Trafik kazası sonrası yapılması gerekenler neler ? Trafik kazası yaptım neler yapmalıyım gibi sorularınıza yanıt olabilecek tecrübeye dayalı yeni bir yazım ile daha sizlerleyim. Yaklaşık 1-1.5 ay kadar önce aracımla seyir halindeyken şoför tabirine pek de uymayan bir kör dayı tali yoldan ana yola sağına soluna bakmadan çıkıp aracıma sol taraftan vurdu ve kazaya sebep oldu. Kısacası bir trafik kazası geçirdim. Şükür ki kaza sadece maddi hasarlı bir kaza idi.

 Peki trafik kazası sonrasında neler yapmalıydım ? Kaza tespit tutanağı, ehliyet, ruhsat bilgileri vs pek çok teferruat var işin. Ben de sizlere tüm bunları basit bir biçimde yapabilmeniz adına kaza geçirmemenizi de temenni ederek maddeler halinde sıralayacağım. Maddi hasarlı bir trafik kazası yaşadığınızda yapmanız gerekenler:

 • İlk olarak aracınızı kaza sonrası kontrol altına alın ve yangın ya da hasar ihtimaline karşı derhal aracı stop edin ve aracınızın güvenli bir yerde olduğundan emin olduktan sonra aracı terk edin.
 • Panik halinde olmayın ve sakin kalmaya çalışın. Diğer aracın sürücüsü ile haklı-haksız kavgasına girecek olursanız iş polise kalmadan sorunu aranızda halletmeye çalışın.
 • Polisi en son ihtimal olarak çağırın, artık kaza tespit tutanağı olduğu için polisler yaralı olmadıkça olay yerine gelmiyor, gelseler de bir ton laf söylüyorlar, bilginiz olsun.
 • Kazaya karıştığınız sürücü ile uzlaştıysanız ilk olarak araçları yerinden kıpırdatmadan kaza anının fotoğraflarını çekmeniz gerekiyor. Her iki aracında plakaları görünecek şekilde dört bir yandan bol bol fotoğraf çekin ki sigorta şirketine sunacak deliliniz olsun.
 • Ardından işi resmiyete dökmeniz gerekiyor. Diyelim ki karşı taraf hatasını kabul etti (benim karıştığım kazada olduğu gibi)  o zaman hemen karşı tarafın ehliyet, ruhsat ve poliçe bilgilerini de alarak kaza tespit tutanağınızı dolduruyorsunuz ve karşı tarafında sizinde beyanlarınız, olay yerinin canlandırılması ve çizimi yapılıp poliçe, ruhsat ve kimlik bilgileri giriliyor kağıda, ardından imzalar atılıyor ve olay bitiyor. Tabi tüm bu işlemler elle yapıldığından hem trafik aksıyor hem de siz zaman kaybı yaşıyorsunuz. Peki çaresi ne bu işin ?
Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nedir ? Nasıl Kullanılır ? 
 • Evvela bu uygulamanın işinize yaraması için bir akıllı telefonunuzun olması gerekmekte. iOS yahut Android işletim sistemine sahip cihazlarınız için uygulamayı indirip kullanabilirsiniz.
 • iOS için >>>> https://itunes.apple.com/tr/app/mobil-kaza-tutanag/id918129507?mt=8
 • Android için >>>> https://play.google.com/store/apps/details?id=org.sbm.ktt&hl=tr
 • Telefonunuzda kurulu olan bu uygulamayı kaza yaşadıktan sonra açıp hem kendinizin hem de karşı tarafın poliçe, kimlik, ehliyet, ruhsat bilgilerinin fotoğraflarını çekebilir ve tek tek elle yazmak kalem kağıtla zaman kaybetmek derdinden kurtulabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra Mobil Kaza Tespit Tutanağı ile olay anının canlandırmasını yapabilir, ses kaydı ile olayı anlatabilir, karşı tarafın ve sizin beyanınızı ekleyerek telefonunuzun ekranından imza dahi atabilirsiniz.
 • SBM tarafından hazırlanan uygulama bence oldukça yenilikçi ve başarılı bir uygulama kendim kaza anında bizzat denedim hem sigorta şirketlerinin mutabık kalması ve eksper sürecinin hızlandırılması açısından iyi hem de zaman kazandıran bir uygulama.
 • Gerekli bilgileri tamamlayıp dosyanızı gönderdiğiniz takdirde sigorta şirketleri kaza anında kusur oranlarını belirliyor, siz de memnun kalmaz iseniz itiraz edebiliyorsunuz.
 • Fakat işin resmi kısmı da olsun derseniz mutlaka kağıdı da doldurun derim.
 • Kaza tespit tutanağının en dezavantajlı yanı ise maalesef bu uygulamadan tamircilerin bihaber olması ve ille de dosya kağıt evrak ıvır zıvır istemeleri çıkalı 2-3 olduğundan olsa gerek ben tamir için götürdüğüm yerde durumdan haberleri yoktu, benim sayemde öğrendiler.
 Genel olarak sizlere trafik kazasından sonra yapmanız gerekenleri özetlemeye çalıştım ve büyük bir kolaylık olduğunu düşündüğüm mobil kaza tespit tutanağından söz ettim. Tüm bu işlemlerden sonra aracınızı istediğiniz yerde istediğiniz biçimde tamir ettirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken evraklarınız ile gerekli başvuruları yapmak olacaktır. Hepinize kazasız, belasız sürüşler, iyi günler dilerim. Aşağıda mobil kaza tespit tutanağını nasıl kullanacağınızı detaylı biçimde anlatan bir PDF sunusu var onu incelerseniz faydası olacaktır.
Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

2 Yorumlar

 1. Gürkan bey bu bilgiler çok önemli, internette aratıyorsun saçma sapan siteler çıkarıyor google, teşekkür ederiz efedim.

 2. Tamirci ile olan sorunu nasıl hallettiniz. Benden hala ruhsat ehliyet fotokopilerini istiyor.

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.