Dünya’nın yaşayan en eski dillerinden birisi olan Türkçe (m.ö 3500 yılına dayandırılır) aynı zamanında Dünya’nın en eski edebi dönem ve çevrelerini de oluşturmuş müstesna bir dildir. Üniversiteyi bitirmiş olduğum şu günlerde Kpss maratonu ile uğraşmaktayım. Vaziyet böyle olunca da ÖABT dediğimiz Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi bir hayli önem kazanmış durumda. Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki yıllarımda her ne kadar dersimize girmeden başka fakülteye gitmiş olsa da kıymetli hocamız Prof. Dr. İlhan Genç’in Eski Türk Edebiyatı Tarihi-Giriş isimli kitabından yararlanarak pek çok bilgiyi öğrenmiş oldum. Kitapla birlikte derslerde bize rehberlik eden ve adeta kafamıza vura vura Eski Türk Edebiyatı’nı bize belleten Dr. İlyas Yazar hocamıza da buradan selamlar. Sayesinde epey şey ezberimizde yer edinmiş de haberimiz yokmuş. Hem derslerde işittiklerimi hem de bu kitaptan yararlanarak oluşturduklarımı Eski Türk Edebiyatı’nda İlkler başlığı altında bir pdf dosyası haline getirip alan sınavına hazırlanan aday arkadaşlar için kaynak olması açısından bloğumda sunmak istedim. İlerde ekleme-çıkarma yapacağım bu çalışma güncel olacaktır. Umarım faydasını görürsünüz. Sınav ve derslerde tüm edebiyatçılara başarılar dilerim.

Eski Türk Edebiyatı’nın Tanımı:

Eski Türk edebiyatı Osmanlı Devleti sınırları içerisinde 13. yüzyıl sonlarında başlayıp 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar varlığını devam ettiren nazari ve estetik esaslarını İslamî kültürden alan, Fars Edebiyatı etkisi altında şekillenen, Arapça, Farsça kökenli kelimelerin yoğunlukta olduğu bir edebiyat meydana getiren, sanatlı(beliğ) söyleyişi önemseyen, kuralcılığın ve geleneğin ağır bastığı Türk Edebiyatı’nın en önemli dönemlerinden birine verilen isimdir.

Eski Türk Edebiyatı’nda İlkler:

[gview file=”https://www.gurkanbilgisu.com/wp-content/uploads/2016/07/Eski-Türk-Edebiyatı-İlkler.pdf” height=”700px” width=”640px”]

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.