Türk dili, Türk kültürü ve Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ile alakalı bir dergi hazırlama fikri bir gün bilgisayarda başında takılırken ansızın aklıma gelen bir şeydi. Fikir akla gelince hayale pek çok şey sığdırmak mümkün oldu ve yaklaşık bir bir buçuk aylık bir çalışma sürecinde ilk online dergi projem olan Türkçe Dergi’yi yayına aldım. Peki dergiyi çıkarırken ne hedefledim neler yaptım ?

 • İlk olarak bu derginin basılı bir yayın olmaktan ziyade online olarak okunmasını hedefledim. Basılı yayın süreci hem meşakkatli hem de bir o kadar maddi masraf gerektiren bir süreç olduğundan bu yolu seçtim.
 • Alanda buna benzer bir iki çalışma olsa da eksiklikler olduğunu düşündüğüm konular vardı bu dergi aracılığıyla bu konuları ele almak ve alanda çalışan binlerce öğretmen ve akademisyene ulaşmayı hedefledim.
 • Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi noktasında çeşitli yazılara, röportajlara yer vererek dergiyi daha ilgi çekici hale getirmeyi hedefledim.
 • Ayrıca dergi içeriğini biraz eğlenceli hale getirmek ve okuru sıkmamak adına magazinsel öğeler ekledim. ( Mini sözlük, infografikler, tavsiyeler v.s)
 • Derginin internet ortamından kolay olarak okunabilmesi adına turkcedergi.com alan adını satın alıp dergiyi buradan yayınladım. “Evet bu alan adının boşta olması sizin gibi beni de şaşırttı :)”
 • Dergiyi online platformlara issuu, scribd v.s yükledim. Böylece mobil uygulamalar aracılığıyla da okunabilmesini hedefledim.
 • Okunabilirliği arttırmak adına uygun yazı fontu ve yazı boyutlarını seçmeye özen gösterdim.
 • Derginin sosyal medya hesaplarını oluşturup sosyal medya üzerinden çeşitli paylaşımlardan bulundum.

Genel hatlarıyla tasarım ve içerik aşamasından sonra ortaya içime sinen bir çalışma çıktığını söyleyebilirim. Kendi yaptığı işleri dahi kolay kolay beğenmeyen birisi olarak daha evvel dergi tasarlamamış amatör bir tasarım meraklısına göre iyi iş çıkardığımı düşünüyorum. İlerleyen sayılarda dergiyi Turkcell Dergilik uygulamasına ekletme gibi bir hedefimde var bakalım üzerinde çalışıyorum. Türkçe Dergi umarım alanda çalışanların katkıları ile yoluna devam eder. Derginin ilk sayısını okumak isteyenler aşağıdan erişebilirler:

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

2 Yorumlar

 1. Merhaba, sizi bir süredir takip ediyorum. Öncelikle dergi için tebrik ederim.
  İzmir’de yaşıyorum, İngilizce Öğretmenliği mezunuyum, CELTA sertifikam var ve Çocuk Gelişimi Önlisans programını da yeni tamamladım. İngilizce öğretmeni olarak çalışıyorum fakat YTÖ kişisel olarak ilgimi çeken bir alan. Alanım dil eğitimi olduğu için Türkçe öğretiminde kullanılan materyalleri incelediğimde bazı ciddi eksiklikler olduğunu gördüm. Bunu siz de görüşmüşsünuz ki bir dergi çıkartmaya karar vermişsiniz. Dergiyi inceleyeceğim, sıcak bakarsanız ben de katkıda bulunmak isterim.

 2. Merhaba,
  Mesajınız ve güzel sözleriniz için teşekkürler. Türkçe Dergi projesine biraz tembellikten biraz da iş dolayısıyla ara verdim ama tekrar devam etmek niyetindeyim. Dergi herkese açık o yüzden siz de yazılarınızı gönderebilirsiniz yayınlayabiliriz. Tabi öncelikle ikinci sayı için bir plan proje yapmam ve yol haritası belirlemem gerekiyor. Bana iletişim bölümünde yer alan mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.