Ömer Hayyam’ın hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme ödevi olan bu çalışmam 2013 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Bilim Tarihi dersi için hazırlanmıtı. O dönem hocamız tüm sınıfa çeşitli sanatçıların hayatı üzerine ödevler vermiş ve 2 hafta içinde teslim edilmesini istemişti. Bende Türk edebiyatında özellikle rubaileri ile ün kazanan ünlü İranlı şairin biyografisini incelemek ve eserlerine dikkat çekmek için listeden onu seçmiştim. Bugün bile halen değerini koruyan hikmetli dörtlüklerin yazarı Hayyam bize asırlar öncesinden gelen bir hediyedir diyebiliriz. Ömer Hayyam’ın hayatını, eserlerini ve sanatını merak edenlerin okuyabileceği ve kısa öz bir anlatımdan oluşan bu ödev çalışmasını .pdf formatında site üzerinden görüntüleyebilir dilerseniz indirerek bilgisayarınızdan bakabilirsiniz.

Ömer Hayyam Kimdir ?

Hayyam, Nişabur doğumludur. Yaşadığı dönemin ünlü veziri Nizamül-Mülk ve Hasan Sabbah ile aynı medresede zamanın ünlü alimi Muvaffakeddin Abdüllatif ibn el Lübad’dan eğitim görmüş ve hayatı boyunca her ikisi ile de ilişkisini kesmemiştir. Bazı kaynaklar; Hasan Sabbah’ın Rey kentinden olduğu Nizamül-Mülk’ün de yaşça Ömer Hayyam ve Hasan Sabbah’tan büyük olduğunu ve böylece aynı medresede eğitim görmediklerini belirtmektedir. Yine de Ömer Hayyam, Hasan Sabbah ve Nizamül-Mülk’ün ilişki içinde olduklarını inkar etmemektedir.

Ömer Hayyam, birçok bilim insanınca Bâtınî ve Mu’tezile anlayışlarına dâhil görülür. Evreni anlamak için, içinde yetiştiği İslam kültüründeki hâkim anlayıştan ayrılmış, kendi içinde yaptığı akıl yürütmeleri eşine az rastlanır bir edebi başarı ile dörtlükler halinde dışa aktarmıştır.

Ömer Hayyam Hayatı-Eserleri-Edebi Kişiliği 

[gview file=”https://www.gurkanbilgisu.com/wp-content/uploads/2016/07/Ömer-Hayyam-Hayatı-Eserleri.pdf” height=”700px” width=”640px” save=”1″]

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.