kamp-yapacaklara-tavsiyeler

İlk Defa Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Kamp yapmayı düşünen ya da ilk kez kampa gidecekler için kendi deneyimlerinden yola çıkarak çeşitli tavsiyelerde bulunacağım bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bu yazıda kamp sırasında yanınıza almanız gerekenler, çeşitli kamp yerleri, kamplarda ne yenir ne içilir gibi çeşitli konu başlıkları olacak. İnsanoğlu bazen pişmanlıklar duyar. Daha evvel üniversite yıllarında kamp yapmamış olmak benim bu pişmanlıklarım arasında oldu. Ama ataların dediği gibi “geç olsun güç olmasın” diyerek bu zevki tatmış oldum. Peki kamp yapacaksak nerede yapmalıyız ? hangi çadırı almalı? hangi uyku tulumunda uyumalıyız ?

Bu sorulara cevap vermeden evvel kamp hayatının bana verdiği huzur ve katarsisden biraz söz etmek istiyorum. Hem vücudunuzun hem de ruhunuzun toprağa değdiği, tek başınıza insanlığın karmaşasından kaçıp kendinizi doğaya vurabildiğiniz muazzam bir ortam mevcut kamplarda. O yüzden öncelikli tavsiyem arkadaşlarınızla gittiğiniz kamplarda bile arazi olup doğaya ve o derin yalnızlığa karışmanız yani kendinize özel zaman ayırmanız olacak. Ancak yalnız kaldığınızda o hazzı yaşayabileceğinizi düşünüyorum. Börtü böcekten çekiniyor, köpeklerden, sinekler ve karıncalardan korkuyorsanız kampa çıkmayı düşünmeyin bile. Katıldığım kamplarda hep kendi özel alanımı yaratır ve arkadaşlardan bir şekilde uzaklaşırım böylece kendi benliğimle baş başa kalır, doğayı dinler, gezegenin türlü renklerine şahitlik ederim. Çünkü bu şekilde görebilirsiniz ve bakmak ile görmek çoğu zaman aynı sandığımız ama birbirinden epey farklı olan iki şeydir.

“Hiçbir şey ummuyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm.”

Zorba, Nikos Kazancakis

Gelelim ilk defa kamp yapacaklar için oldukça işe yarayacak tavsiyelerimize. Kamp tecrübesi edindikçe kamp hayatı daha zevkli gelmeye başlayacak şüphesiz ama ilk defa gidecekseniz belli başlı şeyleri bilmeniz çantanızı hazırlarken yanınıza alacaklarınız konusunda size fikir vermesi açısından iyi olacaktır. Kamp çantanızı hazırlarken planlı bir şekilde hazırlamalısınız. Çantayı hazırlarken öncelikle kaç gün kamp yapacağınızı düşünmelisiniz. 2-3 günlük bir kamp için benim çanta önerim şu şekilde olacak:

Çanta İçeriği

Çantamızı hazırladıktan sonra elbette tüm işimiz bitmiyor. Kampa gideceksek kafamızdaki ilk soru hangi çadırı almalıyım olacaktır muhtemelen ? İyi bir çadır gece iyi uyku anlamına da geliyor. Fakat çok bütçemiz yoksa bu konuda esnek davranabiliriz. Çevremdeki herkes ben de dahil Decathlon ürünlerini tercih ediyoruz. Her ne kadar son çadır alımımda yaşadığım pol çatlağı problemini çözmemiş ve bana halen sorun çıkarıyor olsalar bile. Ben Decathlon’un Arpenaz 3 Fresh&Black marka/model çadırını satın aldım. Çadır alırken şu noktaya dikkat etmenizde fayda var. Her ne kadar çadırlar 2 kişilik yazsa da siz iki kişi kalacaksanız 3 kişilik çadır almalısınız çünkü diğer türlü hem eşyalarınızı çadıra koyamıyorsunuz hem de çok dar bir alanda iki kişi kalıyorsunuz. Yalnızsanız sorun yok. Çadırımızı seçtikten sonra zeminde rahat uyumamızı sağlayacak olan matımızı ve uyku tulumumuzu seçmemiz gerekiyor. Burada opsiyonlar size kalmış matların fiyatları kalitelerine bağlı olarak değişiyor. Uyku tulumları için ise kamp mevsimi önemli. Kış kampları için daha düşük sıcaklıklar içeren uyku tulumları şart.

Peki kampa gidenler ne yer ne içer ? Kamp esnasında ne tür yemekler yapabiliriz ? Kamp alanları genellikle iki türlü oluyor ateş yakmanın serbest olduğu alanlar ve yasak olan alanlar. Orman vasfı olan bölgelerde ateş yakmak doğal olarak yasak bu tarz bölgeler için nurgaz kullanabilir ton balığı, barbunya gibi konservelere çantanızda yer verebilirsiniz. Ateş yakılabilir bölgelerde ve kamping alanlarında ise alternatifleriniz bol olacak. Açık havada sabah kahvaltılarınızda menemen, sucuklu yumurta v.b tatları deneyebilir bunun dışında öğlen ve akşa yemekleri için ateş yakıp tavuk, balık ve et pişirebilirsiniz. Ateş yakacaksanız lütfen dikkatli olun ve ateşi mutlaka söndürün !

Genel olarak benim kampa gidecek olanlara söyleyeceklerim bunlardan ibaret. Yazıyı noktalarken birkaç işe yarar tavsiyede bulunmak istiyorum. Onları da maddeler halinde yazıp bir yazıyı daha noktalıyorum. Yazı hakkında görüş ve önerilerinizi yorum formu aracılığıyla iletebilirsiniz.

Bunları Unutma !
Yeni içerikleri e-postayla alın:
Yazar Hakkında
Toplam 160 yazı
Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu
Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara