Uzun bir aradan sonra yeni bir gezi-seyahat blog yazısıyla herkese selamlar. Geçtiğimiz ay solo seyahat deneyimi yaşadığım bir Bosna Hersek seyahatine çıktım. Aslında yıllar önce 15 günlük bir Balkan turuna arkadaşımla çıkmış ve arabayla ülke ülke gezmiştik. O seyahatte bir tek Bosna’ya uğrayamamıştık. Ben de Pegasus ile gidiş-dönüş biletlerini 6 ay önce oldukça uygun fiyata aldığım için Bosna seyahatine çıktım. Tabi pek çoğunuz ve bu yazıyı okuyanlarınız gibi ben de Bosna’da gezilecek yerler, Bosna’da ne yenir? Mostar ve Saraybosna’da nerede konaklayabilirim gibi sorularıma yanıtlar aradım. Yazının bundan sonraki kısmını okuyacaklar için ağırlıklı olarak low-cost (düşük bütçeli) önerilerim olacak ve 2-3 günlük seyahat süresinde gezilebilecek yerler hakkında bilgi vereceğim.

Bosna Hersek Uçak Bileti Nasıl Ucuza Temin Edilir?

Balkan ülkelerine seyahat etmeyi planlıyorsanız uygun fiyata uçak bileti temin etmek mümkün. Özellikle çapraz sezon dediğimiz sezonlar için satın alacağınız biletleri çok uygun fiyata getirebilirsiniz. Ben Bosna için 6 ay öncesinden Pegasus kampanyası ile gidiş-dönüş 800 TL’ye bilet alabilmiştim. Anlık planlardan ziyade uzun vadeli planlarda özellikle kış sezonunda bileti uygun fiyata getirmeniz çok olası.

Bosna’da Nerede Konaklayabilirim? 

Konaklama konusunda Booking ve Airbnb üzerinden pek çok otel, hostel, daire vb seçeneğiniz mevcut. Ben Saraybosna’nın merkezinde katedralin dibinde, Başçarşı’ya çok yakın, küçük güzel bir dairede konakladım. Ev sahibi Sanel çok ilgiliydi. Benim gibi daireye sadece uyumaya gidecekseniz ve merkezde her yere yakın uygun fiyatlı temiz bir yer arıyorsanız kesinlikle öneriyorum. Booking üzerinden “Apartmani Grand Market” isminde daireyi bulabilirsiniz. Ben 2.5 gün için 1500 TL ödedim. Merkezde ya da Mostar’da pek çok konaklama seçeneğiniz mevcut. Airbnb ya da Booking kullanabilirsiniz.

Bosna’da Gezilecek Yerler

Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Bosna Hersek’te gezilecek yerlerden söz edeceğim kısımlar ülkenin başkenti Saraybosna ve en popüler destinasyonlarından olan Mostar’ı kapsayacak çünkü ben bu iki şehri deneyimleyebildim. Öncelikle Saraybosna’yı gezeceğim araç kiralamam gerekir mi gibi bir sorunuz varsa eğer tembel birisi değilseniz ve yürümeyi seviyorsanız hiç gerek yok. Şehrin bir ucundan öbür ucuna yürüyerek turlayabilir, yorulduğunuz ya da gözünüzün kesmediği yerde tramvay ya da otobüs kullanabilirsiniz. Ulaşım 2024 itibariyle  1.8 km = 30 TL. Biletleri aracın içerisindeki şoförden nakit para karşılığında satın alabiliyorsunuz. Peki Saraybosna’da nereleri gezmeliyim, meşhur yerleri nereler?

 • Başçarsı: Saraybosna’nın can damarı olan Başçarşı, Osmanlı döneminden kalma renkli dükkânları ve tarihi yapılarıyla dikkat çekici. Burada yerel el sanatlarını, geleneksel Bosna yemeklerini tadabilir ve tarihi atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Turistik bir destinasyon olduğu için bol bol Türk görmeniz mümkün. Biraz daha yaşlı işi bir yer olduğunu söyleyebilirim. Ben her sokağına girdim çıktım camiler, hamamlar vs. ile küçük bir Osmanlı havası var.
 • Katedrala Srca Isusova: İsa’nın Kalbi Katedrali Saraybosna’nın tam kalbinde yer alan ve oldukça güzel bir mimariye sahip bir Roma yapısı. Benim konakladığım evin hemen dibinde olduğu ve bulunduğu sokakta oldukça güzel dükkanlar, ışıklandırmalar ve yemek yiyebileceğiniz mekanlar bulunan bir konumda. İçerisine giremedim ancak mimarı açıdan dışarıdan çok güzel görünüyordu. Meşhur sönmeyen ateş anıtı da bu caddenin devamında ziyaret etmenizi öneririm.
İsa'nın Kalbi Katedrali
İsa’nın Kalbi Katedrali-Saraybosna
 • Latin Köprüsü: Eğer tarih merakınız varsa (ben çok severim) 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü’nü ziyaret etmeyi unutmayın. Hep derslerde duyduğumuz Avusturya-Macaristan veliahtı Ferdinand’ın suikaste uğradığı meşhur köprü Saraybosna’da ziyaret etmeyi unutmayın.
 • İnat Kuca: Bosna-Hersek’teki “İnat Kuća” (İnat Evi), Saraybosna’da bir adamın evinin, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde bir köprü inşaatı için yerinden taşınması gerektiğinde başlayan hikayesidir. Adam, hükümetin tüm para tekliflerini reddederek evini taşımayı kabul etmez. Sonunda, hükümetle anlaşma yapılır: Evi, nehrin karşı tarafına, orijinal halinin birebir kopyası olarak yeniden inşa edilecek adam da köprünün yapılmasına izin verecektir. Adamın bu inatçı tutumu sonucu, ev taşınır ve “İnat Kuća” adını alır, bugün bir restoran olarak hizmet vermektedir. Bu hikaye, Bosna kültüründe inatçılığın ve bireysel hakların korunmasının önemini simgeler.
 • Gallery 11/07/95: Katedralin hemen yanında yer alan bir soykırım müzesi olan Gallery’i mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum. Oldukça özenli ve güzel hazırlanmış bir ve yakın tarihin büyük utanç vesikası olan Bosna katliamını çarpıcı şekilde aktaran fotoğraf ve eserlerle dolu bir müze. İçeride sesli rehber satın alabiliyorsunuz. Sesli rehber ile birlikte 20 km gibi bir ücret ödüyorsunuz ama bence değer.

Benim saydığım ana yerler dışında Saraybosna’da gezilecek yerler arasında Umut Tüneli, Milli kütüphane, Ulusal müze, Osmanlı döneminden kalma camiler ve yapıları da sayabiliriz. Şehirde avm arama delileri için alışveriş merkezi de mevcut. Şehrin her yerini yürüyerek gezip ara sokaklara girip çıkarak keşfetmenizi öneriyorum.

Mostar’da Gezilecek Yerler
 • Stari Most (Eski Köprü): Mostar’ın simgesi olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi köprü, 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş ve şehrin en önemli turistik çekim merkezidir. Benim gittiğim dönemde çok sakindi ve rahatça çok güzel fotoğraflar çekebildim ama turistik dönemde oldukça yoğun oluyormuş. Köprünün alt kısmına inmek için biraz etrafı keşfetmeyi unutmayın asıl manzara aşağıda.
 • Kujundžiluk (Eski Çarşı): Köprünün hemen yanında bulunan bu tarihi çarşı, el yapımı hediyelik eşyalar, geleneksel takılar ve yerel sanat eserleri satan dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Mostar çok küçük ama doğal güzelliği olan bir şehir ve yine her yerini yürüyerek gezmeniz mümkün. Bu saydığım ana yerler dışında Koski Mehmed Paşa Camii, Karagöz Bey Camii , Müslümanlar ve Hristiyanlar Mezarlığı (Sahat-kula) gibi yerler de mevcut.

Bosna’da Ulaşım Nasıl?

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım:

Bosna Hersek Saraybosna havalimanı şehir merkezine çok uzak değil ancak ulaşım için çeşitli alternatifleriniz mevcut. Birinci seçenek belirli saatlerde kalkan Havaş tipi otobüsler mevcut. 2024 itibariyle 5 KM ücretleri mevcut. Diğer bir uygun fiyatlı seçeneğiniz ise otobüs kullanmak havalimanından çıkıp biraz yürüdükten sonra duraktan otobüse binebilir ve vatmandan 1.8 KM’ye otobüse binerek Saraybosna’ya ulaşmanız mümkün. (Saraybosna için Moovit uygulamasını kullanabilirsiniz hangi otobüse bineceğinizi size gösteriyor) Son seçenek ve benim asla tavsiye etmediğim seçenek ise taksi. Taksicileri maalesef bizimkilerden beter. Hepsi farklı rakam söylüyor ve sizi kazıklamaya çalışıyorlar. Mümkünse tercih etmeyin derim.

Saraybosna’dan Mostar’a Ulaşım:

Bu noktada iki seçeneğiniz var. Birinci seçenek otobüs ikinci seçenek ise tren. Ben mutlaka tren yolculuğunu tercih etmenizi öneriyorum. Hem daha konforlu hem daha uygun fiyatlı. Mostar’a bir gün ayırmanız yeterli olacağından orada konaklamanıza gerek yok. Tren sabah 7’de Saraybosna’dan kalkıyor ve 09.15’te Mostar’da oluyor. Akşam 17.15’te Mostar’dan Saraybosna’ya geri dönüyor. Tren biletlerini internet sitesinden online alabiliyorsunuz ancak oradan alsanız bile garda gidip fiziksel biletleri almanız gerekiyor o yüzden hiç gerek yok. Gidip gişeden gidiş/dönüş biletinizi alın. 18 km gibi bir fiyatı var. Biletinizi sakın kaybetmeyin trende sık sık kontrol ediliyor. Tren yolcuğunda şahane manzaralar sizi bekliyor.

Şehir içinde ulaşım Saraybosna’da otobüs ve tramvay seçenekleriniz mevcut. Mostar’da zaten her yere yürüyerek gidebilirsiniz öyle bir probleminiz olmaz. Araç kiralamak isteyenler için de havalimanı çıkışında bol bol araç kiralama şirketi mevcut.

Bosna’da Ne Yenir Ne İçilir?

Boğazına düşkünlerin sevdiği bölüme geldik. Eeee buraya kadar geldik ne yiyeceğiz ne içeceğiz? Yemek olarak ben cevapi (köfte) ve meşhur boşnak böreğini yemeniz gerektiğini zaten bildiğinizi düşünüyorum. Peki nerede yiyeceğiz? Ben bir sürü yerden börek denedim ancak yediğim en lezzetli böreği Mostar’da Pekara Lučki Most isimli fırında yedim. Gerçekten börekleri çok lezzetli tavsiye ediyorum. Köfteyi Saraybosna merkezde yediğim yeri hatırlamıyorum ama lezzetliydi. Onun dışında Saraybosna merkezde Asdz Ascinica isimli mekanda lezzetli yöresel Bosna yemeklerini yiyebilirsiniz. Eğer çift olarak gidiyorsanız ya da tek başınıza güzel bir yemek yemek niyetiniz varsa katedralin yanındaki Klopa isimli restorant çok güzel tavsiye ederim. Gittiği her yerde o ülkeye özgü biraları denemeyi seven birisi olarak yöresel biraları ve rakija isimli rakı benzeri içkilerini de içtim elbette. Alkolle aranız varsa fiyatlar gayet iyi. Bizim ayranın daha koyusu olan Ajran ve Türk kahvesi benzeri Bosna kahvesi de diğer içecek seçenekleriniz arasında

Yazının sonuna geldiğimize göre Bosna’ya seyahat edecekler için küçük tavsiyelerde bulunarak bu seyahat yazısını bitirmek istiyorum.

 1. Bosna’ya kimlikle seyahat edemezsiniz mutlaka pasaportunuz yanınızda olmalı
 2. Dil bariyeri sorunu yaşamazsınız Türk çok ancak Boşnaklar temel düzey İngilizce üzerinden gayet iyi iletişim kuruyor.
 3. Taksicilere asla güvenmeyin. Hepsi kazıklama peşinde. Mecbur binecekseniz pazarlık yapın. Sadece 10 markım var götürür müsün gibi o zaman işe yarıyor.
 4. Mobil hat için e-sim kullanabilir, havalimanından hat alabilir ya da Turkcell kullanıyorsanız günlük 180 TL’ye mevcut hattınızı Bosna’da kullanabilirsiniz.
 5. Duty Free’si  maalesef ucuz değil Türkiye ile birebir fiyatlar hatta bazı ürünler daha pahalı.
 6. Yazıyı yazdığım 2024 itibariyle 1 Bosna Markı 16 TL civarında. Buna rağmen fiyatlar özellikle yeme içme ve ulaşım konusunda iyi. Porsiyonlar bol ve lezzetli.
 7. Sadece benim gibi Saraybosna ve Mostar’ı ziyaret edecekseniz 2-3 yeterli olacaktır.

Son olarak başka bir ülkeye misafir gittiğinizi unutmayın. Orada yaşayan insanlara, kültürlerine ve acılarına saygı gösterin!

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.