Günümüzde dil öğreniminde her zaman, her yerde, her şekilde öğrenme metodu etkin bir biçimde kullanılmakta. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mobil cihazlar artık hepimizin hayatının en büyük parçalarından birisi haline geldi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi noktasında kullanabileceğimiz pek çok mobil uygulamada yayınlanmaya başladı. Dil öğrenmek, güzel Türkçemizi öğrenmek isteyen öğrencilere önerebileceğim çeşitli mobil uygulamaları bu yazıda derlemeye karar verdim. Uygulamaları akıllı telefon ve tabletlerinize yükleyerek dil öğrenme sürecinizi geliştirebilir, eğitmenseniz öğrencilerinize tavsiye edebilirsiniz.

Not: Bu yayında vereceğim uygulamalar Android mobil işletim sisteminin uygulama mağazası olan Google Play Store indirme linkleri ile birlikte sunulacaktır. ios işletim sistemi kullanan arkadaşlar genel olarak uygulamalar her iki platformda da yer almakta Apple uygulama mağazasından aynı adla aratarak uygulamaları indirebilirsiniz.

Yabancılara Türkçe Öğretimi İçin Kullanabileceğiniz Mobil Uygulamalar

 1. Türkçe Öğretimi: Hasan Keremoğlu tarafından kodlanan uygulama yabancılara Türkçe öğretimi konusunda bir hazine niteliği taşıyan materyal ve makaleler açısından zengin web sitesi turkcede.org’un mobil uygulaması. Uygulama içerisinden sitede yer alan tüm dökümanlara anında erişim sağlayabilir ve materyalleri inceleyebilirsiniz. Tavsiye ediyorum.
 2. Yunus Emre Enstitüsü: Türkçenin Dünya da yaygın olarak eğitimi ve öğretimi konusunda önemli bir misyon üstlenmiş olan Yunus Emre Enstitüsü’nün web sayfasının mobil uygulaması Android ekosisteminde kendisine yer bulmuş vaziyette. Uygulama aracılığı ile Yunus Emre Enstitüsü tarafından yapılan güncel duyurular, kurslar ve etkinlikleri takip edebilir, projelere erişebilirsiniz.
 3. Merhaba Umut: Turkcell tarafından ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli vatandaşların temel dil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak hazırlanan bu uygulamayı listeye eklemeyi uygun gördüm. Uygulama Arap alfabesi içeriyor ve temel düzeyde Türkçe kavramları, acil durumda aranacak numaraları v.b özellikleri içererek Suriyeli mültecilere rehber niteliği taşıyor.
 4. Duolingo: Google Play üzerinde yer alan en iyi dil öğrenme yazılımlarından birisi olan Duolingo artık Türkçe öğrenmek isteyenler içinde seçenek sunuyor ve kademe kademe Türk dilini öğrenmeye başlıyorsunuz. Uygulamayı hem öğrencilerinize tavsiye edebilir hem de kendiniz başka dilleri öğrenmek amaçlı kullanabilirsiniz. Kesinlikle tavsiyemdir.
 5. Busuu: Duolingo ile benzer nitelik ve kalitede ödüllü mobil dil öğrenme yazılımlarından birisi olan Busuu kullanıcı dostu arayüzü ve basit ders anlatımları ile kademe kademe Türkçe öğrenmek isteyenler için temel düzeyde ve ileri düzeyde Türk dili bilgisi içeren konu ve seçeneklere sahip.
 6. Mondly Türkçe Öğren: Yine farklı bir alternatif içeren İngilizce üzerinden Türkçe öğrenme yazılımlarından olan Mondly Ati Studios tarafından geliştirilen bir uygulama. Hem konuşarak hem yazarak hem de kelime okuyarak öğrenme seçeneği sunan uygulama Türkçe öğrenmek isteyen yabancılar için biçilmiş kaftan.
 7. Türkçe Öğrenme 6000 Kelime: Uygulama adından anlaşıldığı üzere kelime tabanlı Türkçe öğretimi üzerine kodlanmış. Uygulama içerisinde yer alan 6000 Türkçe kelime görseller ile süslenerek öğrencilere sunulmuş. Böylece öğrenciler görseller yardımı ile Türkçe kelimeleri öğrenmiş olacak ve hem görsel hem de zihinsel öğrenme süreçleri tamamlanacak. Tavsiye ettiğim uygulamalardan.
 8. Türkçe Kelime Oyunu: İlkokul seviyesinde dil öğrenmeye yeni başlamış öğrencilere faydalı olabilecek bir oyun olan bu uygulama ile eş ve zıt anlamlı kelimelerin kavranılması, atasözü tamamlama, deyimleri anlamlandırma ve kelime bilgisi gibi kavramların öğrencilere kazandırılması hedeflenmiş. Eğitim faaliyetleri kapsamında denenebilir bir uygulama.

Benim tavsiye edebileceğim mobil uygulama ve oyunlar yukarıdakilerden ibaret. Listeye hem sizden gelen öneriler hem de ilerde kendi eklemelerim olacaktır. Uygulamaları indirmek için linkere tıklayarak Google Play Store’a erişebilir ve oradan indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yorum formunu kullanarak sizlerde tavsiyede bulunabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek ümidiyle.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

7 Yorumlar

 1. Rus kız arkadaşım Türkçe öğrenmek istiyor. İngilizce ile değil Rusça dili ile Türkçeyi hangi programla öğrenebilir acaba?

   • Merhaba ben de rusça öğrenmek istiyorum,orta seviyeye yakın rusça biliyorum.Türkçe öğrenmek isteyen rus varsa yardım ede bilirim

 2. Hocam size bir konu hakkında danışmak istiyordu.. ‘ya…. ya( da) bağlacı kitaplarda sadece tercih anlamda olduğu söyleniyor. Ben tahmin anlamının da olduğunu söylüyorum. Nasıl?
  Ahmet nerede?
  Ahmet ya evde ya yolda.(Ben bunun tahmin oldugunu söylüyorum Bu şekilde bir kullanımı var mı?)

 3. Gramer öğretirken gramer yapılarının kullanım sıklıklarına göre anlatım yapmak gerekiyor. Bu durumdan ötürü bir yabancıya bu dil yapılarını anlatırken daha yalın ve çok kullanılan şekli olan tercih anlamı şekli üzerinden anlatıyoruz. İstinai gramer yapıları kafa karıştırmak ve süreci zorlaştırmaktan başka işe yaramıyor maalesef. Verdiğiniz örnek ve teziniz doğru ama bunun öğretilmesine gerek yok. Öğrenci zaten zamanla dil yapıları arasındaki farkları ayırt etmeye başlayacaktır.

 4. Merhaba,yabancı bir arkadaşım (Amerikalı),Türkçe öğrenmek istiyor ama amacı ilk başta kural öğrenmek daha sonra pratik yapmak.Hangi programı indirmeli app store’dan?

  • Dualingo, Rosette Stone ve Busuu’yu deneyebilir. Ama gramer öğrenmektense italki gibi uygulamalar aracılığıyla ders almasını tavsiye ederim.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.