorik ders saatleri 90 ile 60 saat arasında değişkenlik gösteren kurumlar var. Yurtdışında geçerli olan bir belge olduğundan programın saatinin bir önemi olurmu ? Çünkü her kurum farklı saatlerde eğitim veriyor. Yurt dışında bu sertifikayı kullanabilmek için ders saati gibi şeylere bakılır mı bilemiyorum. Konuyla ilgili kimden kesin bir bilgi alabilirim bilemediğimden size sormak istedim. Almanya’da türkçe öğretmenliği yapmak istiyorum. Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Kesin olmamakla birlikte teorik derslerin saat olarak yurtdışında bir karşılığı olduğunu sanmıyorum. Yani sertifikanız olması yeterli ama sertifikanın yurtdışında kabul görmesi için Lahey mührü vurdurmanız gerekiyor sertifikaya. Bir de her kurum kabul etmeyebilir. Neticede bu bir sertifika diploma değil.

 33. Merhaba, ben Türk dili ve edebiyatı mezunuyum ve Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifikam var. Size Yunus Emre Enstitüsü hakkında birkaç şey sormak istiyorum. Bu kurum sadece yüksek lisans ya da doktora yapmış, akademik alanda ilerlemiş kişileri mi kabul ediyor? Yunus Emre Enstitüsü hakkında bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Yunus Emre Enstitüsü ne şartlarda alım yapıyor şu an bilgim yok maalesef. Kurumla iletişime geçip en doğru bilgiye oradan ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

 34. Merhaba ben Türkçe Öğretmenliği 3.sınıfım, bu alanda sertifika almak istiyorum sertifikayı Ankara’dan alırsam istediğim herhangi bir üniversitede çalışabilir miyim ya da illaki yüksek lisans da mı yapmak gerekiyor?

  • Merhaba,
   Yazıyı okuduysanız sertifika sahibi olmanın siz iş garantisi sunmayacağını açık açık yazdığımı görürsünüz. Bu ya da herhangi bir sertifikaya sahip olan binlerce kişi var ve hepsi iş sahibi olmuyor sertifikalar sayesinde.

 35. merhaba cok iyi bilgiler paylasmissiniz fakat bir sorum olacak
  bu sinava katilmak icin kac yasda olmaliyiz?

   • Merhaba tüm bilgilendirmeler için teşekkür ederim ben sınıf öğretmeni olarak çalışmaktayım halk eğitim bünyesinde görevlendirmelerde işe yararmı sertifika

    • Görevlendirmede aranan şartlara göre değişiklik gösterebilir bu durum ama öncelikli tercih dil ile ilgili ilgili bölümlerden mezun olanlardır. Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe vb.

 36. merhaba, bu sertifikayı İstanbul Üniversitesinden almayı düşünüyorum, siz burayı önerir misiniz?

 37. merhaba gürkan hocam. süleyman demirel üniversitesi tömer’e başvurup başvurmamak konusunda ikilemdeyim. biliyorsunuz ki tömerde pandemi süreci olduğundan uzaktan eğitim olarak dersleri alacağız. üstelik ben son sınıftayım.ilgili bölümlerin her sınıf kategorisinden katılım yapılabiliyor yani mezun olmak bile şart değil.sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi ekonomik bir ranta dönüşmüş durumda bu sertifika programı. her şeye rağmen bu programa katılmalı mıyım sizin de görüşünüzü almak isterim.şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  • Açıkçası üniversitelerin iş ve işleyişleri kurum bazında ne şekilde yapılıyor pek bilgim yok ama ben yazımda da belirttiğim gibi bu sertifikaların köklü ve iyi üniversitelerden alınması taraftarıyım. Zaten iyice suyu çıktı sertifika programlarının inanılmaz komik bir hal aldı. Size de tavsiye madem online alacaksınız iyi üniversitelerin online sertifika programlarına başvurun aşağı yukarı fiyatları aynı oluyor zaten.

 38. Hocam sertifika aldıktan sonra ben Atatürk Üniversitesi Tömer’e girmek istiyorum ne yapmam gerekiyor bunun için?

 39. Lahey mührünü nerede,nasıl,ne koşullarda vurduracagiz bilgi verirseniz sevinirim.

 40. Gürkan hocam merhaba. Sakarya Üniversitesi de böyle bir sertifika programı açmış. Burayı önerir misiniz?

  • Merhaba,
   Şu üniversite, bu üniversite diye tek tek öneri yapmıyorum. Yazımda tercihlerimi sebepleriyle birlikte açıkladım. Karar sizin.

 41. Merhaba hocam,öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Size bir şey danışmak istiyorum. Ben yaklaşık 6 aydır TÖMER’de gönüllü olarak çalışıyorum. Türkçe Öğretmenliği bölümünü okuyorum. Bölümümün Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi kısmında ilerlemek istediğim için üniversitemin sertifika programına katıldım. İleride sevdiğim bu alanı yapabilmem için neler yapmalıyım? Sanırım Yunus Emre Enstitüsü gibi bir yerde çalışmak hayal gibi görünüyor, duyduğuma göre yalnızca kendi sertifikaları geçerliymiş. Maarif Vakfı’nda çalışmak istesem ne koşullar gerekir? Şimdiden teşekkür ederim hocam. ☺️

  • Türker Özpınar Yanıtla

   Yunus Emre Enstitüsü’nün en son okutman ilanına baktığımızda şu yazıyor:
   – Sırbistan vatandaşı olmak.

   Yurt dışında o ülkenin vatandaşı olmadan bu alanda iş bulmanız zor…

 42. Merhabalar.
  Ben Türkçe Öğretmenliği mezunuyum ve bu belgeyi almayı düşünüyorum. Yurtdışında çalışma olanakları, şartları ve ya çalışılacak kurumlar hakkında bilginiz varsa öğrenebilir miyim?
  teşekkürler.

  • Türker Özpınar Yanıtla

   Vatandaşlık yoksa yurt dışında bu işi yapmanız zor olabilir. Yunus Emre Enstitüsü ilana çıkarsa şartlarına bakabilirsiniz ama Türkiye’deki yüksek öğrenim kurumları gibi adrese teslim kadro ilanı açıyorlar mı bilmiyorum, eğer öyleyse zaten gönderecekleri kişiler bellidir. Türkçe öğretmenliği mezunu olduğunuza göre Türkiye’de 5 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra yurt dışı görevlendirme için MEB’in yaptığı sınava girerek yurt dışına gitme imkânınız olabilir. Soru 2 yıl önce sorulmuş ama belki merak edip araştıranlar bu cevaba rastlayacaktır.

 43. Merhabalar ben Türkçe öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim bahsettiğiniz Lahey mührünün geçerli olduğu ülkeler hakkında bilgi verir misiniz şimdiden teşekkürler.

 44. Özbekistanda Metropol 5 aylık Tömer kursları açılmış, 700$. Sertifikaları YÖS için geçerli olup olmadığı kesin değilmiş. Bir de, Tömer – Ankara Üniversitesi’nin kendi kursu adı değil mi? Yabancıyım, iyi bir kurs bulmak istiyorum

  • Kursu açan kurumların ismi yazar kurs programında. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu alanda köklü kurumların açtığı sertifika programlarına katılmanız daha isabetli olacaktır diye düşünüyorum. İyi araştırın.

 45. Sakarya Üniversitesi’nin sertifika programına katılmayı düşünüyorum. İnternette okuduğum birkaç sayfada sertifikanın iki yıl geçerli olduğu yazıyor. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Sertifika ömür boyu geçerli değil mi?

  • Başvuru ve katılım şartlarında aksi belirtilmedikçe sertifikaların süresiz geçerliliği bulunuyor. Yine de ilgili kurumla iletişime geçip sormanız faydalı olacaktır.

  • Türker Özpınar Yanıtla

   Yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. Yurt dışında çalışmak veya okumak için alınan TOEFL sınavı 2 yıl geçerli onunla karıştırıyor olabilirsiniz veya birileri onunla karıştırıp bir yerlerde yazmıştır.

 46. Öncelikle iyi günler dilerim. Gazi universitesinin yabancılara Türkçe öğretimi programı nasıl bir program biliyor musunuz ayrıca yurtdışındaki geçerliliği hakkında bilgi sahibi misiniz?

  • Merhaba,
   Gazi Üniversitesi yıllardan beri Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi işini yapan köklü bir kurum. Sertifika programları da oldukça dolu ve kalitelidir. Alanında yetkin akademisyenler veriyor zaten eğitimleri. Yurtdışı geçerliliği yazıda belirttiğim gibi ancak Lahey mührü ile mümkün.

 47. Hocam merhaba,
  Ben bu programı yüksek lisans olarak yapmak istiyorum. Ancak amacım şu ki diplomamı yurt dışında kullanmak istiyorum.
  TÖMER lerden alınan sertifika ile yüksek lisans programından aldığım diplomanın yurt dışı kullanım ve açısından farkı bulunmaktan mıdır?

  • Merhaba,
   Diplomanın geçerliliği konusunda net bilgiye sahip değilim ama Bologna sürecine entegre bir üniversiteden mezun olursanız yurtdışı geçerlilik süreci daha kolay olabiliyor diplomalar konusunda.

  • Türker Özpınar Yanıtla

   Diplomanızı yurt dışında kullanmanız zor. Türk Dili ve Edebiyatı yahut Türkçe Öğretmenliği gibi bir bölümü yüksek ortalama ile bitirmişseniz ABD’deki doktora programlarına başvurabilirsiniz. ABD’de doktora öğrencilerine yüksek oranda burs verilmektedir (doktora öğrencilerini teaching assistant veya research assistant yaparlar ve ücret öderler). Onunla da 5 yıl kadar ABD’de eğitim alabilirsiniz ama 5 yılın sonunda ABD’de kalacağım derseniz bursu size geri ödetiyorlarmış… Ama oradan alınan diploma başka ülkelerde iş bulmanızı kolaylaştırabilir. Öteki türlü yurt dışına böyle bir sertifika ile veya tezli yüksek lisansla gitmeniz zor görünmekte.

 48. Merhaba,

  TÖMER’den yurtdışı onaylı sertifika alındıktan sonra, Yurtdışında yabancılara Türkçe öğretmek için nerelere başvurularda bulunulabiliyor? Bir de iki dilli Türk çocuklarına Türkçe Öğretimi üzerine herhangi bir sertifika programı göremedim. O da Yabancılara Türkçe Öğretiminin içerisinde mi verilmekte?

  • Merhaba,
   Sertifika her şeyi çözen ya da size yurtdışında iş imkanı sunan bir belge değil. İki dilli Türk çocuklarına Türkçe öğretimi için ayrı sertifika programı yok. Hepsi genel bir başlıkta Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi içinde değerlendirilir.

  • Türker Özpınar Yanıtla

   Türk çocuklarına Türkçe öğretmek için muhtemelen Türkçe Öğretmenliği mezunu olup MEB’de 5 yıl çalıştıktan sonra MEB’in yaptığı meslekî bilgi sınavına giriliyor. Onun dışında özel eğitim kurumlarında çalışmak o ülkenin vatandaşı olmadan zor. Türk dili üzerine yüksek lisans / doktora yapanların Manas Üniversitesi ve Yesevî Üniversitesi gibi kurumların ilanlarını takip ederek Kırgızistan’a ve Kazakistan’a gitme imkânları olabilir. Avrupa’da veya ABD’de iş bulmanız oldukça zor.

 49. Türker Özpınar Yanıtla

  Yukarıda bazı sorulara cevaplar yazdım birçokları yurt dışına gitmeyi sormuş. Yurt dışı düşünüyorsanız bu sertifika yerine TESOL sertifikası almayı deneyebilirsiniz. Amerikan Arizona State University bu sertifikayı çevrimiçi olarak vermekte. Financial Aid başvurusu yaparsanız sertifikayı ücretsiz olarak da alabiliyorsunuz ve yurt dışında İngilizce Öğretmeni olarak çalışabiliyorsunuz. Türkiye’deki bazı iş ilanlarında da İngilizce Öğretmenliği mezunu olmak veya TESOL sertifikası almış olmak gibi ifadeler yer almakta yani neredeyse İngilizce Öğretmenliği mezunu ile eş değer sayılmakta olan bir sertifikadır. Ancak ülkemizdeki iş ilanlarında İngilizce Öğretmenliği mezunu olmak kadar yaygın aranan bir şart değildir, yurt dışında özellikle uzak doğu ülkelerinde (Japonya, Kore) gibi ülkelerde iş bulmak daha kolay olabiliyormuş.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.