Ahmet Yesevi Üniversitesi tezsiz yüksek lisans programları, ücretleri ve başvuru şartları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ve uzaktan eğitim yoluyla yüksek lisans yapmayı düşünen üniversite mezunları için kendi deneyimlerinden yola çıkarak bir rehber yazısı oluşturmak istedim. Ahmet Yesevi Üniversitesi ne zaman kuruldu, vizyonu ve misyonu nedir? Kuruluş süreci ve tarihçesi ile yazıya başlayalım:

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan’ın Türkistan şehrinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in buyruğu ile 6 Mayıs 1991 tarihinde kuruldu. Süleyman Demirel’in Başbakan olarak yaptığı Kazakistan gezisinde (29 Nisan – 1 Mayıs 1992) bu üniversitenin Kazakistan ve Türkiye ortak üniversitesi olması kararlaştırıldı. İkinci Türk Cumhurbaşkanları Ankara zirvesinde ortaklık anlaşması imzalandı. Anlaşma ve buna göre hazırlanan Tüzük, TBMM’ce onaylandı. Kazakistan Bakanlar Kurulu, üniversite yönetimini Tüzük gereğince kurulan Mütevelli Heyetine bıraktı.

Üniversite, beşi Türkiye Cumhuriyeti, beşi de Kazakistan Cumhuriyeti tarafından atanan on kişilik bir Mütevelli Heyet tarafından yönetilmektedir. Mütevelli Heyet Başkanı Bakanlar Kurulu tarafından atanan Mütevelli Heyet Üyeleri arasından Cumhurbaşkanınca atanmaktadır. Üniversitenin Mütevelli Heyeti Ankara’dadır.

ahmet-yesevi-universitesi

Kazakistan ve Türkiye hükümetleri tarafından kurulan Ahmet Yesevi Üniversitesi ülkemizde uzaktan eğitim yoluyla diploma veren ve bu alanda öncü üniversitelerden birisi konumunda. Bu yazıda ben üniversite eğitimini tamamlayıp yüksek lisans yapmak isteyen fakat çeşitli sebepler ile (iş, aile v.s) üniversitedeki derslere katılamayacak durumda olan adaylar için uzaktan eğitim yüksek lisans programları hakkında bilgi vermek ve başvuru sürecini anlatmak istiyorum. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin 2017-2018 eğitim öğretim yılı için başvuruya açtığı yüksek lisans programları şunlar:


➜Arap Dili Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans
➜Bilgisayar Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans
➜Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezsiz Yüksek Lisans
➜Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Tezsiz Yüksek Lisans
➜İngiliz Dili Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans
➜İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz Yüksek Lisans
➜İşletme Tezsiz Yüksek Lisans
➜Sağlık Kurumları İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans
➜Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans
➜Turizm İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans
➜Türk Dili ve Edebiyatı Tezsiz Yüksek Lisans
➜Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Tezsiz Yüksek Lisans
➜Uluslararası İlişkiler Tezsiz Yüksek Lisans
➜Yerel Yönetimler Tezsiz Yüksek Lisans
➜Yönetim Bilişim Sistemleri Tezsiz Yüksek Lisans
➜Yönetim ve Organizasyon Tezsiz Yüksek Lisans


ahmet-yesevi-universitesi-tezsiz-yuksek-lisans

Ben de Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği bir projede çalıştığımdan hem yüksek lisans yapıp kendimi geliştirmek hem de işim nedeniyle askerlik süremi biraz daha tecil ettirebilmek adına Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programlarını araştırdım. Şanslıyım ki tam da şu an yaptığım iş ile ilgili (Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi) bir yüksek lisans programı açılmış ve başvurumu yaptım, evraklarımı teslim ettim ve ödememi gerçekleştirdim. Şu an Yesevi Üniversitesi yüksek lisans öğrencisiyim. Peki Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne başvurular nasıl yapılır ve yüksek lisans ücretleri ne kadar ?

 • Ahmet Yesevi Üniversitesi Tezsiz yüksek lisans programlarına yılda 2 defa (Güz ve bahar dönemleri) başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için herhangi bir lisans programından mezun olmanız yeterli. Ales ve Yds şartı aranmıyor.
 • Yesevi Üniversitesi yüksek lisans ücretleri 2017-2018 eğitim öğretim yılı için dönemlik 3000 TL. Eğer memursanız %20 indirim alabilirsiniz. Ben %20 indirim fırsatından faydalandım ve 2400 TL ödedim dönemlik.
 • Ahmet Yesevi Üniversitesi uzaktan eğitim yüksek lisans programlarının vize sınavları online yapılırken final sınavları İstanbul, Ankara ve İzmir’de belirlenen sınav yerlerinde yapılıyor. Ek olarak Kazakistan’ın Türkistan şehrinde de sınavlar yapılmakta. Diğer illerde yaşayanlar ne yazık ki belirttiğim illerde final sınavına girmek zorundalar.
 • Yüksek lisans süresince 1.5 yıl sonrasında ise 1 yıl toplamda ise 2.5 askerlik tecil hakkınız mevcut.

Genel anlamda üniversite ve tezsiz yüksek lisans programı hakkında bilgiler bunlar. Başvuru sonrası sizden istenen belgeleri, istenilen adrese kargoluyorsunuz. Ardından belgeleriniz onaylandıktan sonra ödeme işlemi gerçekleştiriyor ve kayıt oluyorsunuz. Üniversite sistemli ve düzenli çalışıyor, öğrenci işleri hemen her konuda sorulara yanıt veriyor ve sistemin işleyişi iyi. Web siteleri düzgün, istediğiniz zaman tüm işlerinizi kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Ahmet Yesevi Üniversitesi yüksek lisans programları hakkında detaylı bilgi almak ve merak ettiğiniz hususlar için buradaki başlıklarda yer alan soruları okuyabilirsiniz. Böyle bir imkân sundukları için hem devletimize hem Kazakistan’daki kardeşlerimize hem de üniversite yönetimine teşekkür etmek gerekir. Üniversite ve yüksek lisans ile alakalı sorularınızı yorum formu aracılığıyla bana iletebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşene dek hoşçakalın.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

26 Yorumlar

 1. Hocam merhaba, öncekile yazınız için teşekkür ederim, bende Ahmet Yesevi üniversitesin bilgisayar mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapmayı düşünüyorum size bir kaç sorum olacak. Sınavda zorluyorlar mı geçip kalma kolay mı? Çalışan birisi olduğum için uzaktan eğitim olması çekici geldi bana siz genel olarak tavsiye eder misiniz?

 2. Ceyhun Bey merhaba,

  Zorlama işi hocalara ve bölümlere göre farklılık gösterebilecek bir durum ama benim okuduğum bölüm olan Türkçe’nin yabancı dil olarak öğretimi tezsiz yüksek lisans programında epey ödev ve sorumluluk veriyor hocalar. Vizelerine etkisi düşükken finallerin etkisi bir hayli yüksek. Bu yüzden finallere iyi hazırlanırsanız kalacağınızı sanmıyorum. Askerlik tecili için yapmayı düşünüyorsanız deneyin tabi ama eğitim amaçlı düşünüyorsanız tezli ya da üniversite ortamında ders yapılan tezsiz lisans programlarını öneririm.

  • İrfan durmaz Yanıtla

   Gürkan hocam yüksek lisansta hazırladığınız örnekleri paylaşabilir misiniz?

   • Merhaba,

    Ahmet Yesevi Üniversitesi tezsiz yüksek lisans programını yarıda bıraktım. Dolayısıyla bir iki ödev dışında pek bir çalışmam olmadı.

  • Varolan kontenjanlara başvurun. Eğer kontenjanlar dolmuşsa yapacak bir şey yok. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için Ahmet Yesevi Üniversitesi tezsiz yüksek lisans programlarına erken kayıt olmanız gerekiyor.

 3. Merhaba,
  Senede iki defa toplamda iki dönem kayıt açılıyor. Bahar ve güz dönemleri. Siz en erken Temmuz-Ağustos ayları arasında açılacak güz dönemi uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programlarına kayıt yaptırabilirsiniz.

 4. Merhaba, Ahmet Yesevi Ünv.nin Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretilmesi programına kayıt yaptırmak istiyorum. Ancak siz hocaların ödev ve sorumluluk verdiğini söylemişsiniz. Bu ödevler ne işe yarıyor? Çünkü notta vize ve final sınavları etkili. Sizin 2.seneniz olmalı, memnun musunuz? Yoksa bsşka bir üniversiteyi mi önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Mustafa KAMIŞ Yanıtla

  Merhaba , Manisa Akhisar’da Türkçe Öğretmeni olarak çalışıyorum.Hoca Ahmet Yesevi Üni. ”Yabancılara Türkçe Öğretimi” alanında tezsiz yüksek lisans yapmak için ön kayıt yaptırdım.Tezsiz Yüksek Lisans süresi ne kadardır.Dersler başladıktan sonra bir yılda bitirilebilir mi?Sanırım dersler canlı olarak internet aracılığıyla yapılıyor.Takip edemediğim dersi sonradan izleme şansım var mı?Derslerin finallerin etkisinden bahsetmişsiniz derslerin güçlüğü hususunda bilgi verebilir misiniz?Ödev ve sorumluluk verildiğini belirtmişsiniz örnekleyebilir misiniz?(uzaktan eğitim yapan bir kurumda bunu nasıl nesnelleştirebiliyoruz merak ettim)Şimdiden teşekkür ederim.

 6. Merhabalar ben İngiliz Dili eğitiminde yüksek lisans yapmak istiyorum. Yds şartı aranmıyor diyor ama bana yds ye girmiş olmanız hatta belli bir puan almanız gerekiyor dedi. Bu arada dersler çok zor oluyor mu sınavlar falan? çalışan biri olarak söylüyorum

 7. Merhaba hocam. Türk Dili ve Edebiyatı uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans başvurumun uygun bulunduğu mesajını aldım. Aklıma takılan bir kaç soruyu sormak istiyorum. Eğitim ücretini ne zamana kadar ödemem gerekiyor? Taksitli ödeme yaparsam kendime ait bir kredi kartı ile mi ödemeliyim? Ailemden birinin kartıyla ödemem mümkün mü? Dersler ne zaman başlayacak ve sınavlar nerede olacak? Bu sorular hakkında bilgi alırsam çok sevinirim. Teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Ödemelerle ilgili detaylar vs. değişiklik gösterebilir o yüzden en iyi bilgiyi üniversiteyi arayarak erişebilirsiniz. Taksitle ödeme seçeceği ve kart konusunu inanın bilmiyorum yanlış yönlendirmek istemem. Derslerin başlangıç tarihi, akademik takvim v.s Ahmet Yesevi Üniversitesi web sayfasından ilan edilir orayı takip edin.

 8. Merhaba hocam, Ben de yüksek lisans için ön kayıt yaptırdım merak ettiğim bir soru olacaktı. Tezsiz yüksek lisanstan tezli yüksek lisansa geçiş mümkün mü? Bunun hakkında bilginiz var mı?

 9. merhabalar, uzaktan iş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. biraz da yaşım var acaba zor olur mu? bilgi verirseniz sevinirim .

  • Merhaba,

   Herhangi bir zorluğu yok. Dersleri takip eder verilen ödevleri yaparsanız problem olmaz. Yaşla ilgili herhangi bir sorun da söz konusu değil.

 10. Hocam merhabalar, Ahmet Yesevi üniversitesinde tezsiz uzaktan eğitim yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum. Askerliğimi en azından 2023 yılı başına kadar rahatlatabilmek için. Üniversitenin web sayfasında net bir bilgi bulamadım, burada kabul edilmeme şansımız var mıdır? Kontenjan ile alakalı bir şey yazmıyor çünkü. Lisans diploma notum düşüktü bu yüzden biraz tedirginim doğrusu.

 11. Hocam Selamlar. Ahmet Yesevi Üniversitesinde yüksek lisansa kayıt oldum bu yaz. 14 Eylül’de ertelemeleri askerlik birimine bildireceklerini söylemişlerdi. Fakat neredeyse 1 ay geçti hala e-devlet askerlik kısmında değişiklik yok. Benim de 22 ekimde tecilim sonlanacak, acaba o güne kadar hala ertelenmemiş olursa sıkıntı yaşar mıyım? Ya da onların başvuru yaptıkları tarih mi önemlidir. Ve son olarak sizde de böyle uzun mu sürdü acaba ertelemelerin sisteme düşmesi.

 12. Merhaba Bende Yüksek Lisans başvurusu yaptım. Bugün onaylandı. Kamu personeliyim. Siyaset bilimi ve Kamu yönetimini seçtim. Bölümün zorluğu nedir? Is güvenliği mi sevseydim diye düşündüm. Bir de sınavlar hakkında bilgi verir misiniz. Test usulü mu olur yazılı tarzında mi? Teşekkürler

 13. Kelebek esintisi Yanıtla

  Merhaba Cem Bey, nasil gidiyor zor mu? Ben de siyaset bilimi dûsûnûyorum bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Hasan Taştan Yanıtla

   Merhaba Ahmet Yesevi ünv türk dili ve edebiyatı bölümü tezsiz yüksek lisans programına kayıt oldum dersler nasıl işleniyor…canlı derslere girme zorunluluğu var mı …Bilmiyorum cokda bilgiye sahip değilim işin açıkçası …Benim gibi bu bölüme kayıt olan arkadaşlar var mı ….

   • Canlı derslere belirli oranda katılım sağlamanız gerekiyor yoksa devamsızlıktan kalırsınız. Üniversitenin web sitesinden bilgileri erişebilir ve koşulları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.