Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi yüksek lisans programları hangi üniversitelerde var ? Yabancılara Türkçe öğretimi yüksek lisans programları açan üniversiteler hangileri ? Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında çalışan ya da bu alanda akademik kariyer yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında muhtemelen yüksek lisans imkanları ve bu alanda yüksek lisans programı olan üniversiteler ve kontenjanları geliyordur. Ben de bu yazıda ülkemizde yabancılara Türkçe öğretimi alanında yüksek lisans programı açan üniversitelerin detaylı bir listesini hazırlamayı planladım. Böylelikle bu alanda arama yapanlar toplu halde bu programlara ve başvuru koşullarına erişim sağlayabilirler. Üniversite bazlı listemiz şu şekilde:

 

Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi konusunda tezli yüksek lisans programı sunan Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi yüksek lisans programına kayıt için ALES ve YDS şartı bulunuyor. Başvuru yapan adaylar arasından diploma puanı, ALES ve YDS ortalaması alınarak öğrenci kabulü yapılıyor. Detaylar için başlığın olduğu yukarıdaki mavi butona tıklayarak üniversitenin ilgili web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

İstanbul’da yaşayıp Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında master yapmak isteyen adaylar için Yıldız Teknik Üniversitesi’nin tezli yüksek lisans programı mevcut. Programın başvuru ve kabul şartları diğer üniversitelere göre daha sıkı. Program yalnızca eğitim fakültelerinin Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği bölümlerinden mezun adayları yüksek lisans programına kabul ediyor. Bunun yanı sıra mezuniyet ortalamanızın 2.50/65 olması, ALES puanın minimum 70 olması ve YDS gibi sınavlardan en az 50 almak gibi şartlar var. Detaylara üniversite web sayfası üzerinden erişmeniz mümkün.

 

İzmir’de yaşayanlar ve bu alanda yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için Dokuz Eylül Üniversitesi ve DEDAM işbirliği ile tezli yüksek lisans programı mevcut. Önceki yıllarda dil şartı bulunan bölümde 2018 yılı itibariyle ön kabul için dil şartı kaldırılmış ALES ve diploma puanına göre alım yapılıyor. Bu açıdan avantaj olsa da sınırlı sayıda yüksek lisans kontenjanı sunulduğu için kabul için iyi puanlar almanız şart. Detaylara enstitünün web sayfası üzerinden erişmeniz mümkün.

 

Ankara için bir diğer alternatif ise özel üniversitelerinden olan Başkent Üniversitesi’nin yüksek lisans programı. Programa kabul için ALES sözel puan türünden en az 55 ve yabancı dil sınavlarından en az 55 puan ve üzeri almış olmak gibi şartlar aranıyor. Devlet üniversitelerinden farklı olarak elbette eğitiminiz için belirli bir ücret ödemeniz söz konusu. Üniversite kendi mezunlarına %30 indirim uyguluyor.

 

Sakarya Üniversitesi Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi tezli yüksek lisans programı yine ALES ve YDS şartı ile alım yapan üniversitelerinden birisi. Bu alanda hem tezli hem de tezsiz program sunan üniversite bünyesinde eğitimini tamamlamak için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Ankara için bir diğer alternatifiniz ise Gazi Üniversitesi. Türkçe öğretimi konusunda başarılı bir üniversite olan Gazi’de bu alanda yüksek lisans yapabilmeniz mümkün. Programa kayıt olmak isteyenler için şu şekilde bir not düşülmüş: “Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türk Halk Bilimi anabilim dallarının birinden veya eğitim fakültelerinin yabancı dil eğitimi anabilim dallarının birinden mezun olmak. Türkçe Öğretmenliği bölümü dışında belirtilen alanlardan mezun olanlar anabilim dalı tarafından belirlenen bilimsel hazırlık derslerini almak zorundadır.” Bunun yanı sıra YDS ve eşdeğeri sınavlardan 50 puan alma kriteri bulunuyor.

 

Hacettepe Üniversitesi Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi tezli yüksek lisans programı bu alanda yüksek lisans yapmak isteyenler için bir diğer alternatif. Minimum 60 ALES puanı ve 50 YDS puanı şartı aranan programa katılabilmek için üniversitelerin Eğitim, Fen-Edebiyat ve/veya Edebiyat Fakülteleri Dil, Edebiyat, Lehçeler ve Mütercim-Tercümanlık alanlarında Lisans derecesine sahip olmanız gerekiyor.

 

İstanbul’da yaşayanlar için köklü üniversitelerden olan İstanbul Üniversitesi Yabancılara Türkçe öğretimi tezli yüksek lisans programı iyi bir seçenek olabilir. Tıpkı diğer üniversitelerde olduğu gibi bölümde ALES ve YDS şartı aranmakta. Başvuru dönemlerinden listenize eklemeyi unutmayın. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi bünyesinde yabancılara çalışma imkanı bulabileceğini bir ortam olması programın cazip yanlarından.

Benim araştırmalarım sonucu bu alanda yüksek lisans (tezli) eğitimi veren üniversiteler bunlar. Fakat ilerleyen dönemlerde bu alanda başka üniversitelerin de yüksek lisans programlarını açıp Türkçe’nin yabancı dil olarak öğretimi alanında aktif rol alacaklarına inanıyorum. Fakültelerin ve programların ilgili sayfalarına mavi butonlara tıklayarak erişebilirsiniz. Liste dışında gözümden kaçan ve sizin bildiğiniz yüksek lisans programları varsa yorum formu aracılığıyla iletebilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

4 Yorumlar

  1. Selam,
    bu bölümün yüksek lisans bilimsel sınavında ne gibi sorular sorulur? bilginiz yoksa sizce neler sorulabilir? yabancı dil edebiyat mezunuyum ama bu bölümde yüksek lisans düşünüyorum. teşekkürler.

  2. Merhaba, ben Türkçe öğretmenliği okuyorum ve Korece`ye ilgiliyim. Tömerde dil kursuna devam ediyorum ve şimdilik A2 seviyesinde Korece biliyorum. Türkiye`de Korece-Türkçe noktasında yüksek lisans programı veya bu alanda ilerleyebileceğim tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı?

Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.