yabancilara-turkce-ogretimi-sertifika-programi

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifikası Ne İşe Yarar ?

Yabancılara Türkçe öğretimi sertifikası nedir ? ne işe yarar ? Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifika programları üniversitelerin TÖMER bünyelerinde sayıları giderek artan ve rağbet gören sertifika programlarından birisi konumundan. Türk dili ve edebiyatı ve Türkçe öğretmenliği bölümlerinden mezun olanların ağırlıklı olarak faydalandığı bu sertifika programı ile alakalalı sosyal medya ve mail aracılığıyla bana çok soru geldiği için tecrübelerimi bloğumda paylaşmak istedim.

Ülkemizde sayıları giderek artan bir yabancı nüfusu söz konusu. Haliyle Türk dilini öğrenmek ülkemizde bulunan bu misafir kitle için büyük bir sorun aynı zamanda önemli bir konu durumunda. Durum böyle olunca Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışacak kişilere ihtiyaç duyuluyor. Üniversitelerin dil bölümleri, Türk dili ve edebiyatı, Türkçe ve lehçe bölümlerinden mezun olanların büyük çoğunluğunun iş bulma konusunda sorun yaşadığı gerçeği insanları bu alanda çalışmaya sevk etmiş durumda. Öncülüğünü Ankara Üniversitesi TÖMER’in başlattığı bu sertifika programı furyası da bu alanda çalışacak adaylara alanında uzman kişiler tarafından deneyim kazandırmayı amaçlıyor. Peki yabancılara Türkçe öğretimi sertifika programının faydaları neler ? Programa kayıt olursak bize ne gibi bir faydası olacak ? Dilerseniz bunlara maddeler halinde cevap vermeye çalışayım:

 • Katılacağınız sertifika programı alanında uzman ve bu alanda uzun yıllar çalışmış kişilerin de deneyimlerini sizle paylaşacağı ve size bu alanda pek çok tecrübeyi aktaracak bir cevher.
 • Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifika programları esnasında:
  • Dil öğretim kuramları
  • Dil öğretim yöntem ve teknikleri
  • Dil öğretim araç ve gereçleri
  • Dil öğretiminde ölçme ve değerlendirme

Başlıkları altında pek çok konuyu ele alacak bu konularda epey teorik bilgiye sahip olacaksınız.

 • Teorik bilgilerin yanında Türkçe öğretim merkezinde eğitim gören yabancı öğrencilerin derslerine izleyici olarak katılabilecek hatta kurs bitiminde bir iki derslik Türkçe öğretimini bizzat kendiniz öğretmen olarak deneyimleyeceksiniz.
 • Kitaplarda yazan teorik bilgilerin yanında çeşitli milletlere mensup öğrencilerin Türkçenin gramerini öğrenme konusunda yaşadıkları çeşitli problemleri öğrenecek ve ona göre planlama yapacaksınız.
 • Programı tamamladığınızda elde edeceğiniz sertifika belgesi bu alanda çalışan bazı kurumlar tarafından referans kabul edilecektir.
 • Sürecin sonunda edindiğiniz sertifika programına Lahey mührü vurdurarak yurtdışında Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışabilirsiniz.

Özetle bu programın amacı aslında lisans döneminizde elde ettiğiniz bilgilere ek olarak bu alandaki gelişmelere yoğunlaşmak ve kuramsal bilgileri uygulama ile birleştirerek sizi sahaya işi bilen hazır birisi olarak çıkarmak. Bu programa katılmayı düşünen adaylar genellikle Tömerlerde çalışmayı düşünüp bu sertifikaya sahip olmanın Tömer gibi kurumlarda çalışmak konusunda bir avantaj sağladığını düşünüyorlar. Ankara Üniversitesi TÖMER İzmir şubesinde bu programı tamamlamış birisi olarak akıllarda soru işareti kalmaması adına oradaki hocalarımızın söylediği şeyi aynen aktarıyorum:

-Bu sertifikaya sahip olmanız Tömerlerde çalışmanız için kesinlikle bir ön kabul şartı değildir. Tömer bünyesinde çalışan onlarca sözleşmeli öğretmen bulunmakta ve devlet kadro istihdamını çok düşük tuttuğu için öncelik onlara verilmekte.

Özetle bu alandaki kişisel ve eğitsel gelişiminize fayda sağlayacak bir sertifika programı fakat son dönemdeki furya ile birlikte aynı zamanda bir ekonomik çıkar programına da dönüşmüş durumda. Programa olan ilgiyi gören hemen her üniversite Türkçe öğretim merkezleri açıp bu sertifika programını düzenlemeye başlamış durumda. Benim size tavsiyem bu alandaki yetkin ve köklü kurumların sertifika programlarına katılmanız. Alandaki iyi hocaların deneyimlerine şahit olmanız çok faydalı olacaktır. Konu ile alakalı sorunuz olursa yorum formu aracılığıyla sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında
Toplam 83 yazı
Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu
Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunuyum. Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışıyorum. Blog yazmayı, içerik üretmeyi seviyorum.
Yorumlar (16 yorum)
Tugba
Tugba Cevapla
- 7:25 am

Merhaba, İstanbul’da yaşıyorum. Programı almayı düşünüyorum özellikle tavsiye ettiğiniz yerler var mı?

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu Cevapla
- 5:42 pm

Merhaba,

Ankara Üniversitesi Tömer bu alanda öncü ve köklü bir kurumdur bunun dışında İstanbul için Dilmer ve İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi’ni de tavsiye ederim.

NOURADİNE ABAKAR Rozi
NOURADİNE ABAKAR Rozi Cevapla
- 5:57 am

Ben öğrenmeyi istiyorum.

Eren
Eren Cevapla
- 9:23 pm

Merhaba!
Bu sertifika programlarının yanı sıra yabancı dil olarak türkçe öğretimi yüksek lisans programları da var. İkisinin arasında fark nedir? yüksek lisansını yapmış birisi formasyon alıp meb’e bağlı kurumlarda hocalık yapabiliyor mu? Cevabınız için teşekkür ederim.

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 1:18 pm

  Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifika programı ile yüksek lisans programları birbiri ile bağlantısız şeyler. Yüksek lisans akademik anlamda kendinizi geliştirmek için tamamlayacağınız bir program. Sertifika programı ise daha basit. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev almak için şartlar kurumlara ve alımlara göre değişiyor. Yüksek lisans yapmış olmanız avantaj ama tek başına yeterli olmayabilir, lisans branşınızdır esas olan. Türkçe, Türk dili ve edebiyatı gibi branşlar öncelikli oluyor alımlarda. Fakat dediğim gibi çok fazla alım yok ve şartlar değişkenlik gösteriyor beklentiniz yüksek olmasın.

Müzzeyen Temel
Müzzeyen Temel Cevapla
- 7:28 am

Merhaba söz konusu sertifika programını Yunus Emre enstitüsünden almayı düşünüyorum program açmalarını bekliyorum Tömer den farkını öğrenebilirmyim?

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 8:00 am

  Merhaba,
  Herhangi bir farkı yok. Sadece alacağınız sertifika üzerinde yazan kurumun ismi farklı olacak. Yunus Emre Enstitüsü ve Ankara Üniversitesi TÖMER bu alanda yetkin kurumlardır.

   Müzzeyen Temel
   Müzzeyen Temel Cevapla
   - 9:58 pm

   Cevabınız için çok teşekkür ederim birşey daha sormak istiyorum siz bu sertifikayı aldınız ondan dolayı size soruyorum sertifikayı almamız bize iş imkanı sağlıyor mu yani nerelerde çalışabiliriz önü eskisi gibi açık mı ?

    Gürkan Bilgisu
    Gürkan Bilgisu Cevapla
    - 6:21 pm

    Rica ederim. Aslına bakarsanız sorularınızın yanıtı yazımda var. Bu sertifika elinizde olduğu için iş bulmanız garanti diye bir şey kesinlikle söz konusu değil. Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışmak isteyen herkes bu sertifika programına katılıp bu sertifikaya sahip olabilir fakat kurumlar işe alımlarda kendi kriterlerini uygular. (Mezun olunan bölüm, bildiğiniz yabancı diller, sertifikalar vs) Özetle sertifika=iş düşüncesi yanlış. Tabi siz kendinizi geliştirip bu alanda yetkin bir birey olmak istiyorsanız faydası olacaktır.

pınar
pınar Cevapla
- 7:36 pm

Merhaba, Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisiyim.Dokuz Eylül (Dedam) da söz konusu sertifikayı veriyor. Dedam ın verdiği sertifika hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 1:51 pm

  Merhaba,
  Şu kurum iyidir bu kurum kötüdür deme taraftarı değilim ama alanda öncü ve etkin olan kurumlardan bu tarz sertifikaların alınması daha mantıklı geliyor bana. Sertifikalardan ziyade o süreçte dersinize gelen akademisyenler, okutmanlar v.s de önemli. Ben bir tercih yapacak olsam sıralamam bu şekilde olurdu:

  1-Ankara Üniversitesi TÖMER
  2-Yunus Emre Enstitüsü
  3-Gazi TÖMER
  4-İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi
  5-Dedam

ebru
ebru Cevapla
- 2:52 pm

merhabalar sertifika almak için illa yüz yüze eğitim mi sart . Uzaktan eğitim pc üzerinden tömer sertifika veren üniversiteler var mı ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.. Esenlik içinde kalınız

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 3:38 pm

  Merhaba,
  Bildiğim kadarıyla şu an için uzaktan eğitimle Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi sertifika programı bulunmamakta. Yani yüz yüze eğitime katılmanız gerekiyor sertifika sahibi olabilmek için.

Hatice
Hatice Cevapla
- 6:05 pm

Merhabalar. Bu sertifikanın yurt dışında da geçerliliği hakkında birkaç şey duymuştu. Doğruluk payı nedir acaba bir bilginiz var mı?

  Gürkan Bilgisu
  Gürkan Bilgisu Cevapla
  - 6:22 pm

  Lahey mührü vurdurursanız yurtdışında Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında iş bulabilir ve çalışabilirsiniz.

Harun
Harun Cevapla
- 7:18 pm

Merhabalar meslektaşım, aynı alanda çalışıyoruz. Tesadüfen denk geldim 🙂 başarılar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara