Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Programı

Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ya da bilinen diğer adıyla yabancılara Türkçe öğretimi program ve yıllık planlarını web sitemde ve yabancılara Türkçe öğretimi online kaynak kütüphanesi projemde sizlerle sık sık paylaşıyorum. Bu yazıda sizlere son dönemde alanda hazırlanmış en derli toplu programlardan birisi olan ve Maarif Vakfı tarafından hazırlanan “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Programı”ndan ve içeriğinden söz edeceğim.

Daha önce Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu Yabancı Diller Türkçe modüler kurs programlarını araştırıp inceleyenler mutlaka olmuştur. Maarif Vakfı’nın hazırladığı bu programda tıpkı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı programa benziyor. Doç. Dr. İbrahim Gültiken editörlüğünde pek çok akademisyenin geniş katılımıyla hazırlanan program geçtiğimiz günlerde yayınladığından alandaki en güncel programlardan birisi konumunda. Hazırlanan bu değerli çalışmada yer alan akademisyenlerimizin hemen hepsi alanında çok değerli ve bu alana büyük katkıları olan kişiler. Program modüler şekilde hazırlanmış ve AB Ortak Çerçeve Metni dil kazanım seviyeleri baz alınarak düzenlenmiş. A1 seviyesinden C1 seviyesine kadar hazırlanan program “okul öncesi, ilköğretim I.kademe, ilköğretim II. kademe ve ortaöğretim kademesi” şeklinde yapılandırılmış. Program hazırlanırken kronolojik bir biçimde :

 • Programın Temel Dayanakları ve Yaklaşımı
 • Programın Genel Amaçları
 • Programın Yapısı
 • Programın Ölçme ve Değerlendirme Yaklaşımı
 • Programın Uygulanmasına Dair Öneriler
 • Kazanımlar
 • Seviyelere Göre Dil Yapıları Listesi
 • Programın Kademelere Göre İzlence Bölümü
 • Kaynakça

şeklide madde başlıkları oluşturulmuş ve program bu madde başlıkları etrafında şekillendirilmiş. Ben programın içeriğinin ve grafik yapısının basit ve anlaşılır olarak hazırlanmış olmasını çok başarılı buldum. Çünkü sade ve anlaşılır bir dil bu tarz içeriklerin daha okunabilir ve akılda kalıcı olmasını sağlıyor. Amaç-sonuç ilişkisi içerisinde hazırlanan kazanımlar dört temel dil becerisini hedef almış ve ona göre şekillendirilmiş. Maarif Vakfı’na böyle bir çalışma gerçekleştirdiği için teşekkür etmek gerek. Eğer sizde Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında derli toplu bir program arayışı içerisindeyseniz programı aşağıya ekliyorum hem inceleyebilir hem de indirebilirsiniz. Programın hazırlanmasında emeği geçen herkesi kutlarım.

Yazar Hakkında
Toplam 112 yazı
Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu
Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunuyum. Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışıyorum. Blog yazmayı, içerik üretmeyi seviyorum.
Yorumlar (9 yorum)
Osman Yılmaz
Osman Yılmaz Cevapla
- 22:43

Hocam, Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Yüksek Lisans Programları hakkında da bilgi verir misiniz? Bu sertifikaya sahip olmakla bu alanda tezsiz yüksek lisans yapmak arasında kararsız kaldım. Şimdiden teşekkür ederim.

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu Cevapla
- 22:49

Merhaba,

Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi yüksek lisans programları ile alakalı daha önce bloğumda bir yazı yayınlanmıştım. Aşağıdaki linkten erişebilirsiniz:

https://www.gurkanbilgisu.com/2018/08/yabanci-dil-olarak-turkce-ogretimi-yuksek-lisans-programlari.html

Ayrıca Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifikası ile ilgili bir yazı da mevcut arama kısmından veya kategorilerden ulaşabilirsiniz. Umarım yararı olur.

Kerim
Kerim Cevapla
- 20:29

Merhaba Hocam, şu anda bir devlet okulunda Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Türkçenin yabanci dil olarak öğretimi programını yazıldım. Aldığım bu sertifika ile yurt dışında görev yapma ihtimalim var mı acaba? Varsa hangi yolları izlemek gerekir? Teşekkür ederim.

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 19:11

  Merhaba,

  Yurtdışında devlet memuriyetinizi kesintiye uğratmadan görev almak istiyorsanız MEB veya Maarif Vakıf’nın yurtdışında öğretmen görevlendirme ilanlarını takip etmeniz gerekiyor. Bunun dışında Yunus Emre Enstitüsü de dönem dönem alımlar yapabiliyor.

  Emine Ulubatlı
  Emine Ulubatlı Cevapla
  - 08:26

  Merhaba hocam, bende yabancı öğrenciler Türkçe öğretimi için uyum sınıfına görevlendirildim. Size instagramdan ulaşmaya çalıştım fakat aktif değilsiniz sanırım. Sizinle nasıl iletişime geçebilirim. Bazı konularda aklıma takılan sorular vardı. Teşekkürler..

   Gürkan Bilgisu
   Gürkan Bilgisu Cevapla
   - 15:48

   Merhaba,

   İletişim bölümünde mail adresim mevcut. Sosyal medyadan gelen soruları her zaman görüp yanıt veremiyorum. Mail üzerinden ya da site üzerinden bana hızlıca ulaşabilirsiniz.

    Emine Ulubatlı
    Emine Ulubatlı Cevapla
    - 16:56

    İyi günler hocam, o zaman buradan yazayım size. Hocam Ankara’da bir okulda göreve başladım. Sınıfımda 17 kişi var ancak bunların seviyeleri birbirinden çok farklı. Ayrıca yaş grupları ve sınıfları da farklı. Bazıları okuma yazma çok iyi biliyorken bazıları hiç okuma bilmiyor. Nasıl bir yol izleyebilirim. Programımı ve etkinlillerimi nasıl planlayabilirm. Yardımcı olur musunuz? Mailinizi bulamadım Teşekkürler..

     Gürkan Bilgisu
     Gürkan Bilgisu
     - 23:09

     Açıkçası karma sınıfta dil öğretimi yapmak daha güç. Seviye sınıfı oluşturma şansınız varsa öğrencileri iki seviye halinde iki grup olarak alırsanız daha iyi olur sizin için. Öğrencilerin düzeyine uygun olarak bir plan hazırlayıp o plan dahilinde hareket etmenizi tavsiye edebilirim. Yıllık plan ve kazanımlar için oluşturduğum online kaynak kütüphanesine bakabilirsiniz.

Emine Ulubatlı
Emine Ulubatlı Cevapla
- 19:52

Maalesef hocam sınıfımı ayırma gibi bir şansım yok. Teşekkür ederim iyi akşamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara