Gürkan Bilgisu


Kişisel Ağ Günlüğü

22 Ocak 2017
Yabancılara Türkçe Öğretimi Ders Materyalleri

yabancilara-turkce-materyal
22 Ocak 2017 Yabancılara Türkçe Öğretimi 22 Okunma 2 Yorum

Yabancılara Türkçe öğretimi için ders materyalleri arayanlar için oldukça faydalı olacağını düşündüğüm görsel posterlerden oluşan bir pdf dosyası paylaşmak istedim. Ülkemizde ikamet eden gerek Suriyeli mülteciler gerekse diğer ülkelerden gelen insanlar Türkçemizi öğrenmek ve eğitimlerine devam etmek istiyorlar. Hal böyle olunca da Türkçe’yi nasıl daha etkili, daha kolay ve daha kısa sürede öğrencilere sevdirip öğretebiliriz sorularını soruyor insan kendisine.

Ben de bu işe başladığımda bu soruları kendime sordum ve kaynak taramaları yapmaya başladım. Türkçe’nin yabancı dil olarak öğretimi konusunda yurtiçi ve yurtdışındaki kaynakları taradım çeşitli materyalleri arşivledim. Kendim hem bloğumda hem de youtube kanalımda içerik ve materyal üretme yoluna koyuldum. Bu alanda ne kadar çok içerik ve zenginlik olursa öğrenme ve öğretme süreci o kadar keyifli ve kolay oluyor bunu gözlemledim. Bu yazımda da sizlere arşivimde yer alan çeşitli posterleri sunacağım. Bu posterler ne işe yarayacak diyecek olursanız öncelik a1 düzeyindeki öğrencileriniz için sınıflara yahut panolara asarak öğrenme süreçlerini kolaylaştırabilir, pekiştirme sağlayabilirsiniz. Ben 2 ve 3. sınıfların sınıf duvarlarına astım merakla sürekli okuyup anlamlandırmaya çalışıyorlar 🙂 Etkili olduğunu düşünüyorum. Sözü kısa keselim vesselam. .pdf uzantılı çalışmaya yayının altından ulaşabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Hepinize kolaylıklar dilerim.

İndir (PDF, 3.55MB)

Güncelleme. 10.06.2017 

Yabancılara Türkçe öğretimi için bir kaynak kütüphanesi oluşturdum. Kütüphaneye ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Yabancılara Türkçe Öğretimi İçin Kaynaklar İndir

Yapılan 2 Yorum

 1. merve yılmaz

  Merhabalar,
  Gaziantep Üniversitesi Türkçe Eğitimi yüksek lisans öğrencisiyim. Seneye tez dönemim ve ben Yabancılara Türkçe Öğretimi alanında çalışmak istiyorum. Şu an için de materyaller ve etkinlikler tasarlamaya çalışıyoruz bir arkadaşımla (Tüm beceri alanlarına yönelik ). İlk olarak size sorum sadece A1 seviyesinde mi çalışmalarınız? C1 ile ilgili dokümanlar da mevcut mu?
  2. olarak bu alanda eksiklik olarak gördüğünüz bir şey var mı?

  Cevapla
  • Gürkan Bilgisu
   (Yönetici)

   Merhaba,
   Uzun zamandır internete giremediğim için yorumunuzu yayınlayıp cevap veremedim kusura bakmayın. Ben halihazırda A1 seviyesi için çalışıyorum diğer seviyeler ile ilgili henüz çalışmam yok ama ilerde ben de düşünüyorum. Alanda en mühim eksiklik sanırım kaynak kitap ve materyal eksikliği. Bu alanda çalışmaların artması gerekiyor. Herkes materyal eksikliği v.s ile ilgili tezler yazmış ama ortaya somut ürünler koyan ne yazık ki çok az. Umarım siz bu konuda muvaffak olursunuz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

   Cevapla

Yorum Yap

Copyright © 2017. Tüm hakları saklıdır.