bordo-pasaport-nasil-alinir

Bordo-(Umumi) Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo-(Umumi) Pasaport Nasıl Alınır? Yeni bireysel-umumi pasaportu nasıl alabileceğinizi anlatacağım yepyeni deneyim dolu bir blog yazımla daha karşınızdayım. Bloğumda sık sık kendi deneyimlerinden yola çıkarak sizlere yeni şeyler aktarmaya çalışıyorum. Daha evvel lise yıllarımda gri pasaporta sahip olmuş ve öğrenci pasaportu ya da hizmet pasaportu dediğimiz bu pasaporttan edinebilmiştim. Şimdi ise üniversitede bitince umuma mahsus pasaport olarak da isimlendirilen bordo renkli pasaporttan almak farz oldu. Peki Bordo-Umumi pasaport nasıl alınır ? Pasaport alırken hangi evraklar gerekiyor ? Pasaport alırken ödenen ücretler neler ? Bu tarz sorularınıza vereceğim cevaplar bu yazının devamında sizi bekliyor olacak. Keyifle okumanız dileğiyle.

Evvela Hangi Pasaport Türüne İhtiyaç Duyduğunuzu Belirleyin. 

pasaport-turleri

 Farklı sınıflara ve statülere göre ülkemizde 4 farklı pasaport türü bulunmaktadır. Pasaport türlerinin ortaya çıkmasında statünüz, yaşınız ve eğitim durumunuz önem arz eder. Bu yüzden bir pasaporta sahip olmak ve yurtdışına çıkmak istiyorsanız öncelikle hangi pasaport türünün size uygun olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak adına 4 pasaport türünü de kısaca özetlemeyi tercih ettim.

  1. Siyah-Diplomatik Pasaport: Siyah renkli olan diplomatik pasaportlar özetle devlet görevlilerine verilmekte olan bir pasaport türü. TBMM üyeleri, konsolosluk çalışanları, dışişleri bakanlığına bağlı olan devlet görevlileri v.b kimselere verilen bir pasaport türü. Öyle herkese vermiyorlar anlayacağınız, pek çoğunuz bu pasaport türünü şimdiden es geçebilirsiniz.
  2. Gri-Hizmet Pasaportu: Hükümet tarafundan, belediyeler tarafından yahut valilikler tarafından verilen genellikle hizmet amaçlı değişim programlarında görev alan öğrenci, öğretmen ve kamu kurumlarında çalışanlara sağlanan pasaport türüdür. Bunun için devlet katında izinler almanız gerekiyor, bireysel olarak alabilmeniz mümkün değil.
  3. Bordo-Umumi Pasaport: Gel ne olursan ol yine gel diyen Mevlana’nın öğüdünü yerine getiren ve hemen herkese verilen pasaport türü. 5682 sayılı Manas Destanı niteliği taşıyan kanunda yer alan şartları yerine getirebiliyorsanız bu pasaporta sahip olmamanız için hiçbir neden yok özetle. Zaten bende bu yazıda genel olarak bordo pasaportu nasıl alacağınızı anlatmayı amaçlamıştım. 
  4. Yeşil-Hususi Pasaport: Eski bakanlar, eski milletvekilleri, ve devlet memurlarının (1, 2 veya 3 üncü dereceli) alabildiği ve oldukça kolaylık sağlayan bir pasaport türüdür. Aynı zamanda bu pasaporta sahip olan kişiler 25 yaşına kadar çocuklarına da bu pasaporttan çıkartabiliyorlar. Fakat yine belli şartları yerine getirmeniz gerektiğini hatırlatmamda fayda var.

Bordo-Umumi Pasaport Başvuru ve Gerekli Belgeler

bordo-pasaport-

 Umuma mahsus pasaport olarak adlandırılan bordo renkli pasaporta başvurmak ve yurtdışı seyahatine çıkmak niyetindeyseniz, yapacaklarınız çok zor işlemler değil aslına bakarsanız.  Pasaport başvuru işlemlerinizi kolaylıkla yapabilmeniz için evvela yapmanız gereken şey bulunduğunuz il ve ilçe emniyet müdürlüklerindeki başvuru yoğunluğunu hesaba katarak E-Pasaport Başvurusu adresinden pasaport için randevu almak. Başvuru sonrasında ve sırasında gerekli belgeleri ise sizin için aşağıda açıkladım:

  • TC Nüfus Cüzdanız Aslı: Resimli, kimlik numarası net okunur biçimde olmalı
  • 2 adet biyometrik fotoğraf(son 6 ay içinde çekilmiş)
  • Müracaat sırasında parmak izi alınacak
  • Pasaport başvurusu için gelmeden evvel pasaport harç ve defter bedelini yatırdığınıza dair onaylı dekont (bankalar yahut maliyeden)
  • Varsa daha evvel aldığınız pasaportlar
  • Başvurulara bizzat gelmelisiniz, başkası adına başvuru yapamazsınız.
2016-pasaport-harclari
Pasaport Harç Ücretleri-2016

Gelelim pasaport harç ücretlerine ve nasıl yatıracağınıza. Evvela aşağıda ve yukarıda verdiğim harç ücretleri ve anlaşmalı bankaları içeren görsellere göz gezdirmenizde fayda var. Ben Ziraat Bankası’na gitmeyi tercih ettim. (Devlet bankası nasılsa mantığı ile hareket eden muhteşem Türk zekası) gidip pasaport ücreti yatırmak istediğimi söyledim. Kimliğimi aldılar ve pek tabi parayı da alıp bana başvuru sırasında kullanacağım 1 adet imzalı ve kaşeli dekont takdim ettiler. Sizde emniyete gitmeden evvel bankaya gidip bu ücret işini halletmelisiniz. Not: Size verilen dekondun üzerinde mutlaka adınız, soyadınız ve tc kimlik numaranız bulunmak zorunda.

pasaport-harc-anlasmali-bankalar
Pasaport Harcı Yatırmak İçin Anlaşmalı Bankalar

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra geriye sadece elimizdeki belgeler ile emniyet müdürlüğüne gitmek kalıyo. Oradaki görevli memurlara pasaport başvurusu için geldiğinizi ifade ettikten sonra size yardımcı olacaklardır. Daha evvel parmak iziniz alınmadıysa parmak izi vermeniz gerekecek ve başvurunuz tamamlandıktan sonra pasaportunuzun durumunu takip etmeniz için PTT tarafından cep telefonunuza sms geleceğini ifade edecekler. Pasaportun elinize ulaşma süresi 5-7 iş günü arasında değişiklik göstermekte. Bu yüzden seyahatlerinizi buna göre planlamanızda fayda var. Sürecin sonunda Emniyet tarafından PTT kargo aracılığı aşağıdaki görseldeki gibi bir pasaport tarafınıza kurye ile teslim edilecektir.

pasaport-bordo_alma

 Bu yazımda sizlere umuma mahsus(bordo) pasaport nasıl alınır, bordo pasaport alırken gereken belgeler, pasaport işlemleri sırası ve öncesinde yapmanız gerekenler hakkında kendi deneyimlerimden yola çıkarak çeşitli bilgiler vermeye çalıştım. Buradaki amacım ilk kez pasaport başvuru yapacak arkadaşlara kaynak olmak ve başvurularını kolay yapmalarını sağlamak. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Pasaport işlemleriniz ile alakalı her türlü soru ve sorununuz için e-pasaport destek hattını  +90 312 462 91 46 ve 47 arayabilir veya Bize Yazın kısmından mail atabilirsiniz. Maillere kısa sürede cevap veriliyor. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Yeni içerikleri e-postayla alın:
Yazar Hakkında
Toplam 141 yazı
Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu
Araştırıp incelemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bu öğrenme deneyimimi bloğumda okuyucularla paylaşmayı seviyorum.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara