Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Programı

Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ya da bilinen diğer adıyla yabancılara Türkçe öğretimi program ve yıllık planlarını web sitemde ve yabancılara Türkçe öğretimi online kaynak kütüphanesi projemde sizlerle sık sık paylaşıyorum. Bu yazıda sizlere son dönemde alanda hazırlanmış en derli toplu programlardan birisi olan ve Maarif Vakfı tarafından hazırlanan “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Programı”ndan ve içeriğinden söz edeceğim.

Daha önce Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu Yabancı Diller Türkçe modüler kurs programlarını araştırıp inceleyenler mutlaka olmuştur. Maarif Vakfı’nın hazırladığı bu programda tıpkı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı programa benziyor. Doç. Dr. İbrahim Gültiken editörlüğünde pek çok akademisyenin geniş katılımıyla hazırlanan program geçtiğimiz günlerde yayınladığından alandaki en güncel programlardan birisi konumunda. Hazırlanan bu değerli çalışmada yer alan akademisyenlerimizin hemen hepsi alanında çok değerli ve bu alana büyük katkıları olan kişiler. Program modüler şekilde hazırlanmış ve AB Ortak Çerçeve Metni dil kazanım seviyeleri baz alınarak düzenlenmiş. A1 seviyesinden C1 seviyesine kadar hazırlanan program “okul öncesi, ilköğretim I.kademe, ilköğretim II. kademe ve ortaöğretim kademesi” şeklinde yapılandırılmış. Program hazırlanırken kronolojik bir biçimde :

  • Programın Temel Dayanakları ve Yaklaşımı
  • Programın Genel Amaçları
  • Programın Yapısı
  • Programın Ölçme ve Değerlendirme Yaklaşımı
  • Programın Uygulanmasına Dair Öneriler
  • Kazanımlar
  • Seviyelere Göre Dil Yapıları Listesi
  • Programın Kademelere Göre İzlence Bölümü
  • Kaynakça

şeklide madde başlıkları oluşturulmuş ve program bu madde başlıkları etrafında şekillendirilmiş. Ben programın içeriğinin ve grafik yapısının basit ve anlaşılır olarak hazırlanmış olmasını çok başarılı buldum. Çünkü sade ve anlaşılır bir dil bu tarz içeriklerin daha okunabilir ve akılda kalıcı olmasını sağlıyor. Amaç-sonuç ilişkisi içerisinde hazırlanan kazanımlar dört temel dil becerisini hedef almış ve ona göre şekillendirilmiş. Maarif Vakfı’na böyle bir çalışma gerçekleştirdiği için teşekkür etmek gerek. Eğer sizde Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında derli toplu bir program arayışı içerisindeyseniz programı aşağıya ekliyorum hem inceleyebilir hem de indirebilirsiniz. Programın hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutlarım.

Yazar Hakkında
Toplam 104 yazı
Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu
Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunuyum. Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışıyorum. Blog yazmayı, içerik üretmeyi seviyorum.
Yorumlar (2 yorum)
Osman Yılmaz
Osman Yılmaz Cevapla
- 22:43

Hocam, Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Yüksek Lisans Programları hakkında da bilgi verir misiniz? Bu sertifikaya sahip olmakla bu alanda tezsiz yüksek lisans yapmak arasında kararsız kaldım. Şimdiden teşekkür ederim.

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu Cevapla
- 22:49

Merhaba,

Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi yüksek lisans programları ile alakalı daha önce bloğumda bir yazı yayınlanmıştım. Aşağıdaki linkten erişebilirsiniz:

https://www.gurkanbilgisu.com/2018/08/yabanci-dil-olarak-turkce-ogretimi-yuksek-lisans-programlari.html

Ayrıca Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifikası ile ilgili bir yazı da mevcut arama kısmından veya kategorilerden ulaşabilirsiniz. Umarım yararı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara