turkcell-vınnwifi-nedir

Turkcell Vınn Wifi Kullanıcı Deneyimlerim

İnternet altyapısı olmayan yerde nasıl internet kullanabilirim ? Turkcell VınnWifi modem kampanyası nedir ? Sorularını merak edenler için hazırladığım bir inceleme yazısı ile daha blogluyorum. Bu yazıda sizlere VınnWifi internet kullanımı, VınnWifi kota sorgulama ve kampanyalardan söz etmeye çalışacağım. İnternet altyapısı olmayan kullanıcılar bu yazı çok işinize yarayacak.

Yeni taşındığım binada (ne yazık ki) internet altyapısı olmadığı için ve aylarca uğraşmama rağmen Türk Telekom fiber kazısını yapmasına karşın kablo çekip 35 daireli binamıza internet vermeyince ben de altyapı olmayan yerde internet kullanımı için araştırmalar yapmaya başladım. Karşıma çeşitli seçenekler çıktı. Uydu internet dedikleri (Tooway) tüketiciyi kazık fiyatlar ve düşük kotalar ile enayi yerine koyan hizmet yerine alternatifler ararken donanımhaberde Turkcell VınnWifi 50 GB başlığına denk gelince hemen kendimi başlıktan içeri attım. Turkcell internet altyapısı olmayan müşterilerine 50 GB mobil interneti mobil modem ile birlikte ayda 80 lira gibi bir fiyata sunuyordu.

Cazip bir kampanya olduğundan TİM dediğimiz Turkcell İletişim Merkezine gidip kampanyaya başvurdum. Normalde kampanya sayfasında internet altyapısı olmaması şartı varken Tim’de “Altyapı olmalı boş port olmamalı” gibi bir bahane sundular ama oradaki arkadaş port olmayan bir daire ayarladı sağ olsun ve kampanyadan faydalandım. Kampanya kapsamında Turkcell Vınn Wifi Mw40v model mobil modemden (ne kadar çok m bir araya geldi) satın alıp kullanmaya başladım.

Turkcell Vınn Wifi

Turkcell logosu basılan bu cihaz Alcatel tarafından üretilen bir modem. 78 gr ağırlığında olan modem  wifi 802.11 b/g/n destekliyor. 150 MBps download 50 Mbps upload destekleyen modemimizde 1800 mah değiştirilebilir pil mevcut. Bu sayede 7 saate varan bir kullanım ömrü sunuyor. Benim deneyimlerimde 6 saat kadar bataryası dayandı. Modem arayüzüne erişim evinizdeki modemlerde olduğu gibi ip adresi girerek gerçekleşiyor bu sayede modem arayüzünden kota bilgilerinize ek bir programa ihtiyaç duymadan ulaşabiliyorsunuz. Kotanıza sınırlama koyabilir, şifre ve kullanıcı adını değiştirebilir, anlık veri tüketimini görebilirsiniz.

Bana göre Turkcell Vınn Wifi modem ve internet hizmetinin faydaları ise şunlar:

 • Taşınabilir ve oldukça küçük bir mobil modem (her yere götür her yerde internete gir)
 • 6-7 saatlik modem batarya ömrü
 • Turkcell’in 4.5 G hızlarında oldukça iyi olması (İzmir için öyle)
 • Piyasada yer alan altyapısı olmayan kullanıcılar için sunulan en yüksek kota en iyi fiyat dengesi 50 GB kota (80 TL)
 • Gece 2 sabah 8 arası kotadan sayılmaması
 • İstediğiniz kadar kişiye modeme bağlanabilme imkanı vermeniz (ben kimseye vermiyorum orası ayrı tabi 🙂

Bana göre Turkcell Vınn Wifi modem ve internet hizmetinin eksileri ise şunlar:

 • İnternet hızının kota dolduktan sonra 128 kbps’e düşmesi. En azından 1 mbit olabilirdi.
 • Başvuru aşamasının ve kampanyaya katılımın zor ve Turkcell bayilerinin kampanyadan bihaber olması
 • Kampanyaya katılmak için 24 ay taahhüt verme zorunluluğu (12 ay ya da daha kısa olmalı bu süreler)

Genel olarak Turkcell Vınn Wifi modemin internet altyapısı olmayan kullanıcılar için şu an en iyi ve en ideal çözüm olduğunu söylemem gerek. Böyle bir imkan sunduğu için Turkcell’e de teşekkür etmek gerek. Cihaz ve internet kullanımı ile alakalı sorularınız olursa yorum formu ile sorabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşene kadar hoşçakalın. Dipnot: Allah kimseyi internetsiz bırakmasın 🙂

Yazar Hakkında
Toplam 67 yazı
Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu
Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunuyum. Türkçe'nin yabancı dil olarak öğretimi alanında çalışıyorum. Blog yazmayı, içerik üretmeyi seviyorum.
Yorumlar (20 yorum)
Fen
Fen #
- 11:51 am

Merhabalar vınn kullanımında upload miktarınında kotadan düştüğü söyleniyor doğrumudur acaba bilginiz var mı? Var ise nekadar etkiliyor kotayı?

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu #
- 7:55 pm

Merhaba,

Evet sabit internet hizmetlerinde de upload/download miktarları kotaya dahil edilmekte. Bunda da mantık aynı. Upload’ın kotaya etkisi sizin kullanımınız ile alakalı. Siz çok fazla upload yaparsanız kotanız çabuk tükenir tıpkı fazla download yaparsanız tükeneceği gibi. Gece 2 sabah 8 arası up/down işlemlerini yaparsanız sorun yaşamazsınız çünkü o saatler kotadan sayılmıyor. Ben öyle yapıyorum.

  Fen
  Fen #
  - 12:42 pm

  Teşekkür ediyorum.

suzan suzi
suzan suzi #
- 7:35 pm

Merhablar….Gürkan abi ….50 gb kota (80 tl) demissin bu kampanaya hâlã gecerli mi

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu #
- 1:34 pm

Evet kampanya halen devam ediyor. 31 Aralık 2018 tarihine dek sürecek. (Turkcell’in web sitesinde verilen bilgi)

Lal
Lal #
- 7:55 pm

Merhaba. Taşınabilir vınn wifi aldık. 50 gb kotası var. Öncelikle vınn deyince gözüm korktu çünkü internette yorumları okuduğum zaman vınn 50 gb çok pahalı, kotayı aştığın an gb başına 50 lira vs gibi şeyler okudum korktum. Ama tarifemiz vınn değilmiş. Sadece cihazın adı vınn wifi imiş. Modelimizin ismi e5573s 320. Kurduk bunu zaten çok basitmiş. 192.168.8.1 girerek ayarları değiştirebiliyorum. İstatistikler bölümünde Toplam Hacim: 2.15 GB yazıyor. Bu internette bir şeyler yaptıkça artıyor. Bu sayı ne kadar gb kullandığım değil mi?
Gece 2 sabah 8 kullandığımız zaman herhangi bir şey indirsek herhangi bir mb,gb düşmeyecek değil mi? yani o saatler arası bedavaya kullanmış olucaz. Doğru mu anladım acaba. Bu arada tarifemizin ismi DATA 50 GB

Bizimde malesef çevremizde wifi dolu olmasına rağmen bina yeni olduğu için altyapı yok. Dilekçe verdik türktelekom müdürlüğüne. 2 3 ay oldu hala tık yok. Çok üzülüyorum gerçekten çok mu zor altyapı olayları… Kaç aydır internetimiz yoktu. 18 gb internetlik tarifeler aldık telefonumuza mecbur her ay 120 lira ödüyoruz yazık günah. Umarım biran önce altyapı çalışmasına başlanır.

Çok soru sordum biliyorum ama yanıtlarsanız çoook sevinirim.

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu #
- 8:19 pm

Merhaba,

Turkcell’den aldıysanız 192.168.1.1 yaparak girdiğiniz modem arayüzündeki kota bilgileri doğru değil. Turkcell hesabım uygulaması üzerinden tükettiğiniz veri miktarını kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü modem kapanıp açıldığında modem arayüzündeki veri tüketim miktarı sıfırlanıyor. O yüzden Vınn Wifi modemizin kaç gb kotası kaldığını öğrenmenizin en iyi yolu “Hesabım” uygulaması kullanıp oradan kalan miktara bakmak.

Gece 2 sabah 8 arası kotadan yemeyen tarife benim aşağıdaki linkte verdiğim tarife:

https://www.turkcell.com.tr/kampanyalar/diger-kampanyalarimiz/4-5g-evde-vinnwifi-kampanyasi

Eğer bu kampanyadan faydalanıp kullanıyorsanız sorunsuzca o saatlerde kotadan yemeden indirme yapabilirsiniz. Tarifeniz farklı ise müşteri hizmetlerini arayıp teyit ettirmenizde fayda var.

Gelelim altyapı mevzusuna. Ben İzmir’in nüfusça yoğun bir semtinde yaşıyorum ve hemen yanımdaki binada internet altyapısı varken 35 daireli sitemize Türk Telekom internet altyapısı sunmuyor/sunamıyor maalesef. 2 yıldır internet gelsin diye bekleyen binalar biliyorum. Bizim site internet sorununu Ant Wifi isimli firma sayesinde çözdü şu an 8 mbit sınırsız internete 35 TL ödüyoruz. Yazıyı da yakında bu konuyla ilgili güncelleyeceğim. Umarım kısa sürede size altyapı sunarlar ama Türk Telekom tembel bir şirket çok ümitlenmeyin derim. Biz başvuru yapalı 8 ay oldu kazısı yapıldı sadece kablo çekilecek fakat 8 aydır bir kabloyu çekemediler varın gerisini siz düşünün.

Lal
Lal #
- 8:38 pm

Çok teşekkür ediyorum cevabınız için. Bizimde tarifemiz aynen yolladığınız linkteki tarife.
Kotayı dediğiniz gibi turkcell hesabım uygulamasından bakıp kontrol etmeliyim o zaman.
Altyapıyla ilgili şunu söylemek istiyorum. İstanbulda yaşıyorum. Konutlara çok yakınım. Abartısız söylüyorum 50den fazla wifi sinyali alıyorum. En alt katımızdaki mağaza fiş kesmek için mecbur internet lazımmış ve türk telekomdan gelen bir kişi yardımcı olmuş. kabloyu yan binadan çekmişler son portu da onlar kullanmış böylece.
Bende yorumları okudum 1 yıl 2 yıl boyunca altyapı problemi devam eden kişiler mevcut hala. Bu yüzden son çare vınn wifi aldık.
Çok teşekkür ederim yazınız için, çok bilgilendirici bir içerik. İyi akşamlar

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu #
- 9:04 pm

Ben teşekkür ederim. Umarım kısa sürede internet altyapısı binanız için sağlanır. Hoşçakalın.

Onur
Onur #
- 3:12 pm

Merhaba Gürkan bey, sizden biraz daha ayrıntı rica edebilir miyim?Turkcel’in sitesinde yazana göre ”Kampanyadan yalnızca evine Turkcell Superonline sabit internet (ADSL, VDSL) almak isteyen ancak bulunduğu lokasyonda sabit internet hizmeti verilemeyen müşterilerden son 90 gün içinde yeni bir data hattı almış olan müşteriler faydalanabilir. ” burada bahsedilen adresi nasıl tarif ettiniz? İkametgah mı verdiniz? Bir de data hattını alırken muhtemel sorunlar çıkabilir mi?

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu #
- 6:35 pm

Merhaba Onur Bey,

Kampanya şartlarında belirtilen adrese uygun bir adreste oturup oturmadığınıza ya da ikametgah adres bilgilerinize bakılmıyor, sözlü beyan esas alınıyor. Benim oturduğum lokasyonda direk altyapı yoktu. Aslında kampanya altyapı olacak boş port olmayacak esası üzerine kurulu ama sağ olsun TİM’deki arkadaşlar port olmayan başka bir adresi benim adresim gibi gösterip beni kampanyadan faydalandırdılar. Data hattı almanızın hiçbir sakıncası yok. Neticede data hattı bu görüşmeye v.s kapalı sadece internet için kullanacaksınız.
Not: Data hattını ayrıca almıyorsunuz kampanyaya başvurduğunuzda size veriliyor. Ayrıca data hattı almayın.

Burhan
Burhan #
- 11:26 pm

Merhabalar bu wifi win modem cihazi her karti destekliyormu data kart disindaki kartlar wifi winn da ise yaramiyormus dogrumudur acaba turkceel wifi win cihazina diger operator kartlari internet yayiyormu konu hakkinda bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu #
- 1:20 pm

Merhaba,
Vınn modemler Turkcell sim kartlarla uyumlu bildiğim kadarı ile diğer operatörlere ait sim kartlar ile çalışmıyor. Yalnızca data hatları ile çalışıp çalışmadıkları konusunu denemediğim için bilemiyorum. Arayıp müşteri hizmetlerine sormanız daha sağlıklı olacaktır.

Coşkun Aydoğan
Coşkun Aydoğan #
- 10:16 am

Modemi başka bir yerden alsak olur mu acaba? Zira Turkcell modemi, 12*24=288 TL’ ye veriyor. Dışar bu modem 180-200 TL arası.

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu #
- 2:45 pm

Turkcell Vınn wifi modeminizi başka yerden temin edebilirsiniz. Kampanyada modem ile alma zorunluluğu yok. Ama taahhüt süresi değişmiyor 24 ay taahhüt vermek zorundasınız kampanyadan yararlanmak için.

Coşkun Aydoğan
Coşkun Aydoğan #
- 12:12 pm

Peki benim cep telefonum çift hatlı. Hattı turkcell’ den alsam telefondan hotspot yapmak mümkün müdür? Denediniz mi hiç?

Gürkan Bilgisu
Gürkan Bilgisu #
- 3:32 pm

Data hatları ile ilgili telefonda deneme şansım olmadı müşteri hizmetlerini arayıp sorabilirsiniz. Netteki kaynaklara baktım birkaç ufak ayar sonrası data hatlarının telefonlarda çalıştığını yazanlar olmuş. Tabi yine denemeniz gerekiyor.

Coşkun Aydoğan
Coşkun Aydoğan #
- 10:19 am

Bir de trukcell faturalı hatta geçmeniz gerektiğini belirtiyorlar, doğru mudur? Siz geçtiniz mi?

elcin
elcin #
- 4:44 pm

Gürkan abi turbo vınn wifi y900nb kullanıyoruz ama uykuya geçiyor gerekli ayarlamaları nasıl yapıcam yardımcı olurmusun lütfenn

Ibrahim b.
Ibrahim b. #
- 9:13 pm

Merhaba arkadaslar
Bugun tim e gidip kampanyaya basvuru yapmak istedim. Alt yapi nedenli hicbir saglayicinin internetini baglatamiyoruz. Ancak daha once superonline abonesi olmadigim icin katılamazsiniz dediler. Boyle bir durumla karsilasan oldu mu. Daha once turk telekom kullanmistim. Alt yaoi problemi nedenli de iptal ettik gecen ay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara