Gürkan Bilgisu


Kişisel Ağ Günlüğü

19 Temmuz 2017
Turkcell Vınn Wifi Kullanıcı Deneyimlerim

turkcell-vınnwifi-nedir
19 Temmuz 2017 Teknoloji 0 Okunma 2 Yorum

İnternet altyapısı olmayan yerde nasıl internet kullanabilirim ? Turkcell VınnWifi modem kampanyası nedir ? Sorularını merak edenler için hazırladığım bir inceleme yazısı ile daha blogluyorum. Bu yazıda sizlere VınnWifi internet kullanımı, VınnWifi kota sorgulama ve kampanyalardan söz etmeye çalışacağım. İnternet altyapısı olmayan kullanıcılar bu yazı çok işinize yarayacak.

Yeni taşındığım binada (ne yazık ki) internet altyapısı olmadığı için ve aylarca uğraşmama rağmen Türk Telekom fiber kazısını yapmasına karşın kablo çekip 35 daireli binamıza internet vermeyince ben de altyapı olmayan yerde internet kullanımı için araştırmalar yapmaya başladım. Karşıma çeşitli seçenekler çıktı. Uydu internet dedikleri (Tooway) tüketiciyi kazık fiyatlar ve düşük kotalar ile enayi yerine koyan hizmet yerine alternatifler ararken donanımhaberde Turkcell VınnWifi 50 GB başlığına denk gelince hemen kendimi başlıktan içeri attım. Turkcell internet altyapısı olmayan müşterilerine 50 GB mobil interneti mobil modem ile birlikte ayda 80 lira gibi bir fiyata sunuyordu.

Cazip bir kampanya olduğundan TİM dediğimiz Turkcell İletişim Merkezine gidip kampanyaya başvurdum. Normalde kampanya sayfasında internet altyapısı olmaması şartı varken Tim’de “Altyapı olmalı boş port olmamalı” gibi bir bahane sundular ama oradaki arkadaş port olmayan bir daire ayarladı sağ olsun ve kampanyadan faydalandım. Kampanya kapsamında Turkcell Vınn Wifi Mw40v model mobil modemden (ne kadar çok m bir araya geldi) satın alıp kullanmaya başladım.

Turkcell Vınn Wifi

Turkcell logosu basılan bu cihaz Alcatel tarafından üretilen bir modem. 78 gr ağırlığında olan modem  wifi 802.11 b/g/n destekliyor. 150 MBps download 50 Mbps upload destekleyen modemimizde 1800 mah değiştirilebilir pil mevcut. Bu sayede 7 saate varan bir kullanım ömrü sunuyor. Benim deneyimlerimde 6 saat kadar bataryası dayandı. Modem arayüzüne erişim evinizdeki modemlerde olduğu gibi ip adresi girerek gerçekleşiyor bu sayede modem arayüzünden kota bilgilerinize ek bir programa ihtiyaç duymadan ulaşabiliyorsunuz. Kotanıza sınırlama koyabilir, şifre ve kullanıcı adını değiştirebilir, anlık veri tüketimini görebilirsiniz.

Bana göre Turkcell Vınn Wifi modem ve internet hizmetinin faydaları ise şunlar:

 • Taşınabilir ve oldukça küçük bir mobil modem (her yere götür her yerde internete gir)
 • 6-7 saatlik modem batarya ömrü
 • Turkcell’in 4.5 G hızlarında oldukça iyi olması (İzmir için öyle)
 • Piyasada yer alan altyapısı olmayan kullanıcılar için sunulan en yüksek kota en iyi fiyat dengesi 50 GB kota (80 TL)
 • Gece 2 sabah 8 arası kotadan sayılmaması
 • İstediğiniz kadar kişiye modeme bağlanabilme imkanı vermeniz (ben kimseye vermiyorum orası ayrı tabi 🙂

Bana göre Turkcell Vınn Wifi modem ve internet hizmetinin eksileri ise şunlar:

 • İnternet hızının kota dolduktan sonra 128 kbps’e düşmesi. En azından 1 mbit olabilirdi.
 • Başvuru aşamasının ve kampanyaya katılımın zor ve Turkcell bayilerinin kampanyadan bihaber olması
 • Kampanyaya katılmak için 24 ay taahhüt verme zorunluluğu (12 ay ya da daha kısa olmalı bu süreler)

Genel olarak Turkcell Vınn Wifi modemin internet altyapısı olmayan kullanıcılar için şu an en iyi ve en ideal çözüm olduğunu söylemem gerek. Böyle bir imkan sunduğu için Turkcell’e de teşekkür etmek gerek. Cihaz ve internet kullanımı ile alakalı sorularınız olursa yorum formu ile sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşene kadar hoşçakalın. Dipnot: Allah kimseyi internetsiz bırakmasın 🙂

Yapılan 2 Yorum

 1. Fen

  Merhabalar vınn kullanımında upload miktarınında kotadan düştüğü söyleniyor doğrumudur acaba bilginiz var mı? Var ise nekadar etkiliyor kotayı?

  Cevapla
 2. Gürkan Bilgisu
  (Yönetici)

  Merhaba,

  Evet sabit internet hizmetlerinde de upload/download miktarları kotaya dahil edilmekte. Bunda da mantık aynı. Upload’ın kotaya etkisi sizin kullanımınız ile alakalı. Siz çok fazla upload yaparsanız kotanız çabuk tükenir tıpkı fazla download yaparsanız tükeneceği gibi. Gece 2 sabah 8 arası up/down işlemlerini yaparsanız sorun yaşamazsınız çünkü o saatler kotadan sayılmıyor. Ben öyle yapıyorum.

  Cevapla

Yorum Yap

Copyright © 2017. Tüm hakları saklıdır.