iPhone 15 Pro Max satın almayı düşünen kullanıcılar için kendi deneyimlerimi içeren inceleme yazısından herkese selamlar. Yaklaşık 3.5 yıldan bu yana kullandığım emektar iPhone 11’i değiştirmeye karar verip bunun için geçen yıldan bu yana birikim yapmıştım. iPhone 15 lansmanı sonrası alacağım cihazı buldum ve iphone 15 Pro Max modelinde karar kıldım. Öncelikle neden iphone 15 pro değil de pro max modelini tercih ettim size bundan söz edeyim:

Neden iPhone 15 Pro Yerine iPhone 15 Pro Max Tercih Ettim?

  • Daha uzun pil ömrü. (Tüm pil testlerinde 15 Pro kötü sonuç veriyor.)
  • Daha büyük ekran (Tamamen kişisel bir konu)
  • Bir tık daha iyi kamera deneyimi (Apple bu yıl farklılık yapıp iki model arasına kamera farkı koydu)

Benim tercihimi önem sırasına göre yazdığım bu üç unsur etkiledi. Telefonu yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum ve bahsettiğim ve özellikle pil performansından son derece memnunum. Özetle tüm gün sizi idare edecek pile sahip en iyi kamera ve hız performansı sunan bir iphone istiyorsanız iPhone 15 Pro Max bir tercih sebebi ama ağırlık ve boyut sizin için bir problemse şarj ve kameradaki bazı özelliklerden feragat edip daha taşınabilir bir cihaz olan 15 Pro modelini tercih edebilirsiniz.

iPhone 15 Pro Max ile ilgili temel donanımsal veriler:

İşlemci: A17 Pro 3nm 3.78 ghz

Ram: 8 GB

Hafıza: 256 GB başlangıç modeli

Apple kullanıcıları bilir Apple her zaman en yüksek rami kullanmaz ancak donanım ve yazılımı en optimize şekilde kullanması konusunda bir numaradır. Model yükseltince cihazın hem ekranı hem de hızı bana oldukça iyi geldi. İşlemci hakkını veriyor ve cihaz benim günlük kullanım senaryoma göre çok akıcı bir deneyim sunuyor. (Benim günlük kullanım senaryomu Safari, sosyal medya uygulamaları, Spotify, Youtube ve Kamera kullanımı oluşturuyor. Telefonla oyun oynayan biri değilim o yüzden ray-tracing gibi özellikler benim için önemsiz) Cihazla her türlü işlemi sorunsuz, akıcı ve hızlı şekilde yapabilirsiniz endişeniz olmasın.

Peki iPhone 15 Pro Max’in ısınma ve arka cam kırılma, kasa çizilmesi, parmak izi bırakma gibi problemleri var mı? Cihazı aldığımda iOs 17.0.3 güncellemesini hemen yaptığım için ben cihazda hiçbir ısınma sorunu yaşamadım. Apple cihaz ilk çıktığında bir yazılım hatasından kaynaklı ısınma problemi olduğunu kabul edip güncelleme yayınladı, kasa kalitesine gelecek olursak dayanıklılık testi vs yapmadım ama çoğumuz standart kullanıcıyız arkadaşlar kılıfla kullanıyorum işte o yüzden ne çizilme ne parmak izi ne de kırılma gibi problemler yaşamadım.

iPhone 15 Pro Max’in kamerası nasıl gerçekten kaliteli ve güzel video ve fotoğraflar çekebiliyor musun? Apple telefonların bence genel olarak kamera kalitesi hep iyiydi. Ben ilk defa standart model dışında Pro model kullanıyorum ve arka kamerasını gerçekten çok beğendim ama selfie kamerası için aynı şeyi söyleyemeyeceğim bence ön kamera arka kamera kadar güçlü değil. Özellikle ön kameranın düşük ışık performansı ve yazılımsal işlemesini ben pek beğenemedim açıkçası. iPhone 15 Pro Max’in arka kamerasına dönecek olursak orada mm seçenekleri ile çekimler yapmak keyifli. Fotoğrafların kalitesini görebilmeniz adına örnekleri aşağıda paylaşıyorum. Eğer çekimleri raw formatında yaparsanız görseller daha keskin ve kaliteli oluyor ancak standart jpeg çekimler de oldukça iyi. (Eklediğim görseller .jpeg)

Günümüzde telefonların hemen hemen hepsi bence birbirinin benzeri özellikler taşımaya başladı. Firmaların senede bir model çıkarma arzusu yüzünden gelişim süreci de yavaş ilerliyor. O yüzden ben 3-4 yılda bir model yükseltmeyi mantıklı buluyorum.

Video konusuna gelecek olursa bence zaten Apple video olayında hep en iyiydi halen en iyi. Hem sinematik modda hem normal modda 4k çok güzel videolar çekebiliyor cihaz akıcı şekilde. Video konusunda en büyük eleştirim sinematik modda halen 60 fps desteğinin eklenmemiş olması. Bu kadar güçlü cihazda neden 60 fps sinematik kayıt yok enteresan geldi bana.

iPhone 15 Pro Max tasarımsal olarak köşeleri yuvarlatılmış ve çerçeveleri inceltilmiş yeni titanyum alaşımlı kasası ile geliyor. Yeni renklerden doğal titanyum ve titanyum mavisi arasında kalıp mavi olanı aldım çünkü doğal titanyum fotoğraflardaki gibi değil soluk bir rengi var mavi bence mükemmel renk olmuş. Ekran çerçevelerinin inceltilip daha az belirgin olmasının yanında cihaz iPhone 14 Pro Max’e göre 20 gram daha hafif. 20 gram önemsiz demeyin çok fark ediyor ve cihaz o kadar ağır gelmedi bana 11’den geçmeme rağmen. Bu yönü güzel. Bir de nihayet type-c’ye geçildi. Ben harici ssd bağlayıp denedim cihaz direkt ssd’yi görüyor ve log video kayıtlarını doğrudan ssd içine yapabiliyorsunuz.

iPhone 15 Pro Max Alınır mı? Kimler tercih etmeli?

  • 13 Pro ve Max üzeri cihaz sahiplerinin geçmesi için radikal bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum.
  • 12. nesil ve altı cihaz kullananlar için iyi bir yükseltme olacaktır.
  • Çok iyi bir kamera, tüm gün süren pil ömrü ve büyük ekran isteyenler bu modeli alabilir.
  • Apple ekosistemi içinde olanlar yükseltme amaçlı tercih edebilir.

iphone 15 pro max inceleme ve kullanıcı deneyimlerimi içeren yazımın sonuna gelirken cihazdan son derece memnun olduğumu ve yaptığım yükseltmeden memnun olduğumu belirtmek isterim. iPhone 15 Pro Max Türkiye cihazlarının başlangıç fiyatı 77 bin TL. Ben yurtdışından alıp imei kaydı yaptırıp kullanmayı tercih edenler arasındayım. Böylece Türkiye fiyatından 17 bin TL’ye yakın daha uyguna almış oluyorsunuz cihazı. Genel olarak deneyimlerimi bu şekilde aktarabilirim. Merak ettikleriniz olursa yorum formunu kullanarak sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar

Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.